Sain isäni kuoltua tietää, että minulla on veli. Hänet on annettu heti synnytyksen jälkeen 1960-luvulla pois olosuhteiden pakosta, minulla ei ole sen tarkempaa tietoa mitä ne olosuhteet olivat. Minä en tiedä veljestäni muuta kuin mahdollisen etunimen. Nyt kysyisikin, onko jollakulla kokemusta samankaltaisesta asiasta? Onko minulla oikeus etsiä veljeni? Mitä jos veljeni ei tiedä hänen olevan adobtiolapsi, onko minulla oikeus "romuttaa" hänen elämänsä? Mistä voisin häntä etsiä? Kuka tai mikä on se taho, josta aloittaisin? Tiedot veljestäni ovat kovin suppeat, syntymävuosikin saattaa heittää vuodella, syntymäpaikka pitäisi olla lastenlinna, mutta sekään ei ole 100% varma. Haluaisin löytää veljeni ja tutustua häneen ja olisihan se lapsellenikin mukava saada eno;)
Siis te, joilla on kokemusta tai muuten osaatte neuvoa, niin olkaa ystävällisiä ja kertokaa minullekin, mielipiteet ovat myös tervetulleita! Asiallisia vastauksia, kiitos;)
Siis te, joilla on kokemusta tai muuten osaatte neuvoa, niin olkaa ystävällisiä ja kertokaa minullekin, mielipiteet ovat myös tervetulleita! Asiallisia vastauksia, kiitos;)
Vastaukset 11
Vanhimmat
Käsittääkseni hän saa tiedon adoptioisänsä kuollessa kuitenkin. Luulisin, että ilahtuisi tiedosta aiemmin, jos ei ole jo tietoinenalkuperästään.
Meidänkin perheessä oli ja on varmaan vieläkin isyyksiin liittyviä salaisuuksia. Salailussa en ole nähnyt mitään hyvää. Taakka se on niille, jotka tietävät ja se vaikuttaa tavalla tai toisella muihinkin.
se on taakka, ei mene päivääkään etten häntä miettisi ja salaisuuksia joita veljeeni liittyy, esim. miksi hänet annettiin pois ja minut pidettiin, olen kuullut, ettei isäni tunnustanut häntä omakseen, mutta en tiedä pitääkö se paikkaansa. Mutta isoin kysymys lienee, mistä ihmeestä aloitan etsimisen, mikä on se taho mihin ensin otan yhteyttä, varsinkaan kun minulla ei ole muuta tietoa kuin etunimi???
Eikö isäsi virkatodistuksessa/sukuselvityksessä, jota tarvitaan perunkirjoitukseen näy kaikkia etunimiä ja sotua? Vai eikö ole isäsi tunnustama?
häntä tunnustanut! Ja kuten aiemmin mainitsin, isäni on kuollut eli en voi häneltäkään mitään kysyä ja äitini ei sairautensa vuoksi muista muuta kuin etunimen, mistä en ole ihan varma mahtaako pitää paikkaansa. Eikö täällä kukaan osaa todellakaan kertoa mihin tahoon otan yhteyttä? Kuka osaisi neuvoa mitä teen ja mihin minulla on oikeus?
Alkaa kuulostaa keksityltä aloitukselta taas. Ymmärräthän itsekin, ettei pelkällä etunimellä ketään löydetä, jos ei kukaan sukulainen tai tuttava muka mitään tiedä.
Tilaa äidistäsi täydellinen sukuselvitys. Siinä todetaan jälkeläisen syntyminen ja tarkemmat tiedot. Manitset nimen, onko lapsi ristitty ennen adoptiota? Siltä vaikuttaa. Jos näin on, äitisi sukuselvityksestä se ilmenee. Kun sinulla on etunimi ja syntymäaika, voit ottaa yhteyttä Maistraattiin, joka auttaa tiedoissa eteenpäin, koskien poikaa. Voit saada tietoon pojan saaman sukunimen ja jatkaa selvitystä.
Toisaalta voi olla jopa niin, että äitisi virkatodistuksesta voi ilmetä pojan saama sukunimi. Siihenkin olen törmännyt.
Toisaalta kaikki selvitys voi jämähtää viranomaisten vaitiolovelvollisuuteen, jolloin voi tulla tilanne, jossa sinulla on nimi ja syntymäaika, etkä pääse eteenpäin.
Väestörekisterikeskuksessa on ns. "maamme kirja", josta löytyy jokainen suomalainen. Edellytys on ssiaalitunnuksen tietäminen. Mutta yksityiselle ihmiselle tietoja sieltä ei anneta, vain viranomaiselle perustellusta syystä.
Jos sinulla on etunimi ja syntymäaika, voit tietysti kuvailla tapahtumasarjan ja etsiä häntä erilaisin ilmoituksin ja toivoa, että kys. henkilö näkee, kun etsit häntä esim. internetin kautta.
Oletko todella käynyt äidin paperit tarkoin lävitse? Kun lapsi on luovutettu, on syntynyt papereita, jossa asia vahvistettu ja hän asian hyväksynyt.
Poika varmasti on tullut tietämään adoptiosta jos on oman sukuselvityksensä hankkinut tai adoptiovanhempiensa sukuselvityksen. Normaalista virkatodistuksesta se ei ilmene. Sanat "täydellinen sukuselvitys" on tärkeä, vasta siitä ilmenevät vanhempien tiedot jne.
Edellä niitä tapoja, joihin olen törmännyt Asianajotoimistossa toimiessani ja erilaisia tietoja tonkiessani esim. perunkirjoitusta varten.
vastauksesta! Ikävää on se, että mitään papereita ei ole tallella, mutta teen niinkuin neuvoit ja toivon todella, että onnistun löytämään veljeni.
ihan semmone tieto, että todellakin etsin veljeäni ja että olen aikuinen ihminen, ei tosiaankaan tulisi mieleen keksiä jotain noin älytöntä!!! Mikä sinä olet sanomaan, etten voi löytää veljeäni vaikei minulla paljon tietoja olekaan, on niitä erikoisempiakin tapauksia elämässä sattunut. Ja ymmärrän kyllä ihan juu itse, että pelkällä etunimellä on vaikea hakea ja varsinkin kun en ole varma edes, että onko se oikea nimi, sen takia täältä neuvoa kysynkin. Ei ole sukulaisia/tuttavia jotka asiasta jotain tietäisivät, johtuen siitä, että vanhempani elivät omaa elämäänsä kaukana suvuistaan.
neuvosta. Ikävää tässä on se, että mitään papereita eu ole tallella, mutta teen kuten neuvoit. Kysyit onko lapsi ristitty ennen adoptiota, hänelle on tehty hätäkaste keltaisuuden vuoksi, joka oli siihen aikaan maailmasta vakava juttu. Toivon todella, että veljeni löydän.
formaatin kautta joka etsii kadonneita
ota yhteyttä kyseisen kunnan sosiaaliviraston lastenvalvojaan. Sieltä voisi löytä sijoituslapsista tietoja.