Harkitsemme muuttoa kolmen lapsen kanssa Kaijonharjuun Kalevalantielle, eli siitä säästökuopan ohi ja mutka oikealle. Olen kuullut että ennen ainakin oli rauhatonta aluetta, alueella lukuisia kaupungin vuokra-asuntoja?
kannattaako unohtaa muutto pienten lasten kanssa alueelle?
kannattaako unohtaa muutto pienten lasten kanssa alueelle?
Vastaukset 3
Vanhimmat
En suosittele missään nimessä,Oulusta löytyy parempiakin asuin alueita lapsille.
Kuutio on myös meisseli mesta!!
mutta silloin ei ollut vielä perhettä. Viihdyimme kohtalaisesti, mutta bile-elämää näkyi ja kuului kyllä usein. Lisäksi viereinen metsäsuikale oli täynnä juoppoja ja pimeällä turvaton. Tyhjiä pulloja ja lasinsiruja aina pyörätien vieressä, ja matkalla kauppaan joutui menemään ERITTÄIN epämääräisen pubin vierestä. Kaijonharjussa oikeasti välillä pelotti liikkua iltaisin. En siis suosittele lapsiperheelle.
Oletteko muuttamassa vuokralle vai ostamassa asuntoa? Jos ostamassa, esim. Kuivasjärvi, Kuivasranta tai Jylkynkangas ovat loistavia vaihtoehtoja, joista löytyy ainakin omistusasuntoja myynnissä. Itse asumme Jylkynkankaalla, ja tykkään tosi paljon! Luonto, lähikauppa ja koulu lähellä, muut palvelut pienen matkan päässä, hyvä leikkipuisto ja latuverkosto vieressä.