Saako pahoinvoinnista

Mitens helposti lääkärit kirjoittaa saikkaria kokopäiväpahoinvoinnista ja väsymyksestä? Olen töissä suurtalouskeittiössä.
6556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eiköhän ne jonki verran anna saikkua jos ihan kamala pahoinvointi ja heikotus..siis ettei pysty tekee töitä..

Äänestä

Oksentelusta ainakin pääsee, en tiedä kuinka helposti pelkän huonon olon vuoksi pääsee. Itte ollut kuukauden saikulla jatkuvan oksentelun vuoksi.

Äänestä

Minä kyllä sain mennä töihin vaikka meinasin oksennella autoa ajaessa ja töissä oksensin joskus lavuaariin..yleensä vain yökkäilin. Ja väsynyt olin niin, että iltaisin jäi kaikki tekemättä ja saatoin nukkua silmälasit päässä ja valot päällä...en vain jaksanut nousta sammuttamaan valoja...Toisia hoidan työkseni.

Äänestä

Ainakin minä olen saanut nyt sairaslomaa. Oksennan päivittäin ja jatkuva huono olo. En pysty tehdä edes normaaleja askareita. :( Ihan voimaton olo. Olin viime viikon poissa töistä ja nyt tämän viikon sain sairaslomaa, kun aamulla kävin lääkärin juttusilla. Mikä rv sinulla on menossa?

Äänestä
  • Nyt on siis 10 6. Oksennan joka aamu yhden kerran ja yökkäilen töissä loppupäivän. Nyt alkais riittää, kun vielä väsyttääkin hitosti. Pelkään vaan että lääkäri ihmettelee miksi en ole aikaisemmin hakenut, eli miten olen sitten tähän asti pärjännyt ilman sairaslomaa. Olen kuullut, että raskauspahoinvoinnin vuoksi ei saa ihan helposti saikkaria.

    Äänestä

  • on nyt 10+6 kirjoitti:

    Nyt on siis 10 6. Oksennan joka aamu yhden kerran ja yökkäilen töissä loppupäivän. Nyt alkais riittää, kun vielä väsyttääkin hitosti. Pelkään vaan että lääkäri ihmettelee miksi en ole aikaisemmin hakenut, eli miten olen sitten tähän asti pärjännyt ilman sairaslomaa. Olen kuullut, että raskauspahoinvoinnin vuoksi ei saa ihan helposti saikkaria.

    Mä ainakin sain saikkua työterveyden kautta lääkäriltä, vaikka en oksennellut vaan voin muuten vaan pahoin... ja olen siis töissä suurkeittiössä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sairaslomaa kirjoitti:

Mitens helposti lääkärit kirjoittaa saikkaria kokopäiväpahoinvoinnista ja väsymyksestä? Olen töissä suurtalouskeittiössä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu