Noissa koneissa tuntuu olevan tyyppivikana se, että kone rupee syömään öljyä.
Johtuuko useimmiten huohottimen tukkeutumisesta vai mistä?
Onko itsellä tai jollain tutullasi kokemusta.
itelläni vuosimallia 03. karvan alta 100 000 ajettu. Kaikki huollot tehty ajoissa ku tuli ongelmia koneen kanssa. seuraava määräaikaishuolto ois ollut just tulossa.
no monien vaiheuden kautta....
nyt tilanne se, että Saksasta löyty uus käytetty pata. Auto muuten tosi jees ja meinasin sitä pitkään pitää, mutta uudella (käytetyllä) padalla haluis välttää samankohtalon.
elikkäs onko ollut itellä vastaavia ongelmia, millä korjaantu. Pitikö kone vaihtaa ja menikö takuuseen, jos ei niin miks ei??
mazda 6 2,3gt
13
7868
Vastaukset
- Vaikuttaa siltä
että olet saanut kiinnileikattu kone. Ei Mazda syö öljyä.
- mclila
Kokemustahan on tuosta 2,3 Gt koneviasta. Yleensä konesta korkaa kiertokangen ja kampiakselin välistä laakeri joka ei suinkaan johdu öljyn vähyydestä vaan laakerin heikkoudesta. Itselläni tuo edellämainittu tapaus sattui 157000 km kohdalla. Autooni vaihdettiin puolimoottoria koska se tuli halvemmaksi kuin alkaa purkamaan ja puhdistamaan tuo vanha kone. Kone oli käynti kuntoinen kun se vaihdettiin uuteen. Ainoa vika tuossa vanhasa koneessa oli tuo ongelma laakeri. Kannatteehan se yrittää takuseen jos sinulla on kilometrejä alle 100000 km, itselläni oli kohtalona maksaa koko viulu. Mahantuojan vastaus oli vaan, että autossahan on takuu ummessa...
- on ollut..
nimenomaan vain tuossa 2.3"GT" malleissa ja tuosta pitää osata päätellä mistä johtuvat syyt moottorin vikaantumiseen. Moottorihan on helppo kuluttaa väärillä ajotavoilla hyvinkin nopeasti ja seurauksena öljyn kulutus. Muutaman tapauksen tiedän joissa kone on poikinut sen seurauksena että öljyt olleet lähellä minimissä tai allekin. Sehän ei vielä tietenkään konetta riko normaaliajossa, kunnes jossakin pitkässä kurvissa otetaan koneeseen vähän happea ja näytetään kuin lähtee. Niin johan sitten vähitellen alkaa pannu kolkkaamaan.
Motarin ym. liittymät ovat hyviä paikkoja kokeilla GT:n turnauskestävyyttä =)- mclila
Kyllähän se on koneessa suuri vika jos se alkaa kuluttamaan öljyö jopa 4 litraa 20000 km:lle eikä käyttäjässä. Kyllähän tuo moottorin suurin vika on Ford...
- on vian alkulähde
mclila kirjoitti:
Kyllähän se on koneessa suuri vika jos se alkaa kuluttamaan öljyö jopa 4 litraa 20000 km:lle eikä käyttäjässä. Kyllähän tuo moottorin suurin vika on Ford...
Voi aiheuttaa, ei se mikään mahdottumuus ole.
Vika on tosiaan moottorissa, sehän sen öljyn syö eikä kuljettaja. Mikäli moottori alkaisi kuluttaa öljyä ilman käyttövirhettä ja kuljettaja ei seuraa öljynmäärää vaikkakin tietää sitä häviävän, on vika käyttäjässä jos moottori hajoaa öljyn vähyyteen.
Mutta vikahan ei ole kuin 2.3 koneissa ja ei niitäkään monessa ole ollut, ehkä parisen kymmentä tapausta. Mikäli vika olisi valmistuksessa niin tapauksia olisi lukuisia ja mahdollisesti myös 1.8/2.0 moottoreissa. Syyttävät katseet kääntyvät kuitenkin niihin peräkammarin pikku "Vatasiin" näissä GT autoissa ja ihan syystäkin.
- mclila
Onko koneesi leikannut kiinni vai vieläkö kone kukkuu ja kolisee...
- nyt ajettu
130000 ja viimeiset 40 000km vienyt 1 litra per 20000km. Moottori kuluttaa öljyä koska kierroskone.
Mutta ei sen hajota pidä tai sitten on jossain vika, mulla kone vaan tulee aina paremmaksi ja herkemmäksi kiihtyä, bensaa vie 8,5/100 - kulutus
Minulla oli tuollainen GT, hankin uutena 2006. Öljyä kului heti alusta lähtien normaalissa ajossa ilman sen kummempia revittelyitä. Yhdellä huoltovälillä joutui lisäämään 1-2 litraa. Tuosta myyjäliike varoitteli heti alussa ja kertoi sen kuuluvan auton ominaisuuksiin. Noh, eipä ole enää ko. autoa vaan vaihdoin sen pois jo viime vuonna.
- Gt-mies
Tuo öljynkulutus kuuluu asiaan.
Juttelin tutun kanssa joka on Mazdan merkkikorjaamossa hommissa ja sanoi että jos iisisti ajelee niin 2.3GT ei vie sen enempää öljyä kuin 1.8 tai 2.0L kone. Mutta jos reippaammin kaasuttelee niin öljyä kuluu ja se on "normaalia" Ensimmäisissä 2.3l koneissa oli öljypohjan tilavuus vain reilu 3 litraa jolloin öljyä sai lisäillä kokoajan mutta ainakin 2005 malleissa ja uudemmissa tilavuus on nostettu 4.4 l. Eli kuuluu auton ominaisuuksiin. Jos ei tykkää niin vaihtoon. Itse olen enemmän kun tyytyväinen 2.3GT:n omistaja ja tuo ei minua haittaa, sillä auto on mainio mielestäni. - Juissiii
Meni kyseinen kone sitten rikki ja tarvitsen uuden. Vinkkejä otetaan ilolla vastaan. Mistäköhän löytyisi? Mazda 6 vm 05/06 2,3 GT 122kW se versio, jonne menee yli 4 litraa öljyä.
- kaikenvaralta
Veikkaan että olet löytänyt jo korvaavan moottorin.
Siltä varalta että joku muu etsii ehjää moottoria, rikkoutuneen moottorin tilalle.
Japanmotors näyttäisi myyvän käytettyjä moottoreita Mazdoihinkin.
http://www.japan.fi/moottorit.php?oid=71&id=15 - Anonyymi
kaikenvaralta kirjoitti:
Veikkaan että olet löytänyt jo korvaavan moottorin.
Siltä varalta että joku muu etsii ehjää moottoria, rikkoutuneen moottorin tilalle.
Japanmotors näyttäisi myyvän käytettyjä moottoreita Mazdoihinkin.
http://www.japan.fi/moottorit.php?oid=71&id=15Mitenkä 6 2.3 moottorin apulaitehihna on 2cm liian pitkä?Ohjauatehostimen pumpun laitoin kun vanha oli pois.Tuntuis että sinne väliin kuluis jotain viiden millin levy että kiristin toimis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223698Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen173680Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä942649Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman182238Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling622219"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita232058Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131946Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue581778- 901611
- 861255