"Ja ei Adam petetty; mutta vaimo petettiin ja saatti ylitsekäymisen.
Mutta kuitenkin hän lasten synnyttämisen kautta autuaaksi tulee, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhyydessä siveyden kanssa."
1. Tim 2: 14 - 15
Mutta kuitenkin hän lasten synnyttämisen kautta autuaaksi tulee, jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhyydessä siveyden kanssa."
1. Tim 2: 14 - 15
Vastaukset 40
Vanhimmat
Että vaimojen on synnytettävä mahdollisimman paljon? "Lasten synnyttämisen kautta" voi tarkoittaa kahta tai kahtatoista lasta.
kahdeksaatoista lasta.
jne...
Ollaanko sitä oltu hedelmättömiä, jos ei ole kuin kaksi lasta ja koira?
kaksitoista lasta VAI? Ei ollut kuin kaksi: Kain ja Aabel.
Että se siitä lapsiluvusta!
Aatamin kivekset niin, ettei siemeniä enää kehittynyt.
Olemattomat kivekset ja pili?
minua. Ei niinkään pilistäni eikä kiveksistäni vaan siitä miten niitä käytän.
Paljon ehtii. kun vanhaksi elää:
Ihmissuku ennen vedenpaisumusta
1 Tämä on luettelo Aadamin jälkeläisistä. Luodessaan ihmisen Jumala teki hänet kaltaisekseen. [5:1-32: 1. Aik. 1:1-4; Luuk. 3:36-38 : 1. Moos. 1:26 ]
2 Hän loi ihmisen mieheksi ja naiseksi. Ja hän siunasi heidät ja antoi heille nimeksi ihminen* silloin kun heidät luotiin. [Ks. selitystä jakeeseen 3:21.] [1. Moos. 1:27; Matt. 19:4]
3 Kun Aadam oli elänyt 130 vuotta, hänelle syntyi poika, joka oli hänen näköisensä, hänen kaltaisensa, ja hän antoi pojalle nimen Set.
4 Setin syntymän jälkeen Aadam eli vielä 800 vuotta, ja hänelle syntyi sinä aikana lisää poikia ja tyttäriä.
5 Aadam eli kaikkiaan 930 vuotta, ja sitten hän kuoli.
6 Kun Set oli elänyt 105 vuotta, hänelle syntyi Enos.
7 Enosin syntymän jälkeen Set eli vielä 807 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
8 Set eli kaikkiaan 912 vuotta ja kuoli sitten.
9 Kun Enos oli elänyt 90 vuotta, hänelle syntyi Kenan.
10 Kenanin syntymän jälkeen Enos eli vielä 815 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
11 Enos eli kaikkiaan 905 vuotta ja kuoli sitten.
12 Kun Kenan oli elänyt 70 vuotta, hänelle syntyi Mahalalel.
13 Mahalalelin syntymän jälkeen Kenan eli vielä 840 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
14 Kenan eli kaikkiaan 910 vuotta ja kuoli sitten.
15 Kun Mahalalel oli elänyt 65 vuotta, hänelle syntyi Jered.
16 Jeredin syntymän jälkeen Mahalalel eli vielä 830 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
17 Mahalalel eli kaikkiaan 895 vuotta ja kuoli sitten.
18 Kun Jered oli elänyt 162 vuotta, hänelle syntyi Henok.
19 Henokin syntymän jälkeen Jered eli vielä 800 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
20 Jered eli kaikkiaan 962 vuotta ja kuoli sitten.
21 Kun Henok oli elänyt 65 vuotta, hänelle syntyi Metuselah.
22 Metuselahin syntymän jälkeen Henok eli vielä 300 vuotta vaeltaen aina Jumalan tahdon mukaisesti, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
23 Henok eli kaikkiaan 365 vuotta.
24 Hän vaelsi kuuliaisena Jumalalle. Sitten häntä ei enää ollut, sillä Jumala otti hänet luokseen. [Sir. 44:16, 49:14; Hepr. 11:5; Juud. 14]
25 Kun Metuselah oli elänyt 187 vuotta, hänelle syntyi Lemek.
26 Lemekin syntymän jälkeen Metuselah eli vielä 782 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
27 Metuselah eli kaikkiaan 969 vuotta ja kuoli sitten.
28 Kun Lemek oli elänyt 182 vuotta, hänelle syntyi poika.
29 Hän antoi pojalle nimen Nooa* ja sanoi: "Tämä poika on antava meille lohtua työssämme ja vaivannäössämme, kun viljelemme maata, jonka Herra on kironnut." [Nimi Nooa (hepreaksi Noah 'lepo') muistuttaa sanaa niham 'lohduttaa', 'keventää mieltä'.]
30 Lemek eli Nooan syntymän jälkeen vielä 595 vuotta, ja hänelle syntyi lisää poikia ja tyttäriä.
31 Lemek eli kaikkiaan 777 vuotta ja kuoli sitten.
32 Kun Nooa oli elänyt 500 vuotta, hänelle syntyivät Seem, Haam ja Jafet.
On niin kiire puhtaaseen aviovuoteeseen, ettei polla kestä sadan vuoden yksinäisyyttä, edes kolmea kymmentä. Ja silti jäävät maailmanennätyksestä räkäsesti parhaimmatkin.
olla kehumatta. Mikä kuitenkin on varmaa, on se, ettei paremmasta tiedä. Heee-eeh-hee!
>Ei ollut kuin kaksi: Kain ja Aabel.
Kenenkäs kanssa nämä paritelivat? Eipä ole yksikään lestaheikki antanut minulle täsmällistä vastausta.
Kyllä sinäkin pääset koittaan sitten kun kasvat isoksi :-D
Sitten kun kasvat vielä isommaksi, niin alat ehkä ymmärtää näitäkin asioita.
Äläppäs nimittele minua lestaheikiksi, tai manaan sinut tuliseen järveen.
Ihan tuttu Raamatunkohtahan se on ja aivan paikallaan.
Jos perheessä on esimerkiksi vain puoli tusinaa lasta, niin voisko perheenäiti kokea kiitollisuutta, vai pitäiskö tuntea alamittaisuutta siitä, että ei ole vielä saattanut itselle kuuluvaa, pyhää, velvollisuutta kokonaan täyttää?
Voisko jossakin vaiheessa jo vähän hellittää siitä raskaaksi tulemisen pyrkimyksestä?
Tuosta Raamatun kohdasta on unohtunut lukumäärä pois. Siinä kuitenkin käytetään monikkomuotoa, mikä on luonnollista, koska toisaallakin kehotetaan lisääntymään.
Kuinka monta lasta katsotaan tarvittavan, että perhe on lisääntynyt? Toki lapsia pyritään saamaan niin monta, kun Jumala antaa.
>Kuinka monta lasta katsotaan tarvittavan, että
>perhe on lisääntynyt? Toki lapsia pyritään saamaan
>niin monta, kun Jumala antaa.
Miksi Jumala olisi edelleen käpälöimässä vaimon kohdussa, kun hän on luonut naisen ja miehen jo kauan aikaa sitten? Naisen ruumiin hän loi toimimaan niin, että tietyssä tilanteessa nainen voi tulla raskaaksi ja uusi elämä alkaa kehittyä.
Uusi elämä ei kehity eikä ole miehen kivespussissa eikä naisen munasarjassa, vaan hedelmöityneessä munasolussa naisen kohdussa.
synnyttää, että Pelastuu tuon Paavalin opetuksen perusteella?
Häpeä.
Se kuulkuu.
14 eikä petetyksi joutunut Aadam, vaan nainen antoi pettää itsensä ja rikkoi käskyn. [1. Moos. 3:13; 2. Kor. 11:3]
15 Lasten synnyttäjänä hän on kuitenkin pelastuva, jos vain pysyy uskossa ja rakkaudessa ja viettää hillittyä, Jumalalle pyhitettyä elämää.
Missän ei sanota, että synnyttämällä, vaan synnyttäjänä. Sinä pelstut siittäjänä, jos tunnustat Jeesusen Herraksi.
Jos uskoret tekojen pelastavan, tunnetumpi lako on Islam. Harkitse sitä.
Uudemmat painokset ovat ehkä muuttaneet kieliasua..
on mennyt naimisiin sillä mielellä, että haluaa saada lapsia.
Raamattu ei tässäkään aseta tekoa autuuden ehdoksi.
Toinen inhimillisyydelle vaikea kohta on, miten Raamatussa sanotaan varastamisesta:
"Joka varastanut on, älköön silleen varastako, vaan paremmin tehköön työtä, että hänellä olisi tarvitsevalle jakamista."
Siis jätetään varastetun tavaran palautuskin uskon hedelmäksi. Ei aseteta autuuden ehdoksi.
Ole kiitetty Herrani, Jeesus, ole kiitetty, kiitetty!
Miten mielelläni haluan korjatä näitä kymmenen penningin asioita, kun kymmenen tuhatta leiviskää on sovitettu. Kiitos Jeesus.
Koska vain usko vie perille.
Paavalin kuva "synnyttämisen kautta" ei todellakaan tarkoita sitä, että naisen olisi synnytettävä. Paavali viittaa siinä Jumalan naiselle antamaan synnytyskipuun.
että Paavali painotti, että vaimo muistaa Jumalansa synnytyskivuissaan.
Olet liikuttavan oikeassa, teolla ei kukaan ole vielä vanhurskauttanut, ei edes ristin ryöväri, ainoastaan uskomalla Jeesus Herraksi. Mutta toisaalta usko ilman tekoja on turhaa, mutta se vaatikin jo Pyhän Hengen.
Toinen inhimillisyydelle vaikea kohta on, miten Raamatussa sanotaan varastamisesta: "Joka varastanut on, älköön silleen varastako, vaan paremmin tehköön työtä, että hänellä olisi tarvitsevalle jakamista."
Ehkä Helpottuu kun katsotaan Raamatusta, sillä kertomasi teksti EI OLE RAAMATUSTA > Varas älköön enää varastako, vaan tehköön työtä ja ansaitkoon rehellisesti toimeentulonsa, niin että voi myös antaa tarpeessa olevalle.< Ef 4;28
Tavaran palauttamisesta jae ei kerro, vaan siitä että on työllä ansaittava ja siitä jaettava. Eli rehellisyydestä Suosittelen Suoneenkilistä Raamattua.
Ole kiitetty Herrani, Jeesus, ole kiitetty, kiitetty! ** Amen.
Miten mielelläni haluan korjatä näitä kymmenen penningin asioita, kun kymmenen tuhatta leiviskää on sovitettu. Kiitos Jeesus. ** Juuri näin. Siunusta.
voimissaan jo Paavalin aikana.
"jos hän pysyy uskossa ja rakkaudessa ja pyhyydessä siveyden kanssa"
"Ja vaimolle sanoi hän:
Minä saatan sinulle paljon tuskaa, koska raskaaksi tulet: sinun pitää synnyttämän lapsia kivulla, ja sinun tahtos pitää miehen alle annettu oleman, ja hänen pitää vallitseman sinua" 1. Mos. Kirj. 3:16
Paavali neuvoo kirjeissään pysymään perinnäisissä säädyissä ja mitä oppineet olette jne..kannattaa lukea kaikki kirjeet mm.
se on alkutekistssä synnyttäjänä, kuten mies siittäjänä. Samoin voit iste kastoa Raamatusta -92.
Tämä on sitä VL huupaa.
lähetyssaarnaaja asento, jossa vl-vaimo makaa miehen alla kuin kuollut lahna.
"sinun tahtos pitää miehen alle annettu oleman"
niin?
Lue alkuteksi > σωθησεται δε δια της τεκνογονιας εαν μεινωσιν εν πιστει και αγαπη και αγιασμω μετα σωφροσυνης < Synnyttäjänä, ei synnyttämällä.
Väärät profeetat liikkeellä...sielunvihollisella kiire eksyttää niin monta kuin mahdollista!
Ajanmerkit täyttyvät joista Paavalikin jo kirjoitti.
missä K;lla meni vikaan? Taidat olla vain rakki.
-Sanoiko Jumala todella niin?-
eikö se ole epäuskonsaarnaa jota jo sielunvihollinen saarnasi käärmeenmuodossa paratiisissa..?
uuvenvuojen palverisa päätyivät etellen käyttämään vanhaa väänöstä, josa ei etes synnyttäjää / synnyttämistä ole kunnola oikeesti käännety!
Jokaisella on vapaus käyttää uudempaa ja/tai vanhempaa käännöstä. Ja käytetään.
vaikka kuinka monta kesti perse ja kohtu tai ei. Omapa on mokansa. Kyllä yhteiskunta maksaa.
>Ja ei Adam petetty; mutta vaimo petettiin ja saatti ylitsekäymisen.
Jopa on siansaksaa!
ja silloinkin se on tehnyt tehtävänsä...
Paavalin kirjoittamia.
ei. Mulkuin psykopaatti lestaukko kummiskin määrää vaimonsa oman mielivaltansa alle vaikka Raamattuun vedoten. Ja voihan se eläimen lailla sitten pamputtaa ja mulkuttaa ehkäistyäkin ja varsinkin sitä.
Mulkuin psykopaatti lestaukko voi näin tehdäkin, kuten kuka tahansa mulkuin psykopaatti uskontoon katsomatta. Normaali tervejärkinen vl-uskovainen ei niin tee.
114.Simon Pietari sanoi hänelle, ”Anna Marian jättää meidät, sillä naiset eivät ansaitse elämää.” Jeesus sanoi, ”Katso, minä opastan häntä tehdäkseni hänestä miehen, niin että hänkin tulisi eläväksi hengeksi muistuttamaan teitä miehiä. Sillä jokainen nainen, joka tekee itsestään miehen astuu sisälle Taivaan valtakuntaan.”(Tuomaan evank.)
Tässä täytyy Paavalin tavoin ottaa huomioon jälleensyntyminen, sillä ei pidä panna toivoa Kristuksessa eläväksi tulemiseen vain tämän elämän varaan, kuten Paavali kirjoittaa(1.kor.15.).
Aatami ja Eeva ovat symboleja ihmisen eri olemuspuolista. Aatami edustaa ajattelua(äly, järki) ja Eevan ihmisen tunnepuolta. Eeva muuttuu kerran puhtaaksi kuin Maria, joka voi ihmisessä Kristuksen synnyttää. "Kaikki kuolemme Aatamissa, kaikki tehdään eläväksi Kristuksessa", kirjoittaa Paavali.