Sanomalehti Kalevassa 20.1. 2009 julkaistun mielipidekirjoituksen perusteella näyttäisi siltä, että vl-liikkeen kanta ehkäisyyn on muuttumassa. Mielipidekirjoitkuksen mukaan ehkäisy on mahdollista ja luvallista, jos äidin henki on vaarassa tai jos äidin mielenterveys on järkkymässä. Mielenterveydellisiin vaivoihin vedoten voi siis nyt synnittä ehkäistä. Aiemmin tähän vetoaminen ei ollut luvalista.
Vl-liikkeen kanta ehkäisyyn
on muuttunut?
11887
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaleval mielipidekirjoitus oli vain yhden vl-lääkärin kannanotto ehkäisyyn. Vl-liikkeen viiimeisin virallinen kanta on edelleenkin tämä:
"Mitkä tahansa keinot syntyvyyden säännöstelemiseksi on nähty aina synniksi Jumalan valtakunnassa."(Päivämies, 12.5.2005, pääkirjoitus.)
Viimeisin PM:ssä julkaistu kanta on aina voimassa oleva kanta ja sen voi muuttaa vain SRK.
sanoi että vakavien terveydellisten tahi muiden ylipääsemättöämien esteiden vuoksi saatetaan joutua toimenpiteisiin joiden jälkeen uusi raskaus ei ole enää mahdollinen
eli ehkäistään uusi raskaus
keinolla millä hyvänsä
että PM:n pääkirjoitus edustaa sitä virallista kantaa?
kaikkeen, ihan kaikkeen.
En oikeastaan haluaisi kommentoida mitään.
En enempää tähän oikeastaan sano.
En tiedä, mistä tulee sana.
Minun tiedossa ei ole.
Nythän sitä yritetään kiemurrella, että eihän se syntiä ole vaan johtaa sellaiseen tai johtuu sellaisesta... tai muuta paskaa.
MTV3 uutiset kertoi, että vl-liikkeellä ei ole ehkäisykieltoa.Hautamäki on näin sanonut. Kanta on siis muuttunut.
aloittaja
Pitäisi julistaa kautta koko siionin. Vl-elämää on muuallakin kuin Oulun seudulla. Nyt vain kulkee villejä huhuja, että "Kalevassa oli kirjoitettu...". Silti koko muu valtakunta on pimennossa.
Tästä pitäisi nyt ehdottomasti saada sana jokaiseen rauhanyhdistykseen ja jokaiselle jäsenelle, että mitä tämä tarkoittaa. Tiedän ihmisiä, jotka tuskailevat ihan lääkärin määräämän (ehkäisevän) hoidon takia, koska he eivät ymmärrä, että siinä ei ole mitään ongelmaa.
Hieman vanhempiin viesteihin perehtymällä huomaat, miten Pravdassa on eri aikoina koilotettu eri näkemyksiä. Huomattavaa on, ettei Laestadiuksella sen paremmin kuin Raattamallakaan ollut mitään rajoituksia.
Oliko siinä kirjoituksessa kirjoittajan oma nimi allekirjoituksena vai oliko anonyymi kirjoitus?
kirjoituksen nimimerkillä", ilmoitti Kaleva. Eli ei uskaltanut "naislääkäri, pienten lasten äiti" esiintyä omalla nimellään. PELKÄSI! MIKSI?
sekä jopa erillään olemisen (selibaatin). Edes äidin syöpähoitojen aikana ei ole saanut pidättäytyä seksistä vaan sytostaattihoidoissa kärsivä nainen on pitänyt panna paksuksi!
Tunnen henkilökohtaisesti kaksi tapausta. Rintasyöpäpotilas tuli molemmissa raskaaksi, syöpähoidot lopetettiin, lapsi syntyi ja äiti kuoli. Ja kaikki SRK:n määräyksestä!