Palattuani joululomilta opiskelijakämppään verkkoyhteyden nopeus on tipahtanut 2.32 kt latausnopeuden korville (jos tähänkään). McAffeen Speedometer (http://us.mcafee.com/root/speedometer/test_0150.asp) antaa tulokseksi 28.8K modeemia vastaavat tiedot, mutta suorituskyky vaihtelee testikertojen välillä. Esimerkiksi tämän sivun lataaminen oli tuskan takana. Olen ajanut virusskannerin (fsecure) koneessani mutta syyllistä en koneeltani löydä. Vinkit otetaan kiitollisuudella vastaan.
Liekö joku laittanut torrent-purkin pystyyn? Mikä neuvoksi? Onko olemassa apuohjelmia, jotka sallivat verkkoliikenteen analysoinnin? Saisi ainakin varmuuden, että jostain mac-osoitteesta virtaa pirusti tietoa. Tahdon käydä kolkuttelemassa ovella. Ei oikein viitsisi it-vastaavaakaan ryhtyä kaivelemaan.
Liekö joku laittanut torrent-purkin pystyyn? Mikä neuvoksi? Onko olemassa apuohjelmia, jotka sallivat verkkoliikenteen analysoinnin? Saisi ainakin varmuuden, että jostain mac-osoitteesta virtaa pirusti tietoa. Tahdon käydä kolkuttelemassa ovella. Ei oikein viitsisi it-vastaavaakaan ryhtyä kaivelemaan.
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta anna sinä ensin joku vinkki miten nettiyhteytesi on toteutettu.
Asunnon seinässä on rj-45 pistoke. Oletan (mutta en tiedä varmasti), että pihojen päässä on kytkin, joka ohjaa liikenteen ulos. En siis kovin paljon tiedä varmasti.
Ilmeisesti sinulla on läppäri, jolla olet wlanilla netissä? Onko teille annettu omat tunnukset yhteyden muodostamiseen, vai onko yhteys avoin?
Wlanin ollessa kyseessä tulee mieleeni, että mahdatkohan olla yhteydessä jonkin kaukaisemman purkin kautta? Eli oman huoneesi purkki (jos siellä sellainen on) ei sinua syystä tai toisesta päästä nettiin.
Näkyykö työpöydälläsi yhteyttä vastaava ikoni ja minkä niminen se on osoittaessasi sitä hiirellä? Onko nimi tuttu? Ei saa olla ainakaan default...
Tällaisia ongelmia minulle on tullut vastaani tapellessani wlanin kanssa, jospa sinulla olisi sama juttu...
Minulla on läppäri, mutta nyttemmin olen netissä piuhan kanssa. Langatonta nettiä ei ole käytössä, mutta minulla on oma kytkin jolla tarvittaessa pääsee myös langattomasti nettiin. Tällöin signaali on tietysti erinomainen (nopeus ei). Langaton tai langallinen nettiliitäntä ei muuta tilannetta. Kytkinhän on muuten tarpeeton verkkoyhteyden muodostamiseksi.
Tunnuksia verkkoyhteyden luomiseksi ei ole annettu. Oletan -en siis tiedä-, että piuhan toisessa päässä on kytkin. IP-tunnuksia ei ole jaettu, joten osoitteet jaetaan DHCP:n kautta.
Voisiko arp-taulukon tyhjentäminen auttaa (arp -d osoite)? Ei kai? En ole ainoa henkilö, joka joka ongelmasta kärsii.