Turun keskustasta taidetaan sittenkin saada viihtyisä ja ihmisystävällinen. SDP teki viisaan päätöksen ja kannattaa autonta keskustaa, jonka ensimmäinen askel on toroparkki. Onnittelut viisaalle päätökselle !!!
Kävelykeskusta toteutuu sittenkin
autot maan alle
5235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riemuvoitto autoilulle.
Ensin parivuotta pullasutilla rapsutellaan torin savea, etsien muinaisjäänteitä. Sitten alkaa se saviralli rekoilla. Kolme-neljä vuotta?
Kaikki joilla ei ole täysin pakottavaa menoa keskustaan, välttävät koko keskustaa ja 3-4 vuodessa tuosta tulee jo tapa. Torikauppiaat eivät palaa torille tuon ajan jälkeen, ja jos joku palaakin niin ei siellä kauaa vanhene ilman asiakkaita.
Torin levennys ja yksi kävelypainotteinen katu ei ole todellakaan mikään kävelykeskusta. Toriparkki asia ei ole vielä loppuun käyty! Ei kansalaisten yli voi kävellä ihan miten huvittaa!
eikös puutori ole tehty kävelemistä varten?Autot ovat maan alla ja tori on tyhjillään.Missä ovat kävelevät ihmiset.????Minusta tuo autoista autioitettu paikka on kuin kuollut.Siinä on tilaa kävellä,mutta ei suostuta kävelemään.Samalla tavalla tulee käymään kauppatorin.
Nimenomaan maan alla olevat tunnelit ovat pelottavia ja myöskin turvattomimpia alueita liikkua.Oli siellä sitten autolla tai kävellen.Helsingin asematunneli on hyvä esimerkki myöskin siitä,millaista porukkaa maan alla liikkuu.Mm.huumekauppa käy,alkoholisteja ym.Taskuvarkaita ja väkivaltaa.Lapsia sinne ei uskalla kukaan päästää yksin.
Olen oikein odottanut milloin puutorista saadaan aktiivinen paikka,mutta hiljaisuus vallitsee.Miksi siis tehdä toinen kiviautiomaa samaan kaupunkiin.En ymmärrä.huh,huh,..
Toivottavasti myös bussit sitten siirtyy sinne maan alle Hgin Kampin mallin mukaisesti.
Torikauppiaat remontin ja rakennustyön ajaksi kävelykadulle, se on ainoa järkevä ratkaisu.
Puutori on jo pilattu ja kuollut ja läntinen rantakatu tarvitaan ainoaan turvalliseen ja järkevään pyöräilykäyttöön.