Onko jollakin tietoa hyvästä hinta-laatusuhde omaavasta hotellista.Mielellään lähellä kaikkea.
Olen lukenut kommentteja pienistä,ahtaista,haisevista ja likaisista huoneista.
Mikä hyvä hotelli?
8
1077
Vastaukset
- syksy2008
Hei,
Hyvä ja halpa ja lähellä kaikkea...hmmm.. vaikea yhtälö toteuttaa tuon kokoisessa kaupungissa:)
Olin itse syksyllä Askoc Hotellisa http://www.askochotel.com/ . Hotelli on lähellä Sultanahmetin nähtävyyksiä (Sininen moskeija, Grand Bazaar, Topkapi...). Näihin paikkoihin pääsee kävelemällä, jos on ylipäätään valmis kävelemään edes vähän. Hotellista pääsee myös näppärästi raitiovaunulla liikkumaan.
Taksimin alue on sitten vähän kauempana, mutta kyllä me sinnekin käveltiin ja taksi maksoi muistaakseni muutaman hullun euron (riippuen kumpaanko päähän Istiklal Caddesia ajettiin).
Raitiovaunulla pääsi hotellin nurkilta ajamaan myöskin satamaan, jostä pääsi hyppäämään alukseen joka vie Prinssisaarille, jos siis haluaa käydä rannalla tai muuten vaan rauhalisemmassa ja pienemmässä paikassa.
Joten sinällään Askoc oli oiva valinta. Hotelli ei ole hieno ja sijaitsee hieman hämärän kujan varrella. Rautatieasema näkyy ikkunasta ( Bosborin salmi, jos asuu ylempänä kuin kolmannessa kerroksessa). Toisen puolen huoneiden näkymä lienee huonompi (vastapäisiä rakennuksia). Me toivoimme varauksessamme näkymää lahdelle ja sen saimme.
Hinta-laatusuhde oli mielestäni kohtuullinen. Aamupalalla sai vatsansa täyteen ja huone oli ihan riittävän siisti ja turvallinen (myös ilmastointi toimi). Mutta mikä on kenellekin halpa ja hyvä...se lienee suhteellista.
Mutta tämä yhtenä vinkkinä.- aniskuukkeli
Juuri vastaavaa hotellia kaipailin.Kiitos tiedosta.
- vastata
Hotelleja on niin paljon ja monessakin se hinta-laatu suhde on kohdallaan. Vaikeampi on kuitenkin löytää sellaista joka on "lähellä kaikkea". Mitähän kaikkea sinä siellä haluasit nähdä ja kokea? Oletko yömenijä, kuljetko shoppailemassa vai kiinnostaako museot?
- aniskuukkeli
Olen olen,toki retketkin kiinnostavat.Esim.Bosborin salmen kautta Mustalle merelle,jos olisi mahdollista pari vrk viettää sielläkin?En tiedä,yritän hakea tietoa.
- ahnehdi
aniskuukkeli kirjoitti:
Olen olen,toki retketkin kiinnostavat.Esim.Bosborin salmen kautta Mustalle merelle,jos olisi mahdollista pari vrk viettää sielläkin?En tiedä,yritän hakea tietoa.
Kun et ole aikaisemmin kaupungissa käynyt, älä ahnehdi liikaa tekemistä. Ensikertalainen saa vaikka viikon ulumaan pelkästään katuja tallaamalla.
Unohda Mustallemerelle meneminen. Risteile Bosporin salmella, siihen menee keposesti yksi päivä, jos poikkeat jossain salmen pikkukylistä. On paatteja jotka tekevät risteilyjä ja on höyrylaivoja jotka ajavat tiettyjä reittejä. Kumpikin on ihan mukava juttu. - aniskuukkeli
ahnehdi kirjoitti:
Kun et ole aikaisemmin kaupungissa käynyt, älä ahnehdi liikaa tekemistä. Ensikertalainen saa vaikka viikon ulumaan pelkästään katuja tallaamalla.
Unohda Mustallemerelle meneminen. Risteile Bosporin salmella, siihen menee keposesti yksi päivä, jos poikkeat jossain salmen pikkukylistä. On paatteja jotka tekevät risteilyjä ja on höyrylaivoja jotka ajavat tiettyjä reittejä. Kumpikin on ihan mukava juttu.Olet oikeassa,Bosborisalmen risteily riittänee ja jos parit museot.Muun ajan tallailen ja istun baareissa,katselen ohikulkijoita, joita taitaa riittää...
- CucceliQuu
Suosittelen vähintään 4 tähden hotellia ja taksin käyttöä. Jopa 5 tähden hotelleissa on edulliset hinnat. Ota vain sellainen hotelli, jossa tehdään turvatarakstus aina kun tullaan sisään.
- käyty
Olimme kaksi yötä Hotelli Alzerissa, jossa meille annettiin tarjoushintaiset yöt. Pari vuotta sitten 74 taalaa. Löydät tietoa siitä: www.alzerhotel.com. Hotelli on aivan Sinisen moskeijan vastapäätä, Hippodromi on vain välissä. Kävelymatka oli satamaan, josta päästiin Üskadaraan. Kaikki (3) suuret basaarit kävelymatkan päässä, niinkuin myös se maanalainen kylpylä. Hotellin katolta ja myös aamiaishuoneesta oli mahtavat maisemat Bosporinsalmelle. Henkilökunta oli aivan ihastuttavaa, Aslam varsinkin. Hän tuli jopa hakemaan meidät taksilla eräästä info-pisteestä kauempaa, hyppäsi kyytiimme ja ohjasi meidät hotellille, jonka edustalla auto oli turvallisesti työntekijöiden auton takana. Huoneet olivat kauniit ja siistit - hintansa arvoiset vähintään. Suosittelen tätä hotellia lämpimästi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310589
- 525090
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432291Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052098- 281996
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997