Onko kenelläkään hiusväriallergia oireillut vain lievästi?
Itselläni silmäluomet kutiaa ja punoittaa. Kutinaa myös kaulan/leuan alueella sekä olkapäillä. Allergialiitosta epäilivät hiusväriallergiaa, kun muuta selitystä ei ole ainakaan toistaiseksi löytynyt. Itse päänahka ei ole mielestäni juurikaan oireillut, ihan vähän kutinaa joskus (arvelen johtuvan hiuskiinteen käytöstä?)
hiusväriallergiaako?
4
2476
Vastaukset
- Yksi vain
Silmäluomien ja kaulan/leuan ja olkapäiden iho voivat olla ne kohdat jotka oireilevat lähes missä tahansa kosketusallergiassa. Hiusväriallergia on tavallisimmin päänahassa.
Voit olla allerginen mm: keinokumille, luonnonhartsille, muille hartseille jne.
Jätäppä kynsilakka ensimmäiseksi pois kokeeksi. Samoja hartseja on myös ripsareissa (paitsi lumenen allergiselle tarkoitetussa) normaaleissa huulipunissa ja kynissä, sekä kakuksi puristetuissa meikeissä.
Täysin hartsittomia ovat ns. oikeat mineraalimeikit joissa ei värin lisäksi ole mitään muuta.
Itselläni nuo luettelemani kemikaalit aiheuttavat oireita silmäluomissa, kaulalla ja suun ympärillä. - hiusväreistä
Mulla kävi niin että tutusta merkistä tuli värjäyksen yhteydessä kovaa poltetta,ja ainakin pari kuukautta sen jälkeen kesti päänahan kova kutina,oli rikki jne.
Luulisin että jos on hiusväri allergia,niin se on nimenomaan päänahassa ja selvästi oireet tulee värjäyksen aiheuttamana.En usko että hiuksista muutaman pesun jälkeen (kestoväristä) irtoaa mitään. Jos irtoisi niin päänahan luulis olevan se herkin.
Ensiksi miettisin sun käyttämiä meikkejä,hajusteita? - fenyleenidiamiini
Sain hiuspohjaan kutinaa, poltetta ja kaulalle ihottumaa.Kävin allergiatesteissä, löytyi herkistyminen.Jos luet hiusväripaketista, siinä kyllä varotetaan ko. aineesta.Olen löytänyt yhden hiusvärin, joka ei sisällä fenyleenidiamiinia. On Elumen-niminen.
- Sierra
Täällä on asiaa hiusväriallergioista.
http://kemikaalikimara.blogspot.com/2009/02/nuppi-turvoksiin-hiusvarilla.html
Ja harmaiden peittämisestä:
http://kemikaalikimara.blogspot.com/2009/03/harmaantuminen-haitta.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949257Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki574826Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414511Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit532833Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota431211Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691154