hiusväriallergiaako?

kutittaa!

Onko kenelläkään hiusväriallergia oireillut vain lievästi?

Itselläni silmäluomet kutiaa ja punoittaa. Kutinaa myös kaulan/leuan alueella sekä olkapäillä. Allergialiitosta epäilivät hiusväriallergiaa, kun muuta selitystä ei ole ainakaan toistaiseksi löytynyt. Itse päänahka ei ole mielestäni juurikaan oireillut, ihan vähän kutinaa joskus (arvelen johtuvan hiuskiinteen käytöstä?)

4

2513

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vain

      Silmäluomien ja kaulan/leuan ja olkapäiden iho voivat olla ne kohdat jotka oireilevat lähes missä tahansa kosketusallergiassa. Hiusväriallergia on tavallisimmin päänahassa.

      Voit olla allerginen mm: keinokumille, luonnonhartsille, muille hartseille jne.

      Jätäppä kynsilakka ensimmäiseksi pois kokeeksi. Samoja hartseja on myös ripsareissa (paitsi lumenen allergiselle tarkoitetussa) normaaleissa huulipunissa ja kynissä, sekä kakuksi puristetuissa meikeissä.

      Täysin hartsittomia ovat ns. oikeat mineraalimeikit joissa ei värin lisäksi ole mitään muuta.

      Itselläni nuo luettelemani kemikaalit aiheuttavat oireita silmäluomissa, kaulalla ja suun ympärillä.

    • hiusväreistä

      Mulla kävi niin että tutusta merkistä tuli värjäyksen yhteydessä kovaa poltetta,ja ainakin pari kuukautta sen jälkeen kesti päänahan kova kutina,oli rikki jne.
      Luulisin että jos on hiusväri allergia,niin se on nimenomaan päänahassa ja selvästi oireet tulee värjäyksen aiheuttamana.En usko että hiuksista muutaman pesun jälkeen (kestoväristä) irtoaa mitään. Jos irtoisi niin päänahan luulis olevan se herkin.

      Ensiksi miettisin sun käyttämiä meikkejä,hajusteita?

    • fenyleenidiamiini

      Sain hiuspohjaan kutinaa, poltetta ja kaulalle ihottumaa.Kävin allergiatesteissä, löytyi herkistyminen.Jos luet hiusväripaketista, siinä kyllä varotetaan ko. aineesta.Olen löytänyt yhden hiusvärin, joka ei sisällä fenyleenidiamiinia. On Elumen-niminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1233
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      824
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      72
      719
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      240
      717
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      591
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      575
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      560
    8. 37
      512
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      24
      505
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe