Auttakaa

Saan kohta akvaarion ja aion hankki sinne 2 kultakalaa, 6 neontetraa, 2 monnia, 4 kiilakylkeä. Kuinka monta litraa akvaarion pitäisi olla? AUTTAKAA PLIIS!
6463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kultakalat tarvitsee 250l vähintään. Neontetroja enemmän, sillä ne elää laumassa. Vähintään 100litraa...

Äänestä

Akvaarioiden pitäisi olla kultakaloille n. 500 litraa, sinne niitä mahtuu pieni parvi huntupyrstöjä, esim 5 kappaletta. Vähempää ei kannata laittaa, kun ovat kerran parvikaloja.

6 neontetraa on mielestäni liian pieni parveksi, ota kerralla 10 kpl. 2 monnia on vähän epämääräisesti sanottu, monnilajeja on kuitenkin useita tuhansia. Sovitaan vaikka että monnit ovat partamonneja. Myös 4 kiilakylkeä on kovin niukasti, nekin kun ovat parvikaloja. Ota niitäkin 10 kpl. Silloin neoneille, partiksille ja kiiloille riittää 100-litrainen kunhan partikset ovat molemmat naaraita. Jos partamonnit ovat molemmat koiraita, niin silloin pitäisi litroja laittaa viitisenkymmentä lisää, ettei tule nokkapokkaa.

Miettisit vielä vähän tarkemmin kalastoasi. Valitse nyt tässä vaiheessa yksi kalalaji, mikä on PAKKO saada ja rakenna muu kalasto sen lajin ympärille. Aikaa tulee kuitenkin olemaan tässä sellainen kuukauden päivät jos tänään saat akvaarion, se on kivasti jouluksi kypsynyt valmiiksi että voit sitten tuoda sinne ensimmäiset kalat.

Äänestä

Jos noita kaloja havittelet niin tarvitset kaksi akvariota.

Kultakaloille tarvitset väh. 300 litrasen, mutta ovat parvikaloja joten suurempi pitäisi olla jotta tovereitakin mahtuisi. Kultakalat sopivat vain lajiakvaarioon.

Neontetrat ja kiilakyljet ovat parvikaloja, joten molempia pitäisi olla minimi 6kpl, mieluiten hieman enempikin. Mitä monnit ovat, partamonnejako? Sinuna laittaisin vain yhden niitä. Jos tällaisen kalaston laittaisit, niin voisit hommata satalitraisen akvaarion. Mieluiten kyllä kannattaa satsata isompaan akvaarioon, parisataiseen saisit hommattua lisäksi muutamia näyttävämpiäkin kaloja :0)

Äänestä

Kultakalat ei voi olla samassa akvaariossa neontetrojen tai kiilakylkien kanssa.Kultakalat kylmän veden kaloja ja toiset lämpimän veden.Ja jossain vaiheessa kultakaloista kumminkin kasvaa niin suuri että ne syövät neontetrat. Ja kultakalat tarvitsevat erittäin ison akvaarion 2 kultakalalle pitäisi olla 500 litranen.Joten sinun olisi parempi aloittaa nyt noista neontetroista ellet.Kultakalat eivät nimittäin jää niin pieniksi mitä monet luulevat kun kaupoissa myydään semmoisia pieniä kultakaloja mutta todellisuudessa ne ovat vasta poikasia.On rääkkäystä pitää kultakalaa 80 litrasessa sillä se tarvii paljon tilaa. Ellet ole valmis ostamaan 500 litrasta akvaariota kultakaloille niin jätä niiden hankkiminen sikseen.Suosittelisin että lukisit tai hakisit enemmän tietoa kaloista ennen kuin niitä hankit etkä menisi kauppaan "sokeana" ostamaan kaloja. Sillä kaikki kalat eivät sovi keskenään. Ja ne tarvitsevat niille sopivan ympäristön. Aloita aluksi pienestä akvaariosta tuommoinen 90 litranen olisi hyvä ja sinne pari monnista ja kolme-neljä tetraa.Tai taistelukala ja piikkisilmiä.

Äänestä
  • Kuten muiltakin olet kuullut, niin suunnitelmasi ei toimi.

    Kultakalat tarvitsevat oman akvaarionsa, jossa ei ole muita lajeja. Sanoi eläinkaupan täti mitä tahansa. Kultakaloja kannattaa miettiä, jos on valmis hankkimaan tuon 500 litraisen akvaarion.

    Sellaiseen 150 litraiseen mahtuu kunnon parvi neonteroja ja kiilakylkiä, jotka tarvitsevat parven. Et siis voi hankkia näitä vain neljää. Tänne mahtuisi myös partamonni tai parvi monnisia.

    Mutta tuollaista alkuperäistä' ideaasi älä toteuta, se ei ole kalojen parhaaksi, eikä näin ollen sinunkaan, sillä vain terveitä ja hyvinvoivia kaloja on mukava katsella.

    Tässä hyvä sivusto kalakuvauksista. Ensimmäisenä vaikka tuo kultakala ja reunasta löydät lisää lajeja, joihin tutustua. http://www.varusteleka.fi/laura/kalat.php?nayta=21

    Kypsytys ja vesikemiakin kannattaa lukea, ennekuin edes aloittaa. http://www.aquahoito.info/suomi/aloittelija/index.html

    Äänestä

Mielestäni kultakaloja ei kannata laittaa muiden kalojen joukkoon. Lisäski ne ovat parvikaloja, joten niitä pitäisi hankkia ainakin 4-5. Vähimmäis
koko kultakojen akvaariolle on mielestäni noin 400
litraa. johon voisi laittaa 4-6 kultakalaa eikä sitten muita kaloja.

Ja sitten nuo muut kalasi. Neontetrat ja kiilakyljet tarvitsevat vähintään 10 kappaleen parven. Tuo 6 yksilöä on ehdottomasti pienin koko
niiden parvelle, mieluiten niitä saisi olla saisi
olla se 10, tai vaikka 100, jos akvaario on tarpeeksi iso. Monneja on tuhansia eri lajeja, esim. partamonneja voi ottaa 2, jos ne ovat uros ja naaras tai 2 naarasta. Uroksia voi ottaa yhteen
vain, jos akvaario on tarpeeksi iso. Esim. monniset (kuparimonniset, täplämonniset jne) tarvitsevat vähintään 6 kalan parven viihtyäkseen
kunnolla. Jos ottaisit esim. 200 litran akvaarion,
niin siihen voisit ottaa esim. 20 neontetraa, 20 kiilakylkeä, 6-8 monnista 1-3 partamonnia niiden sukupuolista riippuen ja sitten vielä vaikka 3 helmirihamakalaa, 1 uroksen ja 2 naarasta).

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Apua tarvitseva kirjoitti:

Saan kohta akvaarion ja aion hankki sinne 2 kultakalaa, 6 neontetraa, 2 monnia, 4 kiilakylkeä. Kuinka monta litraa akvaarion pitäisi olla? AUTTAKAA PLIIS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu