siemenet

lelle

Otin syksyllä siemeniä kärhöistäni, ja nyt keväällä aion yrittää kylvää niitä purkkiin. Milloin ne pitäis laittaa, aikaisin keväällä esim. jo helmikuussa, vai tuleeko niistä liian pitkiä istutusta varten. Onnistuukohan homma yleensäkään.

3

1595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutarhaaja

      Olen joskus kärhöjä yrittänyt siemenestä kasvatella, lajit oli muistaakseni viini- ja siperiankärhö. Ainaskin nuo lajit vaati kylmäkäsittelyn, eli pari kuukautta jääkaapissa kosteaan hiekkaan sekoitettuna. Tämän jälkeen, tais olla keskikesä, kylvin siemenet ulos laatikoihin ja itihän ne, sit joskus oppukesällä ja kun olin itse jo siinä vaiheessa muualla päin maailmaa, taimille kävi huonosti. Eli ajoitus meni vähän pieleen, muuten olisin varmaan saanut aikanaan komeita taimia.
      Mutta siis, ainakin noiden peruslajikärhöjen siemenlisäys onnistuu kyllä, mutta ilmeisesti siemenet pitää kylmäkäsitellä. Joko jääkaapissa tai sitten kylvää jo syksyllä ulos, niin luonto kylmäkäsittelee. Jalokärhöistä en tiedä, tekenevätkö edes itävää siementä.

      • tupsua purkkiin

        Itse kävin maaliskuun alussa nyppimässä 'Anitan' tupsuja ... siis sen kiinankärhön. ;-)
        Tungin purkkiin karvoineen päivineen, kun en oikein erottanut sieltä sitä varsinaista siementä. Aattelin, että siinähän ovat saaneet kylmäkäsittelynsä jo talven aikana.
        Mutta ei sieltä mullista mitään ole ilmoille noussut. Saattoi olla syynä, että anitan istutin vasta viime kesänä, ja sen kukinta meni tosi myöhään syksyyn. Kukki täysiä vielä kun pakkanen pani. Eivät varmaan ehtineet siemenet valmistua.


      • sok47
        tupsua purkkiin kirjoitti:

        Itse kävin maaliskuun alussa nyppimässä 'Anitan' tupsuja ... siis sen kiinankärhön. ;-)
        Tungin purkkiin karvoineen päivineen, kun en oikein erottanut sieltä sitä varsinaista siementä. Aattelin, että siinähän ovat saaneet kylmäkäsittelynsä jo talven aikana.
        Mutta ei sieltä mullista mitään ole ilmoille noussut. Saattoi olla syynä, että anitan istutin vasta viime kesänä, ja sen kukinta meni tosi myöhään syksyyn. Kukki täysiä vielä kun pakkanen pani. Eivät varmaan ehtineet siemenet valmistua.

        Laitoin viime syksyä suoraan puskasta (toinen punainen jalokärhö ja toinen lienee pienikukkainen valkoinen alpina plena) siementupsuja parvekelaatikkoon noin 10 cm välein ja laatikko oli ulkona koko talven maassa räystään alla. Merkitsin jokaisen tupsun kohdan kivellä. Nyt kesäkuun alussa jokaisen kiven kohdalla on rypäs taimia. Olen isommat taimet jo niistä koulinutkin ja niissä on jo monta pientä lehteä. Korkeutta vain n. 5 cm. Kokeilu näyttää onnistuvan ainakin tähän asti. Alppikärhöstä olen ottanut juurelta jo pari tainta. Onkohan nekin vuosia sitten siemenistä lähteneet kasvuun vai lähteekö se taivukkaista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      275
      3524
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      148
      1987
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      304
      1691
    4. 87
      1567
    5. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1547
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1212
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1170
    8. Uudessa testamentissa on kaksi ristiriidassa olevaa kastekäskyä

      Uusi testamentti käskee kastamaan kahdella eri tavalla. Näinhän ei voi olla. Ilmiselvään ristiriitaan on löytynyt selity
      Kaste
      267
      1156
    9. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1152
    10. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      66
      1094
    Aihe