Moi.
Tulipa kaivettua esiin lapsuudessa keräämiä postimerkkejä. Ihan mielenkiinnon vuoksi kysyisin ammattilaisilta, että onko suomalaisilla merkeillä minkäänlaista rahallista arvoa?(siis en tarkoita mitään kymppitonneja:)
Esim, 1800-luvun loppupuolen merkeillä? Katselin juuri postimuseon sivuilta ja tunnistin mm omasta kansiosta merkin jonka malli on 1889. Merkki on keltainen, nimellisarvoltaan 0,20 markkaa. ilmestymispäivä on 7.12.1889, taitelija Wilhelm Brandstake. Merkki on hyväkuntoinen.
Arvotonko?
3
795
Vastaukset
- lapen
luettelon mukaan A hammasteella, postituore 60 euroa, leimattu 0,50 euroa. B hammasteella postituore 2 euroa, leimattu 0,50 euroa. Todelliset hinnat 10-35% luettelohinnoista.
- kenttäposti
Niin arvelinkin, että ei ehkä kannata vielä merkkien takia irtisanoa itseään :) Vanhemmissa keskusteluissa olikin joku kysellyt noista kenttäposti merkeistä. Niitäkin löytyy useita, väriltään vihreitä ja violettejä, kuvana siis torvi/miekka ja vuosiluku 1943. Nämäkin on varmaan "euron merkkejä"?
Olisiko mitään osoitetta/kirjaa mistä voisi katsoa Neuvostoliiton postimerkkejä? Kansiollinen olisi näitäkin ja ikää merkeillä jo jonkin verran?(lähinnä kiinnostaisi eräs merkki jossa ei ole hammastusta ollenkaan. Tätä hampaattomuutta tuli monesti lapsena ihailtua) - Michelin
kenttäposti kirjoitti:
Niin arvelinkin, että ei ehkä kannata vielä merkkien takia irtisanoa itseään :) Vanhemmissa keskusteluissa olikin joku kysellyt noista kenttäposti merkeistä. Niitäkin löytyy useita, väriltään vihreitä ja violettejä, kuvana siis torvi/miekka ja vuosiluku 1943. Nämäkin on varmaan "euron merkkejä"?
Olisiko mitään osoitetta/kirjaa mistä voisi katsoa Neuvostoliiton postimerkkejä? Kansiollinen olisi näitäkin ja ikää merkeillä jo jonkin verran?(lähinnä kiinnostaisi eräs merkki jossa ei ole hammastusta ollenkaan. Tätä hampaattomuutta tuli monesti lapsena ihailtua)Itä-Eurooppa ja siitä Rubland. Merkit kuvattu ja hinnoiteltu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html684440Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2494215Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223424Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1633304Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis683066Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos772912Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1192593Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1762472- 482225
- 241820