Traktorin levykytkimellä varustettu nivelakseli

Minkähänlainen vika mahtaa olla kyseessä kun traktorin levykytkimellä varustettu nivelakseli ei lähde pyörimään lumilingossa. Jonkin verran pyörii mutta on todella raskas laittaa päälle. Ja yleensä ei mene. Traktorissa kaksoiskytkin ja on juuri uusittu. Onko nivelakseli viallinen? Nivelakseli on jo aika vanha.
83659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eikö pyöri edes akseli? Nivelakseli vain välittää voiman lingolle, joten jos akseli pyörii raskaasti niin se on linko, joka sen voiman vie.

Levykytkin tulee traktorin puoleiseen päähän ja luistaa sitten tarvittaessa suojaten linkoa, jos menee kivi tai kanto linkoon.

Jos ulosotto ei pyöri on vika traktorissa. Ulosoton kytkin luistaa, onko oikein koottu?

Äänestä
  • voi olla sielä lingonpäässäkin,jos se luistaa sitä täytyy kiristää.
    Vapaakytkin on hyvä pitää traktorinpuolella,
    mutta tästähän ei sinun akselissasi ollut kyse.

    Äänestä

  • Levykytkin tulee traktorin puoleiseen päähän? mietippä uudelleen

    Äänestä

Sitä akselia estäs pyörimästä muukun se linko eli seo jostaen syystä jumissa vaekka laaker on männy.

Äänestä

kytkin kantaa? Jos kytkin ei irrota kunnolla on vaikea saada ulosottoa päälle.
Jos kytkin kantaa, ulosoton kytkin luistaa eikä aksila pyöri. Koitappa säätää kytkin.

Äänestä

tuota noin mun nimi on tipi tipinen ja mä oon paneskellut paljon traktoreita ja mul on sulle ideoita.

1. hukkaa traktori jonkun takapihalle tai
2. änge se nivelakseli reikään johon ei oo mulla asiaa tai
3. ole hiljaa, jätä traktori rauhaan ja painu sisälle syömään nuudeleita ja juodaan vettä sekä pelaamaan pasianssia!

Äänestä
  • ..mees äitees lämpöösehen vielä kasuvamahan.

    Äänestä

löytyikö vika? mistä johtui?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nivelakseli kirjoitti:

Minkähänlainen vika mahtaa olla kyseessä kun traktorin levykytkimellä varustettu nivelakseli ei lähde pyörimään lumilingossa. Jonkin verran pyörii mutta on todella raskas laittaa päälle. Ja yleensä ei mene. Traktorissa kaksoiskytkin ja on juuri uusittu. Onko nivelakseli viallinen? Nivelakseli on jo aika vanha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu