Resurssienhallinta ei pysty poistamaan kuvia

DMC-TZ5

Panan DMC-TZ5 kameran kanssa seuraava ongelma. Windows Vistassa ei pysty poistamaan kuvia, kun käyttää resurssienhallintaa. Mikähän vois olla pielessä? Töissä kun kokeilin koneella, jossa on Windows 2000, niin kuvia pystyy poistamaan ihan normaalisti resurssienhallinnan kautta.

Edes "DEL"-nappia painamalla ei suostu poistamaan. ja kun klikkaa hiiren oikeata, niin valikossa ei ole ollenkaan "Poista"-vaihtoehtoa.

9

1761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hei haloo ei oo valoo

      -Poista ne kuvat kamerasta kun kamera ei ole koneessa kiinni.
      -Poista kuvat koneelta kun kamera ei ole koneessa kiinni.
      -ÄLÄ IKINÄ kytke kameraa tietokoneeseen. Osta kortinlukija. Kuvat siirtyy nopeammin koneelle eikä tule niin helposti siirtovirheitä. Jos kamerasta loppuu virta kesken siirron, kortti saattaa mennä tyhjäksi tai jopa käyttökelvottomaksi.
      Kameroiden ja tietokoneiden käyttöjärjestelmät ei aina ole yhteensopivia edes niihin tarkoitetuilla siirto-ohjelmilla. Ne on tarkoitettu hätäratkaisuksi tuulipukuperteille jotka ei tiedä kuinka kortti poistetaan kamerasta ja kuinka siitä siirretään kuvat koneelle.

      • DMC-TZ5

        Noh, tulihan tässä jotain hyödyllistäkin tietoa, että eivät ole aina yhteensopivia.

        Täytyypi sitten vaan käytellä tuota muistikortin lukijaa. On vaan paljon kätevämpää, kun ei tarvitsis aina irrotella sitä korttia kamerasta. Niin on toimittu neljä vuotta edellisen kameran kanssa (DMC-FX7) ja aina on kuvat siirtynyt.


      • Parempi näin...
        DMC-TZ5 kirjoitti:

        Noh, tulihan tässä jotain hyödyllistäkin tietoa, että eivät ole aina yhteensopivia.

        Täytyypi sitten vaan käytellä tuota muistikortin lukijaa. On vaan paljon kätevämpää, kun ei tarvitsis aina irrotella sitä korttia kamerasta. Niin on toimittu neljä vuotta edellisen kameran kanssa (DMC-FX7) ja aina on kuvat siirtynyt.

        Hyvä kun on toiminut kunnolla tuo koneella poisto, itselläni on kerran mennyt kortti pilallle vaikka aikansa sillä tavoin toimikin.
        Kortti kannattaa aika ajoin formata kameralla niin pysyy kunnossa, näin ovat viisaammat opettaneet aikoinaan.


      • Monellakin
        Parempi näin... kirjoitti:

        Hyvä kun on toiminut kunnolla tuo koneella poisto, itselläni on kerran mennyt kortti pilallle vaikka aikansa sillä tavoin toimikin.
        Kortti kannattaa aika ajoin formata kameralla niin pysyy kunnossa, näin ovat viisaammat opettaneet aikoinaan.

        Kortti on mennyt ja joskus kamerakin, kun akku on kesken loppunut kuvia siirrettäessä.
        Siinä mielessä kortinlukija on varmempi, ettei tarvitse akun latausta kytätä, eikä tietokoneen kaatuminen kaada kameraakin.


      • ikinä
        Monellakin kirjoitti:

        Kortti on mennyt ja joskus kamerakin, kun akku on kesken loppunut kuvia siirrettäessä.
        Siinä mielessä kortinlukija on varmempi, ettei tarvitse akun latausta kytätä, eikä tietokoneen kaatuminen kaada kameraakin.

        Edellinen Nikoni (4vuotta) ja nyt FZ8 (1vuosi)ja olen siirtänyt aina kuvat suoraan kamerasta tietsikalle välikaapelilla ja myös tyhjennän kortin tietokoneella, tosi kätevää, eikä ole ollut ikinä mitään ongelmaa. Muutaman kerran on virtakin kamerasta kesken siirron loppunut, eikä siltikään probleemia. Mikä tuossa oikein voisikaan särkyä?


    • Miksi ylipäätään haluat poistaa niitä kamerasta. Hanki riittävän suuri kortti, ettei tarvi heti alkaa poistamaan. Siirrä koneelle aina vain uudet kuvat ja varmuuskopioi kuvat ennen kuin poistat kamerasta. Näin kuvista on aina kaksi kopioita.

    • kamerassa

      Käytän Nikon D-80, Casion Exilimä sekä Panasonicin TZ5:ttä. Kaikki kuvat olen aina siirtänyt suoraan kamerasta tietokoneelle eikä mitään ongelmia ole ollut viimeisen kahdeksan vuoden aikana.

      Jostain syystä TZ5:tä kuvat vain kopioituvat kovalevylle, eikä siirry. Windows XP:n kautta ei pääse deletoimaan kuvia kortilta edes kortinlukijan välityksellä, joten se ei ole ratkaisu ongelmaan.

      Latasitko Panasonicin softat koneelle? En ole ehtinyt tutkimaan asiaa, mutta tuntuu siltä että Panasonicin softat varaavat muistikortin käyttöönsä, eivätkä anna muiden ohjelmien muokata muistikortin sisältöä. Tämä siitä huolimatta että sulkee ko. softat.
      Kun otin kamerasta formatoidun, siis tyhjän kortin, ja laitoin sen kortinlukijaan, niin Panasonicin softa ei lähtenyt käyntiin ja kortin pystyi muokkaamaan rauhassa.

      En ole edes kokeillut Panasonicin softaa vielä. Onko se hyvä? Onko siitä jotain hyötyä muihin kuvankäsittelyohjelmiin verrattuna?

      Kuvien varmuuskopiointiin käytän erillistä ulkoista kovalevyä enkä kameran muistikorttia.
      Muistikorteissa on rajallinen kapasiteetti joka tulee melko nopeasti täyteen.

      • ?????

        Kortti siiron jälkeen kameraan ja FORMATia perään. En koskaan itse "siirrä" kuvia kortilta, sillä jos tulee häiriö, niin sökö on. Kameasta suoraan kopioinnin lopetin, kun se tuppasi katkeamaan suurilla korteilla ja RAW-tiedostoilla.
        Kerran tuli kuvaan raita ja sain sen korjattua kopioimalla uudestaan. Siirrettäessä olisi kuva ollut mennyttä.


    • NiiloÄ

      Tietsikkani käyttöjärjestelmä on XP ja Resurssinhallinnalla pystyn poistamaan joiltain muistikorteilta kuvia ja toisilta en pysty poistamaan kuvia. En vaikka kytken kameran piuhalla tietsikkaan tai laitan muistikortin kortinlukijaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      95
      6101
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5535
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2757
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      2015
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1758
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1621
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1583
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      136
      1459
    Aihe