Eräs kodinkoneketju kauppaa ym laitetta alle 600:n euron. Onko kellä kokemuksia kamerasta. Mitä nuo pikselit tarkoittaa, kun toisessa kohtaa ilmoitetaan 3.1 milj. pikseliä. Sitten alempana on , että suurin kuvatiedosto on 6 milj. pikseliä.
Fuji FinePix S5000 Zoom
Ostaja.
4551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se tehollinen pixelimäärä on sen 3.1 milj. pixeliä ja käyttämällä 6M-asetusta otetaan kennolta ekstrapoloinnilla se 6 milj. pixeliä (ei sovi kaikille herkkyyksille).
Pelkästään pixeleitä ei kannata tuijottaa, vaan oleellista on myös millaista linssitekniikkaa käytetään. Objektiivi on S5000:ssa hinta/laatusuhteeltaan hyvä ja 10* optinen zoom riittää useimmille.
Kameraa voi suositella harrastelijakäyttöön, enkä näkisi muita puutteita, kuin esim. kirkkokuvauksissa joutuu tyytymään orjasalaman käyttöön.
Säädöt ovat varsin monipuoliset.
Hankittaessa kannattaa tinkiä kohtuuhinnalla mukaan akkusarja latureineen ja isompi xD-muistikortti sekä laukku.
Minulla on tuo Fujin s602z luullakseni melko paljolti sama peli, paitsi omaani saa lisä salaman kiinni ja zoom 6x. Se on nykyisin ykköskamerana, koko rajoittaa hiukan sen mukaan ottoa, silloin kun menen kuvaamaan niin tuo Fuji mukaan, muuloin aina taskussa IXUX. Ainoaksi kameraksi Fuji ilman muuta. Jos aiot pitkää zoomia hyödyntää niin jalusta mukaan.
Kyllä tuo S602 on ihan eriluokan peli. Luokkaa parempi kuin S5000. S7000 on sitten s602:n seuraaja.
602 ja S7000 välillä on suurempi ero, kuin 602 ja S5000 välillä. Näissä tonniluokan kameroissa on 10 kertaa zoom esimerkiksi ja muutenkin edistyksellisempi tekniikka; neljännen sukupolven CCD.