Laukan istutus

Malinn

Tahtoisin istuttaa puutarhaani noita ihania laukka-palleroisia (ukonlaukka, jättilaukka..). Niitä ilmeisesti istutetaan normaalien sipulikasvien tapaan syksyisin maahan. Onko kenelläkään tietoa voisiko tuota istuttaa oikein varhain keväällä? Mitäköhän kävisi? Maa taitaa pehmetä jo aika aikaisin..joten sormet syyhyävät päästä istuttamaan noita. Kyllähän noita tavallisia ruokasipuleitakin istutetaan joskus keväällä?

5

9973

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta jotain hajua

      En nyt ole varma miten pitkän juurtumisajan laukat tarvii, mutta jos sulla on kellari tms viileä paikka, voisit nyt laittaa ne sipulit multaan johonkin ruukkuun, kenties ehtivät vielä juurtua, ja sitten siirtäisit ne penkkiin.. siten saattaisivat kukkia vielä tänä vuonna. Ehkä.

      Muuten ne toki voi keväälläkin istuttaa, mutta kukkinevat vasta sitten ensi vuonna.

      • Ehkä onnistuu

        Laukat on niin sitten maan perusteellisen komeita, kannattaa istuttaa joka tapauksessa vaikka ensi syksynä.
        Niillä on pitkät varret, vaatimattomat lehdet, eli kannattaa istuttaa jotain samaanaikaan kukkivaa sekaan, tai vaikka jotain monivuotista pehkoa, jos ei ennestään ole.
        Punaliilojen ukkolaukkojen kanssa ovat kauniita vaikka valkoiset ja/tai vaaleankeltaiset tulppaanit. Tulppaaneissa on mieletön määrä värivaihtoehtoja, kaksivärisiä liilahtavia ja vaikka mitä mahdollisuuksia omien värimieltymysten mukaan.
        Myöhään kukkivat tulppaanit osuvat samaan aikaan joittenkin
        laukkojen kanssa, aikaiset lajikkeet eivät.
        Laukat ovat komeita isona ryhmänä.


    • hyvästä syystä

      Sipulikasvit talvehtivat sipuliin kerätyn vararavinnon turvin, juuristo elpyy maan lämmettyä riittävästi. Jos istutat keväällä, kasvuunlähtö on hitaampaa ja todennäköisesti kasvit kukkivat normaalia myöhemmin eivätkä ehtisi varastoida energiaa seuraavaa kasvukautta varten. Niistä olisi vain yhden kesän ilo.

      Esikasvatuksella voi yrittää huijata. Istuta sipulit taimimultaan syvälle taimiruukkuihin ja pidä mahdollisimman viileässä, valoisassa paikassa. Valitse kohtuullisen kokoisia purkkeja, ettei juuripaakkua tarvitse särkeä ulos istutettaessa. Pieniä sipuleita voi istuttaa samaan purkkiin useamman, isoja vain yksi.
      Kastele niukasti, etteivät mätäne. Lisää kastelua lehtien noustua ja lannoita kohtuudella. Istuta penkkiin hallojen mentyä ja toivo parasta.

    • Turvenuija

      Kun kukinnosta tulee siemeniä niin tuleeko niistä myös seuraavana kesänä uusia , vai putooko ne maahan vaan ja ei mitään tapahdu. Sipuleista kun olen nämä istuttanut

    • Hyvätulee

      Turvenuijalle vastaus:
      Laukan siemenet itävät, mutta kestää vuosia, ennen kuin ne kukkivat. Taimet näyttävät eka vuonna heiniltä, seuraavana hiukan paksummilta heiniltä jne. Sipuli kehittyy hitaasti, mutta jahka sen löytää, kannattaa nostaa syksyllä ylös ja istuttaa uudelleen. Näin tehden olen saanut uusia yksilöitä, jotka kukkivat joka kesä. Taisi mennä viis vuotta Asta Öhön...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      36
      1765
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      90
      1015
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      291
      862
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      75
      780
    5. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      47
      756
    6. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      274
      756
    7. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      694
    8. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      90
      655
    9. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      59
      608
    10. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      33
      603
    Aihe