Auttakaa miestä mäessä

Pariisiin pitäisi päästä

Elikkä, apua kaivataan ja neuvoja pyydetään.
Tarkoitus olisi lähteä kesällä Pariisin nähtävyyksiä katsomaan ja tunnelmaa haistelemaan kumppanin kanssa.
Netti tarjoaa lukemattomia eri sivustoja mistä löytää lentoja sekä hotelleja mutta tuntuu että hukkuu noihin tuhansiin vaihtoehtoihin.

Joten, mistä halvat lennot ja hyvä hotelli, vaivattomasti ja helposti?
Mitä matkanjärjestäjää/sivustoa suosittelette?

Ym ym muuta infoa mitä vaan mieleen tulee.

Kiitokset!

4

1105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • läpi käynyt

      Itsekin meinasin ensin lähteä lapsen kanssa kaksin ja yritin etsiä halpoja lentoja. Kohtuu hintaisia hotellejahan Pariisistakin löytyy helposti.
      Kaikista halvin vaihtoehto non se raskain. Laivalla Tukholmaan ja sitten Ryan airilla Pariisiin. Hankaluuden vuoksi jäi meiltä pois.
      Seuraavaksi edullisin vaihtoehto taisi olla (ainakin kun lähtöpaikka on Jyväskylä eikä Helsinki) Blue 1:lla Tampereelta. Tosin taitaa tuo lentää Hesasta vieläkin halvemmalla.
      Käytä hakukoneita, mutta muista että Ryan air eikä usein Blue 1:kaan ole kaikissa hakukoneissa mukana.
      Hotelleja kannattaa katsella eri hotellikannoista. Googleta vaikka hoetl Paris niin johan alkaa löytymään. Kannattaa miettiä mihin päin Pariisia haluaa majoittua.
      Jaa, että mitenkö meidän matkan kävi. No matkalle lähdetäänkin isolla porukalla ja lennetään Jyväskylästä Hesaan ja sieltä Pariisiin Finskin siivin. Hotelli ja lennot otettiin lopulta tjäreborgilta.

    • latinalainenkortteli 6-7.ka...

      Omatoimisesti keväällä pariisiin.Halvin ja ilman välilaskuja lento supersaverin kautta,liput tuli nettiin ja maksaminen turvallista visalla hoitui.Hotel.com myös hyvä varaus systeemi netissä.Hotelleista useita vaihtoehtoja latinalainekortteli-luxemburgpuisto, verailin arvosteluja tripadvisorista ja bookingissa myös suomal. Varasin bookingin kautta Comfort hotel andre latin, varauksessa ei vielä maksua, toinen hyvä hotelli olisi ollut villa pantheon joka olisi ollut liikkumisen kannalta paremmalla paikalla. Itselleni tärkeää hotel.sijanti hyviä ja edull. ruoka-iltapaikkoja lähellä sekä useimpiin nähtävyyksiin pääsee kävelemällä ja metrokin lähellä.Rohkeasti varaamaan omat.hotellia saat samalla rahalla paremmalta paikalta parempaa tasoa verrattuna esim.aurinkom. hotelli tarjontaan.

    • mieleen

      Edellä olikin jo aivan hyviä vinkkejä.
      Kyselit helppoa ja vaivatonta tapaa.
      Netistä vertaa.fi sivustolta voit etsiä halvimmat lennot ja myös lento hotellipaketit.

      Varaatpa sitten miten tahansa, niin yleensä kaikki menee aivan hyvin jos alkuperäinen suunnitelmasi toteutuu. Vaikeudet alkavat, jos joudut tekemään jotakin muutoksia varauksiisi. Tässä suhteessa eri vaihtoehdot saattavat poiketa toisistaan huomattavasti. Jotkut varausketjut veloittavat maksut heti luottokortiltasi ja muutokset maksavat maltaita. Kannattaa siis tutustua tarkoin maksu- ja muutosehtoihin. Jotkut matkavakuutukset auttavat näissä pulmissa, toiset eivät.
      Turhaan ei kannata pelätä, mutta tietty asioiden selvittely etukäteen on viisautta.

    • Satunnainen matkailija

      Varasin juuri lennot ja hotellin Pariisista huhtikuulle, sopivin ja sillä hetkellä mielestäni halvin lento oli Arealla, hotelleja on tosi paljon, Yeegon sivuilta varasin hotellin, saman missä olimme vuosi sitten..Edullinen, siisti, puhdas, lämmin, mitä sitä muuta. Paikka hyvä, metroon n, 50 m ja siitä se lähtee. Perillä ostamme Paris Visite -kortit, ehkä kallis mutta kätevä kun ottaa alueen 1-6 kortin, sillä pääsee kentältä kaupunkiin ja takaisin. Metrosta voi poistua huoletta vaikka joka asemalla samaan rahaan. Roissybussilla meinattiin mennä kentältä Operalle ja sieltä joko jalan tai pari metron väliä hotelliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      137
      2021
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      131
      1696
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1526
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      88
      1433
    5. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      32
      1431
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      132
      1254
    7. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      57
      1184
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      25
      1140
    9. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    10. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      57
      942
    Aihe