Pristina, Kosovo

******

Hei,

Olisin kiinnostunut kuulemaan kokemuksianne Kosovossa asumisesta ja Pristinan kaupungista. Ihan kaikki kertomukset käy, sillä en ko. maasta mitään tiedä.

Yliopisto ja kulttuuri kiinnostaa :)

6

1457

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ivanovna

      aivan kauhea sikolätti.

      • D.Khan

        serbi/venäläinen ?


      • ivanovna
        D.Khan kirjoitti:

        serbi/venäläinen ?

        tosiaan, ja kaupungin entinen asukas.


      • mutta.
        ivanovna kirjoitti:

        tosiaan, ja kaupungin entinen asukas.

        teillä serbeillä ja venäläisillä ei ole paljoa varaa kutsua muita paikkoja sikoläteiksi. Te vasta niitä sankareita olette paskomaan kaiken.


      • Ivanovna
        mutta. kirjoitti:

        teillä serbeillä ja venäläisillä ei ole paljoa varaa kutsua muita paikkoja sikoläteiksi. Te vasta niitä sankareita olette paskomaan kaiken.

        Tainneet ihan ne muslimihuorat siellä Pristinassa sen kaupungin paskoa. Ne vasta epäsiistejä onkin, lähentelee jo ihan suomalaista/virolaista mongoolitasoanne!

        Ai niin ja, sinulla, suomalaisella huoranpenikalla, ei ole paljoa valittamisen varaa. Suomalaiset ovat kulttuuriton, typerä kansa jonka saa radikalisoitua millä tahansa typerällä väitteellä kuten "kana kakkii yöllä". Suomalaiset tarvitsevat suomenruotsalaiset avukseen että voisivat rakentaa tästä yhteiskunnasta edes siedettävän. Olette pelkkä ylempien, arjalaisten germaanien (ruotsalaiset) ja slaavien (venäläiset) rakkeja, orjia. Te menetitte Viipurin sodassa, mutta Serbia ei Kosovosta, yhdestä maamme tärkeimmistä kaupungeista, tule luopumaan kuten te teitte Viipurille ja monelle muulle kylälle ja kaupungille. Karjala on kuin Suomen Kosovo, mutta suomalaisilla ei riitä rohkeutta tahi resursseja hankkia menetettyä valtakunnan sydäntä takaisin. Meille serbeille kulttuuri ja oma maa on tärkeitä ja pidämme kiinni alueistamme, mutta teitä ilmeisesti kiinnostaa enemmän viina.. Kyllähän nuorisoa suomileijona-asusteet päällä näkyy mutta missä ne konkreettiset teot viipyy? Niitä odotellessa..


    • laidalla

      Kulttuuria on muutaman kerran kuukaudessa kansallisteatterissa. Tietoa saat Pristina in your pocketista ja Pristina Insightista - molemmat loydat netista.
      Kaupunki on likainen, liikenne kaoottinen. Hyvia ravintoloita on paljon. Asuminen ulkomaalaisille kallista. Sahkokatkoja koko ajan, vesi poikki aina yolla. Pristina ei todellakaan ole mikaan matkailijan unelmakohde.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3488
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2186
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      224
      1522
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1261
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1141
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1014
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1010
    Aihe