Moi!
Lopetin elokuussa kaljoittelun, jota oli jatkunut vuodesta toiseen. Joka päivä piti pullo tai kaksi juoda. Ei siis aina känniä. Kuitenkin ainakin kerta viikossa tilanne lipsahti niin, että tuli haettua sixbäkki ja kun se loppu, niin toinen perään. Välillä homma karkas totaalisesti. Juominen alko kun lapset oli koulussa ja vaimo töissä. Sitten yritin juoda lapsilta salaa. Mutta kyllähän ne huomas käytöksestä. Kun emäntä tuli töistä alko tappelu. Siinäkin tapauksessa, että en ollut juonut kuin sen yhden pullon ja vaimo haistoi ja aloitti nalkutuksen. Elokuussa jokin kuitenkin naksahti. Mä vaan yksinkertaisesti lopetin. Toistaiseksi ei oo tehny mieli. Oluen mausta kyllä pidän ja olen osatanut silloin tällöin näitä alkoholittomia tölkkejä.
Mulla on nyt ollut viimeksi viime viikonloppuna helvetilliset vatsakivut, edelliset oli kuukautta aikaisemmin. Samalla on ollu lihakset kipeenä, niin kun kovan treenin jälkeen. Voisko nää olla vieroitusoireita? Ammatti muuten meni rattijuoppouden takia ja ikää on yli 45. Masennuslääkkeitä käytän ja Diapamia, joka on kyllä menny välillä yli lääkärin ohjeen. Antabus oli alussa tukena kaljottelun lopettamisessa, mutta viimeisten mahakipujen jälkeen en ole sitäkään ottanut. Mahakivut oli kyllä niin hirveet, että pelkäsin maksan tai munuaisten tilttaavan. Niinpä en ole Diapamiakaan syöny kun 5mg tabletin eilen, tänään en sitäkään. Onko kellään ehdotuksia. Johtuisko vatsakivut siitä, että elimistö huutaa kaljaa? .mt
olisiko vieroitusoire
6
3732
Vastaukset
- sappikiehuu
Voivat olla sappikiviä..tai peräti sappirakko tulehtunut. Kivut ovat kohtauksenoamaisia ja kovia. Jos näin olisi, on vaara että tulehdus leviää lähellä oleviin sisäelimiin.
Ei kannata kauan kärsiä vatsakivuista, lääkärit ovat sitävarten.
http://www.pulssi.fi/p0102l.htm
Jos ne on koliikkikipuja, yleensä tulee niiden jälkeen ripulia..johtuu hermoista!- kävin jo
Niin.. Jäi kertomatta, että kävin kuukausi sitten lääkärissä ja sain jotain vatsan limakalvoja rauhoittavaa. Ottivat verikokeen ja kaikki kunnossa. Oireetkin olivat jo kyllä silloin häviämään päin. mt
- 2;n lopettanut
Nyt noin 6 vuotta absoluutti, sitä ennen join 25 vuotta käytännössä koko ajan ja loppuaikoina kun sain oltua muutaman päivän tai viikon täysin ilman, iski sietämättömät mahakivut. Jälkeen päin selvisi että ne olivat lieviä haimatulehduksia. Älä kärsi enää yhtään niistä kivuista vaan heti oireiden alkaessa lääkäriin ja puhu tästä haimatulehduksen mahdollisuudesta. Minulla se ryyppy katkesi kun viimeinen haimatulehdus iski ja olin 2 vk tiputuksessa.
Ps. Haimatulehdus on siitä mukava tauti että kirkas viina auttaa siihen, mutta vain hetkellisesti ja sen jälkeen on tosi kyseessä. Eli älä ota sitä alkoholitonta kaljaakaan, siinäkin on pieniä määriä sitä jaloa juomaa. Minä en uskalla edes haistaa kaljaa, se olis minun loppu. Terveisin nimimerkki: rapula on pikkuhiljaa hellittänyt muttei unohtunut!- raitis...
Kiitos tiedosta.
Jotenkin olikin sellainen aavistus, ettei alkoholi niin helposti päästä irti.
Mutta päätös pitää. Jos on pakko kuolla ennen aikojaan, niin ei ainakaan viinaan. Vituttaa vaan katella, kun joka paikassa (esim. tv.ssä) istutaan kaljapullo kourassa ja iltapäivälehdet järjestävät tämän tästä olutvertailuja. Uusia merkkejä tuodaan markkinoille ja hintoja poljetaan. Kaupassa käydessä muuten hirvittää, kun lähes joka asiakas vie päivän ruokien lisänä vähintään sixbackin. Parikymmentä vuotta ja tää kansa on tosi kipeetä.
Omalla kohdalla auttaa kuivilla pysymistä sekin, ettei talouskaan yksinkertaisesti kestä. -mt
P.S. voimia kaikille muillekin, jotka haluu irti.
- HraHuu
Voi olla hyvinkin mahdolista. Ei ne vierotusoireet aina samanlaisia ole kuin elokuvissa. Joillakin pahemmat joillakinpienemmät.
- mili
..kenties vatsa haava?? mutta lääkäriin kannattaa mennä ja jos ne lykää lääkkeitä jouraan niin sano, että ei käy, tutkikaa asiaa tarkemmin!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 966366
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303803törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283180Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859