Moi.
Tulipa kaivettua esiin lapsuudessa keräämiä postimerkkejä. Ihan mielenkiinnon vuoksi kysyisin ammattilaisilta, että onko suomalaisilla merkeillä minkäänlaista rahallista arvoa?(siis en tarkoita mitään kymppitonneja:)
Esim, 1800-luvun loppupuolen merkeillä? Katselin juuri postimuseon sivuilta ja tunnistin mm omasta kansiosta merkin jonka malli on 1889. Merkki on keltainen, nimellisarvoltaan 0,20 markkaa. ilmestymispäivä on 7.12.1889, taitelija Wilhelm Brandstake. Merkki on hyväkuntoinen.
Arvotonko?
3
731
Vastaukset
- lapen
luettelon mukaan A hammasteella, postituore 60 euroa, leimattu 0,50 euroa. B hammasteella postituore 2 euroa, leimattu 0,50 euroa. Todelliset hinnat 10-35% luettelohinnoista.
- kenttäposti
Niin arvelinkin, että ei ehkä kannata vielä merkkien takia irtisanoa itseään :) Vanhemmissa keskusteluissa olikin joku kysellyt noista kenttäposti merkeistä. Niitäkin löytyy useita, väriltään vihreitä ja violettejä, kuvana siis torvi/miekka ja vuosiluku 1943. Nämäkin on varmaan "euron merkkejä"?
Olisiko mitään osoitetta/kirjaa mistä voisi katsoa Neuvostoliiton postimerkkejä? Kansiollinen olisi näitäkin ja ikää merkeillä jo jonkin verran?(lähinnä kiinnostaisi eräs merkki jossa ei ole hammastusta ollenkaan. Tätä hampaattomuutta tuli monesti lapsena ihailtua) - Michelin
kenttäposti kirjoitti:
Niin arvelinkin, että ei ehkä kannata vielä merkkien takia irtisanoa itseään :) Vanhemmissa keskusteluissa olikin joku kysellyt noista kenttäposti merkeistä. Niitäkin löytyy useita, väriltään vihreitä ja violettejä, kuvana siis torvi/miekka ja vuosiluku 1943. Nämäkin on varmaan "euron merkkejä"?
Olisiko mitään osoitetta/kirjaa mistä voisi katsoa Neuvostoliiton postimerkkejä? Kansiollinen olisi näitäkin ja ikää merkeillä jo jonkin verran?(lähinnä kiinnostaisi eräs merkki jossa ei ole hammastusta ollenkaan. Tätä hampaattomuutta tuli monesti lapsena ihailtua)Itä-Eurooppa ja siitä Rubland. Merkit kuvattu ja hinnoiteltu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741