Moi.
Tulipa kaivettua esiin lapsuudessa keräämiä postimerkkejä. Ihan mielenkiinnon vuoksi kysyisin ammattilaisilta, että onko suomalaisilla merkeillä minkäänlaista rahallista arvoa?(siis en tarkoita mitään kymppitonneja:)
Esim, 1800-luvun loppupuolen merkeillä? Katselin juuri postimuseon sivuilta ja tunnistin mm omasta kansiosta merkin jonka malli on 1889. Merkki on keltainen, nimellisarvoltaan 0,20 markkaa. ilmestymispäivä on 7.12.1889, taitelija Wilhelm Brandstake. Merkki on hyväkuntoinen.
Arvotonko?
3
852
Vastaukset
- lapen
luettelon mukaan A hammasteella, postituore 60 euroa, leimattu 0,50 euroa. B hammasteella postituore 2 euroa, leimattu 0,50 euroa. Todelliset hinnat 10-35% luettelohinnoista.
- kenttäposti
Niin arvelinkin, että ei ehkä kannata vielä merkkien takia irtisanoa itseään :) Vanhemmissa keskusteluissa olikin joku kysellyt noista kenttäposti merkeistä. Niitäkin löytyy useita, väriltään vihreitä ja violettejä, kuvana siis torvi/miekka ja vuosiluku 1943. Nämäkin on varmaan "euron merkkejä"?
Olisiko mitään osoitetta/kirjaa mistä voisi katsoa Neuvostoliiton postimerkkejä? Kansiollinen olisi näitäkin ja ikää merkeillä jo jonkin verran?(lähinnä kiinnostaisi eräs merkki jossa ei ole hammastusta ollenkaan. Tätä hampaattomuutta tuli monesti lapsena ihailtua) - Michelin
kenttäposti kirjoitti:
Niin arvelinkin, että ei ehkä kannata vielä merkkien takia irtisanoa itseään :) Vanhemmissa keskusteluissa olikin joku kysellyt noista kenttäposti merkeistä. Niitäkin löytyy useita, väriltään vihreitä ja violettejä, kuvana siis torvi/miekka ja vuosiluku 1943. Nämäkin on varmaan "euron merkkejä"?
Olisiko mitään osoitetta/kirjaa mistä voisi katsoa Neuvostoliiton postimerkkejä? Kansiollinen olisi näitäkin ja ikää merkeillä jo jonkin verran?(lähinnä kiinnostaisi eräs merkki jossa ei ole hammastusta ollenkaan. Tätä hampaattomuutta tuli monesti lapsena ihailtua)Itä-Eurooppa ja siitä Rubland. Merkit kuvattu ja hinnoiteltu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?3842135Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh631333Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok831320- 1371208
- 881143
- 971012
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro133944- 48890
- 47821
Sitä saattaa vähän hölmöillä
rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.60770