Kyläsaaresta
20.1.2009 21:45
A A Katriina Pajari
KAALEET
Romanijärjestöiltä en odota enää solidaarisuutta Euroopan mustalaisia kohtaan.
Nyt haastan yksittäiset kaaleet miettimään lämpimissä asunnoissaan, miten meidän oli 40-70 luvuilla Suomessa. Kaipasimmeko myötätuntoa ja solidaarisuutta kaajeilta, että saimme inhimillisemmät elinolosuhteet?
Päiväkeskus Kaalo ei tarjoa Romanian kaaleille hygeniatarpeiden hoitoa ja pyykin pesua, koska "oma asiakaskunta häiriintyy" jos se sallitaan.
Kuinka monen tarpeet päiväkeskus Kaalo on jättänyt tyydyttämättä, kun keskusta hoitaa henkilö, joka on hyvin kiistanalainen joidenkin sakkikuntien mukaan. Otan arasti tämän asian esille, koska vastassa on paljon rajumpi kysymys romanian romanien fyysinen turvallisuus, hätä, nälkä, vaino, ulkona pakkasessa nukkuminen ja eläminen...
Nyt kaaleet meidän täytyy järjestää rivit ja yksikökaaloina noustava yhteiskunnan harjoittamaa etnisen identiteetin keräämistä ja epäinhimillistä kohtelua meidäm omaa heimoa kohtaaan.
Ajattele, sinä voisit olla yksi näistä yhteiskunnan sortamista kaaleista.
HERÄTKÄÄ TAISTELUUN. MEITÄ EI VOI KOHDELLA MITEN TAHANSA.NÄYTETTÄÄN SE KAALEILLE.
TÄMÄ VIESTI EI OLE ROMANIJÄRJESTÖILLE, KOSKA EN USKO ENKÄ LUOTA HEIHIN. HE OVAT SYRJÄYTYNEET TAVALLISEN KAALON ELÄMÄSTÄ- PISTE.
Tavallinen kaalo ymmärtää jokapäiväisen ylenkatseen, eriarvoiseen asemaan saattamisen ja jopa rasimin.
ERNO ENROTH (Älkää suhtautuko asiaan olankohautuksella, koska kirjoittaja on henkilö, joka ei ole kovinkaan suosittu yhteisössä.)
Lukekaa tämän päivän hesarin juttu, jonkla olen kopioinut lettavaksi ja kommetoitavaksi.
Helsingin Sanomat
Sirpa Räihä / HS
PR Cleanin Teemu Koljonen siivosi tavaroita rikotun majan raunioista Kyläsaaren rannassa tiistaina.
Helsingin kaupunki on hajottanut romanikiertolaisten käyttämän majan Kyläsaaren metsiköstä. Jätelaudoista ja vanerista koottu maja purettiin viime viikolla ja viimeiset rakennusjätteet kuljetettiin pois metsästä tiistaina.
Vielä kaksi viikkoa sitten paikalla majaili neljä Romanian romania, jotka olivat Suomessa kerjäämässä ja työnhaussa. Vapaa liikkuvuus -verkoston Katja Tuomisen mukaan kolme heistä on palannut Romaniaan ja yksi mies asui majassa edelleen.
Hökkelin purkaneen Helsingin kaupungin rakennuspalveluiden Hannu Jukaraisen mukaan maja oli ollut kuitenkin monta päivää tyhjillään. Majalle jätettiin jo marraskuussa suomenkielisiä tiedotteita, joissa kerrottiin purkutöistä.
Tuomisen mukaan romanimies yöpyy nyt taivasalla. "Hänen tavaransa tuhoutuivat majaa hajotettaessa."
Helsinki perustelee hökkelin purkupäätöstä hallintokeskuksen ohjeella, jonka mukaan kaupungin maa-alueilla saa leiriytyä vain leiriytymiseen osoitetuilla paikoilla.
"Yleensä periaatteena on ollut, ettei majoja pureta, jos niissä asutaan eikä niistä ole haittaa muille", sosiaaliviraston johtava asiantuntija Jarmo Räihä toteaa.
Lähialueiden asukkaat olivat valittaneet Kyläsaaren hökkelistä.
Viime kesänä Kyläsaaresta purettiin myös asunnottomien hökkeli. Helsingissä on kuitenkin muutamia asunnottomien rakentamia metsämajoja, jotka ovat kaupungin tiedossa ja joiden annetaan olla paikallaan.
Osallistu keskusteluun Tulostettava sivu
Lähetä linkki:
Facebook MySpace Sähköposti
HERÄTKÄÄ KAALEET
6
826
Vastaukset
- ihminen nosta tuota asiaa
Lainaus sinulta:
"Päiväkeskus Kaalo ei tarjoa Romanian kaaleille hygeniatarpeiden hoitoa ja pyykin pesua, koska "oma asiakaskunta häiriintyy" jos se sallitaan.
Kuinka monen tarpeet päiväkeskus Kaalo on jättänyt tyydyttämättä, kun keskusta hoitaa henkilö, joka on hyvin kiistanalainen joidenkin sakkikuntien mukaan."
Uskoisin kuitenkin niin, että mitä tulee Romanian romaneihin, Päiväkeskus Kaalossa toimitaan heille annetun ohjeistuksen mukaisesti eli syy ei ehkä kuitenkaan ole siellä olevissa työläisissä tässä asiassa.
Tuohon toiseen asiaan palatakseni on sanottava, että siihen ei pysty kukaan vaikuttamaan, pimeyden voimat jyllää ja normaali kaalo on voimaton. Kyllähän sinne Diakonissalaitokselle tarinan mukaan oli hyvinkin kirjeitä lähetelty kun kyseisen paikan toimintaa olivat käynnistämässä, jossa kerrottiin mikä on homman nimi ja kuinka sitä kuuluisaa romanikulttuuria tulee noudattaa joka asiassa.
Mikä lie, uhkaus vai pelko ja kasvojen kohotus/kiillotus sai toimimaan toisin, aivan sama, joka tapauksessa Diakonissalaitos taisi p.....ä p.....nsä niillä kirjeillä.
On vain opeteltava käyttämään samanlaista röyhkeyttä ja romanikulttuuria pelotteena, niin silloin saa oikeitakin asioita 'rehdisti' tehtyä. - lähän tämä
pahalta tuntuu.
Eniten ihmettelen, että pitääkö tällainen purkaminen
tehdä kuin ihan piruuttaan keskellä talvea, tammikuulla?
Siinä voi asukas joutua tosi hankalaan tilanteeseen
ja olla henkikin löysällä.
Jso tämäntyyppistä häätöä on pakko tehdä, niin
kyllä edes alkeellinen inhimmillisyys ajoittaisi
sen kesään. - apua pyydät.
Suomen romanit eivät ketään auta,itselleen vaan etuuksia hamuavat ja lisää valittavat.Mustalaiset ovat pahimpia rasisteja se taas nähtiin.
- Suomen Romanit
pystyy ees perseensä pyyhkimään ilman apua.
Eihän näiltä omaan napaan tuijottajilta saa ees yöpaikkaa. Se on semmosta ku oma perse on lähinnä.
Menkää ja ettikää toi yksinäinen mies tarjotkaa ruokaa ja suojaa. - saa vaivata
Sillo kun tehrää työtä tuommosessa paikassa, niin semmonen henkilö ei ole sopiva työhön joka joutuu ajattelemaan omalta puoletaan on kiistanalainen eilkkä joutuu ikäänkuin valkaamaan ketä auttaa ja ketä ei.
Semmoset ihset pois vaan ja uudet tilalle joilla ei ole tuota ajattelutapaa rasitteena.
Apu pitää tarjota vaikka pahimalle vihamiehelle jos se toiselle passaa... - reporteri
huudat ja melskaat. Ihminen tarvitsen aina elämänsä jossakin vaiheessa toista ihmistä. Olkoon kysymyksessä kuka hyvänsä.
Romaniassa on menneillään nopea talouskasvu, se ohittaa Bulgarian ja muut lähinaapuri, siellä on saatavilla työtä ja tointa, vähällä palkalla. mutta palkka ei ole koskaan ollut se yksiomainen sosiaalisen olon ja hyvinvoinnin mitta vaan liittyminen siihen kolectiviin jonka työmaat ja niiden väestö muodostavat.
Ranskan Ronagissa, Seineen rannalla, oli sodanjälkeen aina kuusikymmenluvun puoliväliin asti paljon suomalaisia, ruotsalaisia ja norjalaisia pummeja, jotka asustivat itse kyhämmisään majoissa. Ei kenenkään mieleen olisi tullut ruveta jamaan niiden sosiaalista edistystä, kaikkein vähimmin nuo pummit itse olisivat sitä halunneet, se oli omakohtainen valinta ja yksi niistä ihmisen vapauksista valita oma elämänsä, missä ja miten sen viettää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1848474Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava2574300Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1353636Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1053409Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi182421Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs42235100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es272076Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei401774Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik591629Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun481587