minulle tehtiin lääkkeellisesti abortti kesällä -07. en kaipaa mitään moralisointeja koska tein abortin sen vuoksi ku minut raiskattiin ja huonolla onnella tulin raskaaksi viimeiseen asti kyllä meinasin pitää mutta sitten ajattelin sen olevan liian raskasta. itselläni pon poika syntynyt -99. vaikuttaako abortit/ abortti raskaaksi tuloon? se oli minulle ensimmäinen ja varmasti viimeinen. sukupuolitauteja minulle ei ole ollut. yritetään mieheni kanssa nyt lasta niin on pelko että mitä jos se abortti vaikuttaa???
abortti!!!??
pelkään
7676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei abortti ei vaikuta raskaaksi tulemiseen.tsemppiä.
..on toi silti aika karseeta, mut jotenki tuntuu jos yhtään tunteita niin varmaan kaduttaa.... mut myös raiskattin vuonna 2004 ja tulin raskaaks, valitettavasti sain keskenmenon, oisin mieluusti vauvan pitänyt, harmittaa vieläkin:( Ei millään pahalla mut jos abortin tehny, niin ei sillon ansaitsis lapsia saadakaan... tämä vain oma mielipiteeni, älä loukkaannu:)
Jos raiskataan, niin onhan olemassa jälkiehkäisy!!! Jos ette voi poliisille ilmoittaa rikosta, niin hakekaa edes jälkiehkäisy.
kaikille tiedoksi että rikosilmoituksen tein. ja sain myös jälkiehkäisyn joka ei valitettavasti tehonnut!!!! kuten sanoin niin moralisointeja en kaipaa. pidä sinä raiskaajan lapsi ihan vapaasti minä en siihen alkanut!
Ei vaikuta aiempi abortti mahdollisuuksiin saada myöhemmin lapsia. :) Onnea kovasti yritykselle! Nii ja eiköhän jokainen tee ihan ite päätöksen abortista. Se on ihan varmasti raskas päätös ilman muiden moralisointejaki. Itse en aborttia tekis mutta en silti tuomitse toisia siitä. Niinku sanoin, jokainen tekee päätöksesä ihan ite.
abortin ei pitäisi vaikuttaa raskaaksi tuloon. tuntuu pahalle kun osa moralisoi abortista, se on jokaisen oma päätös. Itse en pystyisi pitämään lasta joka on saanut alkunsa raiskauksesta. Jos tekisi lapsen joka on saanut alkunsa raiskauksesta niin miten aikanaan lapselle selittäisi missä isi on yms... jossakin vaiheessa lapsi alkaa kuitenkin kyselemään...
Juu ei vaikuta. Tiedän montakin jotka on tehneet abortin ja silti saaneet lapsia. Itselläni oli keskenmeno, joka piti kaapia ja sehän on samanlainen toimenpide... Nyt onnellisesti raskaana vkot:20