"hinta 0 euroa"

Eräässä suomalaisessa nettikaupassa oli ilmeisesti tapahtunut joku moka, eli 300 euron arvoista laitetta tarjottiin "kaupanpäälle" ostaessa jotakin, mutta kuitenkin se oli nettikaupasta mahdollista tilata hintaan 0-euroa, tilaamatta mitään muuta.
Onko firmalla velvollisuus toimittaa tämä laite minulle hintaan 0-euroa?
4484
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Laki varallisuusoikeudellisista oikeustoimista 13.6.1929/228

32 §

Jos jonkun tahdonilmaisu on erhekirjoituksen tai muun hänen erehdyksensä johdosta saanut toisen sisällyksen, kuin on tarkoitettu, ei tahdonilmaisu sellaisena sido sen antajaa, jos se, johon tahdonilmaisu on kohdistettu, tiesi tai hänen oli pitänyt tietää erehdyksestä.



Eiköhän mainitsemassasi tapauksessa virheellisen hinnan (0 euroa) katsota olevan laissa tarkoitettu erehdys. Etenkin kun itsekin ihmettelet että voiko hinta olla oikea.

Äänestä

nettikaupoilla on yleensä eri firma joka pitää sivustoja joten itse kauppa ei ole vastussa mitä siellä mokataan ja laitetaan nettiin:=)samahan se on kaupoissakin jos paino laittaa virheelliset tiedot mainokseen ei voi vaatia kyseistä asiaa ollenkaan jos virhe painossa tapahtunut ja paino ei ole vastuussa,kuin tilaajalle eli kaupalle.

Äänestä
  • Ei se nyt ihan noinkaan mene. Kyllä kaupalla on vastuu siitä, mitä sen nimissä julkaistaan, siis tietysti silloin, kun kauppa on antanut jollekin tehtäväksi julkaista jotain (eli jos mattimeikäläinen julkaisee jotain "stokkan nimissä", niin ei kauppa siitä tietenkään vastuussa ole). Jos vaikka asiakkaille jaetaan virheellistä mainospostia kotiin, niin kauppa vapautuu vastuusta vasta, kun se laittaa esim. ovelle lapun jossa kerrotaan, että "painovirheestä johtuen esitteen sivulla...".

    Mutta silti muistelen, että on olemassa semmoinen olettama, johon ensimmäisen vastaajan lakilinkki liittyi. Jos kysymyksessä on selvä virhe, josta kuluttajakin heti tietää, ettei tuote voi olla kaupan niin halvalla hinnalla kuin virheellisessä mainoksessa luvataan, niin kaupan ei sillä hintaa tarvitse myydä - puhumattakaan antaa ilmaiseksi.

    Äänestä

tilanteessa, niin kuriiripalveluna käyttäisin kyllä jotain pärräkerhoa, jotka syöttäisivät koko paskan "asiakkaalle."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihan vaan kokeilin kirjoitti:

Eräässä suomalaisessa nettikaupassa oli ilmeisesti tapahtunut joku moka, eli 300 euron arvoista laitetta tarjottiin "kaupanpäälle" ostaessa jotakin, mutta kuitenkin se oli nettikaupasta mahdollista tilata hintaan 0-euroa, tilaamatta mitään muuta.
Onko firmalla velvollisuus toimittaa tämä laite minulle hintaan 0-euroa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu