metsän käypä arvo

Aiemmista kuolinpesä järjestelyistä johtuen isäni ja siskoni aikoivat myydä oman osansa metästämme minulle perunkirjoissa määritettyyn hintaan(jakamaton kuolinpesä, jossa me kolme osakkaina). Tiedämme, että metsän arvo on oikeasti suurempi, ehkä jopa kaksinkertainen. Miten verottaja määrittelee metsän käyvän arvon kun virallista metsäarviota ei ole tehty? Entä jos mhy tekee ennen kauppakirjojen laadintaa metsäarvion, meneekö tieto siitä suoraan verottajalle ja minulle mätkähtää lahjavero? Katsotaanko kuolinpesän lahjoitusten määrä henkilökohtaisina lahjoituksina eli saako sekä isäni että siskoni "lahjoittaa" sen 4ooo lahjaverotta?
153461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

enenkkolausunto metsän arvosta tai teettää verottajaa varten arvio metsästä tai em molemmat.

Äänestä

Myös verottajalta voi pyytää (maksullisen) ja verottajaa sitovan arvion lahja-/perintöverosta ko tapauksessa. Jokainen alle 4000 euron lahjoitus on erillinen, joita ei lasketa yhteen, mutta se on mahdollinen vaan kolmen vuoden välein.

Äänestä

Isäsi ja siskosi eivät voi myydä jakamattomasta kuolinpesästä jotain tiettyä omaisuutta, vaan ainoastaan osuutensa kuolipesään. Toki, jos kuolipesä ei sisällä muuta kuin metsää niin lopputulos on sama. Mikäli kuolinpesä olisi muutettu aiemmin yhtymäksi, saisit kaupassa metsävähennyspohjan josta olisi hyötyä tulevissa puukaupoissa.

Verottaja ei määrittele lahjalle arvoa vaan vaatii lahjansaajaa teettämään arvion. Ellei arviota anneta, käyttää verottaja arvoa, joka on varsin korkea. Vaihtelee alueittain ja vuosittain. Olen törmännyt 2.400 €/ha, mutta saattaa olla käytössä jo korkeampiakin arvoja.

Isäsi ja siskosi voivat molemmat lahjoittaa sinulle 4.000 euron verovapaan lahjan kolmessa vuodessa. Ne ovat eri lahjoja.

Äänestä
  • Kyllä yksi osakas voi ostaa muiden osuudet kuolinpesästä jolloin kuolinpesä lakkaa olemasta.

    Äänestä

  • jakamaton pesä kirjoitti:

    Kyllä yksi osakas voi ostaa muiden osuudet kuolinpesästä jolloin kuolinpesä lakkaa olemasta.

    >>Kyllä yksi osakas voi ostaa muiden osuudet kuolinpesästä

    Äänestä

juuri niin, että hankittiin verottajalta verottajaa sitova ennakkoratkaisu. >75% oikeasta arvosta (kuka sen määritteleekään, ja miten?) täytyy kauppasumman olla ettei tulkita lahjana.

"Etukäteinen" veroratkaisu maksoi silloin 222€ ja se todellakin sitoo verottajaa. Se on kätevä paperi jatkosotkuissa jos sellaisia tulee.

Äänestä

Eli saako meidän tapauksessa metsän hinta olla tuon 8000e käypää arvoa alempi ilman lahjaveroa? Ja miten verottaja määrittää käyvän arvon, jos metsäarviota ei tiedossa?

Äänestä
  • Jos teidän tapauksen käypä arvo on 32.000 euroa niin vastaus on kyllä. Vättyäkseen lahjaverolta pitää kauppasuman olla vähintää 75% käyvästä arvosta.

    Äänestä

  • putte kirjoitti:

    Jos teidän tapauksen käypä arvo on 32.000 euroa niin vastaus on kyllä. Vättyäkseen lahjaverolta pitää kauppasuman olla vähintää 75% käyvästä arvosta.

    Kannattaa maksaa ennen lahjaveroa,kuin korkeaa kauppahintaa,siis sinun kannaltasi.

    Äänestä

kannata muutaa yhtymäksi ensin ja ostaa sitten toisten osakkaiden osuudet määrätyn ajan kuluttua.

Tietääkseni kaikille osapuolille edullinen ratkaisu.

Äänestä

Miten se verottajan sanelema käypä arvo lasketaan? Liittyykö jotenkin verotusarvoon vai onko verottajalla jotain hehtaarihintoja ym. keinoja? Tuskin se metsäarviota kuitenkaan teettää mutta voiko vaatia sitä myyjältä tai ostajalta?

Äänestä
  • Yhtymän osuuksia sen sijaan voidaan myydä lähisukulaiselle verovapaasti. Sukupolvenvaihdosta suunniteltaessa kuolinpesä kannattaakin muuttaa ensin yhtymäksi ja harjoittaa maa- tai metsätaloutta
    yhtymän nimissä vähintään vuosi.

    Äänestä

Sinuna olisin varovainen, koska jo itsekin tunnustit oikean arvon olevan jopa kaksinkertaisen. Verottaja seurannee 75% tasoa.

Äänestä
  • Mitä tarkoitat, että verottaja seurannee 75% tasoa? Siis 75% mistä? Joskus muistaakseni luin, että tyypillisesti käytettäis kaksinkertaista verotusarvoa käypää hintaa määritellessä. Siis ihan vain muistikuva eikä lähteestä tietoa.

    Äänestä

  • veikkaus kirjoitti:

    Mitä tarkoitat, että verottaja seurannee 75% tasoa? Siis 75% mistä? Joskus muistaakseni luin, että tyypillisesti käytettäis kaksinkertaista verotusarvoa käypää hintaa määritellessä. Siis ihan vain muistikuva eikä lähteestä tietoa.

    kaupat tehdään ja hinta on 75 käyvästä arvosta , tällöin ollaan lahajverorajan yläpuolella. Käypä arvo löytyy kahta kautta, verottajan tilastoista tai metsäarviosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


perillinen kirjoitti:

Aiemmista kuolinpesä järjestelyistä johtuen isäni ja siskoni aikoivat myydä oman osansa metästämme minulle perunkirjoissa määritettyyn hintaan(jakamaton kuolinpesä, jossa me kolme osakkaina). Tiedämme, että metsän arvo on oikeasti suurempi, ehkä jopa kaksinkertainen. Miten verottaja määrittelee metsän käyvän arvon kun virallista metsäarviota ei ole tehty? Entä jos mhy tekee ennen kauppakirjojen laadintaa metsäarvion, meneekö tieto siitä suoraan verottajalle ja minulle mätkähtää lahjavero? Katsotaanko kuolinpesän lahjoitusten määrä henkilökohtaisina lahjoituksina eli saako sekä isäni että siskoni "lahjoittaa" sen 4ooo lahjaverotta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu