siemenet

lelle

Otin syksyllä siemeniä kärhöistäni, ja nyt keväällä aion yrittää kylvää niitä purkkiin. Milloin ne pitäis laittaa, aikaisin keväällä esim. jo helmikuussa, vai tuleeko niistä liian pitkiä istutusta varten. Onnistuukohan homma yleensäkään.

3

1548

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutarhaaja

      Olen joskus kärhöjä yrittänyt siemenestä kasvatella, lajit oli muistaakseni viini- ja siperiankärhö. Ainaskin nuo lajit vaati kylmäkäsittelyn, eli pari kuukautta jääkaapissa kosteaan hiekkaan sekoitettuna. Tämän jälkeen, tais olla keskikesä, kylvin siemenet ulos laatikoihin ja itihän ne, sit joskus oppukesällä ja kun olin itse jo siinä vaiheessa muualla päin maailmaa, taimille kävi huonosti. Eli ajoitus meni vähän pieleen, muuten olisin varmaan saanut aikanaan komeita taimia.
      Mutta siis, ainakin noiden peruslajikärhöjen siemenlisäys onnistuu kyllä, mutta ilmeisesti siemenet pitää kylmäkäsitellä. Joko jääkaapissa tai sitten kylvää jo syksyllä ulos, niin luonto kylmäkäsittelee. Jalokärhöistä en tiedä, tekenevätkö edes itävää siementä.

      • tupsua purkkiin

        Itse kävin maaliskuun alussa nyppimässä 'Anitan' tupsuja ... siis sen kiinankärhön. ;-)
        Tungin purkkiin karvoineen päivineen, kun en oikein erottanut sieltä sitä varsinaista siementä. Aattelin, että siinähän ovat saaneet kylmäkäsittelynsä jo talven aikana.
        Mutta ei sieltä mullista mitään ole ilmoille noussut. Saattoi olla syynä, että anitan istutin vasta viime kesänä, ja sen kukinta meni tosi myöhään syksyyn. Kukki täysiä vielä kun pakkanen pani. Eivät varmaan ehtineet siemenet valmistua.


      • sok47
        tupsua purkkiin kirjoitti:

        Itse kävin maaliskuun alussa nyppimässä 'Anitan' tupsuja ... siis sen kiinankärhön. ;-)
        Tungin purkkiin karvoineen päivineen, kun en oikein erottanut sieltä sitä varsinaista siementä. Aattelin, että siinähän ovat saaneet kylmäkäsittelynsä jo talven aikana.
        Mutta ei sieltä mullista mitään ole ilmoille noussut. Saattoi olla syynä, että anitan istutin vasta viime kesänä, ja sen kukinta meni tosi myöhään syksyyn. Kukki täysiä vielä kun pakkanen pani. Eivät varmaan ehtineet siemenet valmistua.

        Laitoin viime syksyä suoraan puskasta (toinen punainen jalokärhö ja toinen lienee pienikukkainen valkoinen alpina plena) siementupsuja parvekelaatikkoon noin 10 cm välein ja laatikko oli ulkona koko talven maassa räystään alla. Merkitsin jokaisen tupsun kohdan kivellä. Nyt kesäkuun alussa jokaisen kiven kohdalla on rypäs taimia. Olen isommat taimet jo niistä koulinutkin ja niissä on jo monta pientä lehteä. Korkeutta vain n. 5 cm. Kokeilu näyttää onnistuvan ainakin tähän asti. Alppikärhöstä olen ottanut juurelta jo pari tainta. Onkohan nekin vuosia sitten siemenistä lähteneet kasvuun vai lähteekö se taivukkaista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      191
      3105
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      65
      2653
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2240
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      74
      1886
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1803
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1691
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      104
      1519
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      219
      1176
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1130
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1089
    Aihe