Ulkomaalainen ex-puolisoni haluaa viedä minulla huollossa olevat lapset kotimaahansa (ei eu-maa) kesäksi 3 kuukaudeksi. Lapset 3 ja 4 v. lapset eivät puhu kyseisen maan kieltä,eivätkä ole siellä koskaan asuneet,eivätkä tunne sen puolen sukua. Isänsä puhuu huonoa suomea. Kiristää ja uhkailee jos en anna lapsia viedä lomalle, mitä te tekisitte tilanteessa?
ulkomaalainen ex-puoliso
yksinhuoltaja äippä....
9742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
yhteyttä lastensuojeluun ja kertoisin tilanteen!
Toivottavasti teillä ei ole yhteishuoltajuutta.
halua siitä luopua,lasten isä antoi sen minulle vapaaehtoisesti vuosi sitten,nyt kyllä on haluamassa huoltajuutta takaisin, johon en aio suostua.
Kun luin aloituksesi, muistin taas, kuinka helppoa on olla vaikeuksissa, kun lasten isä on suomalainen.
Vaikka mies uhkailee ja haluaa lapset väkisin itselleen, meillä ei ole kuitenkaan pelkoa, että hän kaappaisi lapset eri maahan ja eri kulttuuriin.
En tiedä, miten sinua voisi tsempata jaksamaan, mutta käänny heti lastenvalvojan puoleen että saat kaiken mahdollisen viranomaisavun jos mies saa päähänsä viedä lapset maasta luvatta.
Varaudu pahimpaan, niin pahin ei sitten tule yllätyksenä nurkantakaa. Jo se, että lastesi isä on tivannut yhteishuoltajuutta takaisin on hälyyttävää.
Haluaisitko edes olla lapsista erossa noin pitkän ajan? Ei sinulla ole mitään syytä suostua moiseen. Lapsille reissu olisi varmasti vaikea. Uppo-outo paikka, lapset eivät ymmärrä mitään mitä ihmiset puhuvat, olisivat varmasti peloissaan. Lisäksi liian pitkä aika olla erossa sinusta.
En tiedä mistä maasta miehesi on, mutta jos hän toisikin lapset takaisin Suomeen niin luultavasti esim. ympärileikattuna.
Uskomatonta jos edes mietit tuohon suostumista.
Mies ei varmasti pysty sinulta tuota yksinhuoltajuutta muuttamaan yhteishuoltajuudeksi muuta kuin jos sinä vapaaehtoisesti siihen suostut. Ja silloin hän pystyykin sitten enemmän kiristämään ja uhkailemaan ja vaikeuttamaan elämäänne.
Voi olla että et näe lapsiasi koskaan enää, jos päästät heidät, et voi tietää mitä isällä mielessä.
Sano, että ovat liian pieniä ja harkitset asiaa muutaman vuoden päästä. Tosiasiassa älä edes harkitse.
ajatellutkin. Olen isälle ollut hienovarainen ja varovainen sanoissani etten ärsyttäisi liikaa ja tekisi jotain peruuttamatonta,esim. veisi lapset pois. Hänen vanhempansa etsivät kuumeisesti uutta vaimoa exälleni kotimaastaan jotka kasvattaisivat lapseni. Minulla on suomessa vakituinen työ ja lapset haluavat olla kanssani, isä vierailee kun hänelle sattuu sopimaan ja vouhottaa lasten pakosta lähteä sukulaisiin...
itse tummaihonen nainen ja lapset suomalainen miehen kanssa.
hmnn.. riippuu mistä sun mies on kotoisin.. näitä tämmösii tapahtuu enemmän jos mies on muslimi. veikkaisin enemmän arabia päin. silloin haluu kaikki omistaa sen puolelleen ja toi ympärileikkaus, jos et ole suostunu siihen ollenkaa! kristetty mies afrikasta tuskin haluu sen lapset viedä lopullisesti sinne maahaan asumaan, mistä hän on itse karannut, koska ollu huonoa asua.
mutta toi 3kk-on hirveä pitkä aika 3 ja 4vlle. epäilyttävän pitkä, sill mun african reissut kestää kuukauden korkeintaa, enkä sinne veis noin pienet.
Jos maa mihin lapsesi ovat lomalle menossa ei kuulu haaginlapsikaappaus sopimusmaihin niin unohda koko juttu. Älä vain mene antamaan lapsiasi. Todennäkösesti et tule sen jälkeen heitä näkemään.
Minulle kävi nimittäin näin että asun Ruotsissa ja ex mieheni halusi nähdä lastansa. Minulla on yksinhuoltajuus. Annoin lapsen tavata isäänsä mutta isä vei lasen Suomeen ilman minun suostumustani. Meni noin 4kuukautta ennen kun sain lapseni takaisin kotiin Suomesta Ruotsiin. Lapseni palautettiin kotiin haagin sopimuksen nojalla Helsingin hovioikeuden kautta. Ajattele ennen kuin teet mitään tyhmyyksiä joita saat koko elämäsi katua. Tee oikea ratkasu ja voimia ja hyvää jatkoa.
Terveisia Turkista.
Homman nimi on nyt se, etta sina hyvana aitina et anna lapsiasi kenellekaan muulle edes paivaksi ennen kun he ovat 16 vuotta. Jos mies haluaa vieda lapset perheensa luokse sina matkustat heidan kanssaan viikoksi ulkomaille ja mies maksaa viulut.
Nain tekee Turkissa kaikki miehet, joilla on elatusvastuu ja joidenka lapset kuitenkin asuvat aitiensa kanssa.
Meikalaisen nyksa taalla Turkissa on myos ulkomailta (Turkin ulkopuolelta siis) kotoisin oleva elatusvelvollinen isa. Han vie tyttarensa kaksi kertaa vuodessa ulkomaille taalta turkista aidin kirjallisella suostumuksella (joka on kaytetty myhos oikeudessa). Tytar on nyt 10 vuotta.
Ennen kun han taytti 8 vuotta han matkusti aina turkkilaisen aitinsa kanssa ja mies maksoi kummankin liput omaan kotimaahansa omia sukulaisiaan tapaamaan.
Se, etta mies muka veisi 3 ja 4 vuotiaat lapset jonnekin ilman aitiaan kuulostaa ainakin turkkilaisessa mittakaavassa lapsikaappaukselta - ei miltaan rehelliselta lomailulta.
Lapsen paikka on aidin luona - ja isa voi ihan hyvin vieda myos exansa lomalle jos niin kovasti haluaa lapsia ulkomaille vieda.