jos on oikein tiukalla kuten minä. Naisena annan hiusten kasvaa olkapaille asti, joten on helppo itse ne leikata.
En ole vuosiin käynyt suutarissa. Englannissa ollessa rupesin ostamaan siellä liimattavia kengänpohjia ja leikkaan niistä kantalaput sekä kävely että korkokenkiin ja liiman ne super liimalla. Puulattiat eivät pilaannu.
Ostan tarvikkeita Tarjoustalon ja
Saiturinpörssin alennuksista.
Minulla on varmaan kymmeniä vinkkejä joita en ehdi tähän kirjoittamaan mutta niistä on varmaan hyötyä sillä pystyn suhteellisen hyvin elämään 800 eurolla josta maksan vuokraa 400 euroa.
Kyllä kaikenlaista voi itse
3
943
Vastaukset
- itse voi säästää!
Sain "kohtauksen" ja halusin keittiöön uudet verhot. Tuhlausta.
JYSKissä oli tarjouksessa 5 m / 5€ pakka erilaisia puuvillakankaita, kuviollisia (ei mitään Marimekkoa). Siis 1€/1m.
Tuhlasin 5 € talousrahoista ja ompelin anopilta saamallani ompelukoneella kaksi sivuverhoa ja kapan. Pirteyttä tuli köökiin.
Kaikessa säästetään.
Myös minulla uudet vaatteet Tarjoustalon alennusmyynnistä.
"Rikkaina" aikoina tuli ostettua kenkiä reilusti, uusia ei ole vuosiin tarvinnut ostaa.
Kesällä on mukava liikkua muutaman euron "klokseissa".
Kaikenlaisia haluja ja tarpeita olisi sisustuksen suhteen, kyttäilen halpoja tuotteita, varsinkin verhoja ja lakanoita makkariin...
ehkä kevään kuluessa löytyy niinkuin nokkosiakin.- Lilli-Mallu
Tuttavani, joka on kroonisessa rahapulassa käyttää siivouksessaan kaikkea mahdollista kertakäyttötuotetta.
Hämmästyin näitä hajustettuja kertakäyttöisiä siivousrättejä pölyjen pyyhkimiseen, mutta hänellä onnettomalla oli "varaa".
Itse leikkaan vanhoista, puhtaista vaatteista siivousriepuja, ja siksakkaan ompelukoneella reunat.
En osta minkäänlaisia talousriepuja edes keittiöön, vaan käytän vanhoja vaatteita siihen tarkoitukseen. - siistiä
Lilli-Mallu kirjoitti:
Tuttavani, joka on kroonisessa rahapulassa käyttää siivouksessaan kaikkea mahdollista kertakäyttötuotetta.
Hämmästyin näitä hajustettuja kertakäyttöisiä siivousrättejä pölyjen pyyhkimiseen, mutta hänellä onnettomalla oli "varaa".
Itse leikkaan vanhoista, puhtaista vaatteista siivousriepuja, ja siksakkaan ompelukoneella reunat.
En osta minkäänlaisia talousriepuja edes keittiöön, vaan käytän vanhoja vaatteita siihen tarkoitukseen.Olen tarkka kaikessa, mutta siivousliinana käytän mikrokuituliinoja, reilun euron kpl. Ne saa pestä 60c.
Wc pesusssa käytän liinaa joka taitellaan ja siitä tulee 16 puhdasta kohtaa, pesu 60c (vileda Quickstar micro)
Ostan pesuainetukusta sellaisia pesuaineita, jotka lantraan sumutinpulloon ja näin ne ovat riittoisia.
Vanhat t-paidat kelpaa kyllä luistimien terien kuivaukseen, auton siivoukseen ym.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus54019Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va872082Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J50866- 47784
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va34748Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?184738Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35732Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119715- 35684
Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?
Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97127658