että kovasti on täällä lapsenmielistä sakkia heh. Parina iltana olen vilkaissut näitä ketjua ja huomannut, että esim. ämpäreistä on nyt väännetty jutunjuurta päivätolkulla.
Kovasti on taso laskenut, kyllä.
Se aika jolloin täällä itsekin viihdyin, onneksi se aika on takanapäin, niin täällä oli sentään kiivaita palopuheita asian, kun asian puolesta. Vaan entäpä nyt. Ei mitään. Tyhjänpäivästä länkytystä jolle ei loppua näytä tulevan.
Yksi hoksaa, että kesällä kasvaa unikoita ja toinen tokaisee siihen, että kielletty aihe. Jessus sentään ja morjesta. Voikaa hyvin ja lihokaa suuriksi ja mahtaviksi.
Kovasti on taso laskenut, kyllä.
Se aika jolloin täällä itsekin viihdyin, onneksi se aika on takanapäin, niin täällä oli sentään kiivaita palopuheita asian, kun asian puolesta. Vaan entäpä nyt. Ei mitään. Tyhjänpäivästä länkytystä jolle ei loppua näytä tulevan.
Yksi hoksaa, että kesällä kasvaa unikoita ja toinen tokaisee siihen, että kielletty aihe. Jessus sentään ja morjesta. Voikaa hyvin ja lihokaa suuriksi ja mahtaviksi.
Vastaukset 20
Vanhimmat
edelleenkin voisi pitää palopuheita. Ehdotapa aihetta
ne oli toisten herjaamista ja härkkimistä sellaista ööliäläikkyyääliöälälyö
aina pikku veitikka. Sinulle nähtävästi siinä vaiheessa laulettiin tuutulauluja, kun vanhat tädit alkoivat tuulettamaan.
olisitte olleet toistenne hiuksissa kiinni- sellainen hysteerinen tappelu- ja tämä on fakta-ugh olen puhunut.
koiranjalostus-ohjelman jälkeen tai mieluiten ehkä lämppäriksi jo ennen sitä ohjelmaa, laitetaan pystyyn kunnon vanhanajan tappelu koiranjalostuksen suunnista!
Mutta mistä voitaisiin sitä ennen vääntää?
voisinko minä ehdottaa?
alkaa vääntämään siitä, että kumpi on parempi "siinä" lappalainen vai lantalainen? Minä veikkaan, että tuo ekaksi mainittu jep.
vaikka vaan pienoinen pohdinta:
"To bee or not to bee".
ja yritän muistaa mitä juuri äsken olen oppinut, siis, jos tulee kaksimielisiä ajatuksia jostain viestistä mieleen niin silloin kyse on todellisuudessa KALASTA.
Joo, luulen että lappalaiset on keskimäärin parempia kalastajia kuin lantalaiset.
Olisi ollut hyvä nimi sille dokumentille. :)
Hiljaisissa vesissähän ne kalat kutevat. Tunturissa on myös hiljaista. En vieläkään ole menettänyt toivoani päästä joskus Aslakin kanssa vähän piehtaroimaan kodan pimeämpään nurkkaan.
Onko sulla tiedossa ketään vanhemmanpuoleista poromiestä siellä teilläpäin?
Täälläpäin niitä on niin harvassa että ne on joku tainnut omia itselleen, mutta vähän matkaa kun ajelee tuonne sisämaahan päin niin siellä niitä on rivissä odottamassa. :D Kautokeinon poikamiesyhdistys on muuten maankuulu.
nimistä tiedä.
Se vain jotta ollako vai eikö olla jupisematta mistään palopuheisiin viittaavista ja sitten miten taikka millälailla ja mitä mieltä ja mistä asiasta vaiko mitään mistään asiasta ja sanoako niin pois päin vaiko ei ja todeta sitten viimein
että voi olla ihan katsottava ja keskustelua herättävä dokkari. Tai sitten ei.
Jos se vaikka joskus Areenlta löytyisi tai sitten ei ja oliko sama tai samantyyppinen joka joskus MOT'ista tuli vai eikö ollut...
Ursa,kun jotain on mennyt jakeluun.Tuo meidän koira on lappalainen,ei rekattu mutta nythän ei taida olla kyseessä koirat))
hupsusti, kun edellisen kerran ajelin Kautokeinossa en nähnyt missään tienviitoissa, että tänne vain täällä on paljon vapaana olevia Aslakkeja. Tottapuhuen en ole oikein ajatellut sellaista yhdistysmiestä, vaan sellaista joka hädintuskin osaa lukea ja joka on alkukantaisen raju ja joka pikkuisilla lappalaisjaloilla kipittää pitkin tunturin rinnettä ja nauraa niin, että kaikkialta kaiku vastaa.
unohtaa Sevetin baaria.Ja Kaamasen kievari. Sekä Neljän tuulen tupa. Ja Inarissa Näkkälän baari. =)
on Äteritputeritsipuolilautatsibaari.
mutta en ole ikinä käynyt. Pitääpä seuraavalla kerralla etsiä paikka ja käydä kahveet juomassa.
aivan Sallan keskustassa, tai kun etelästä päin tullaan niin keskustaan tullessa.
Käydessäni Näätämöjoella kalassa olen poikennut Sevetin baarissa, Kaamasen kievarissa olen käynyt kerran.
jotta Suomen puolta ajatellen etelämmästäkin, Muoniosta, joku poikamiespoppoo-yhdistys tmv. teki jokunen vuosi takaperin oikein jonkinlaisen edustusmatkan pääkaapunkiin Helssinkiin...
Jäi vain seuraamatta tuon reissun sekä ajanmukaiset kuulumiset että jälkiseuraamukset.
Jotta kait tuolta pohjoisemmastakin "kuuluu" jahka vain on intomieltä olla kuulolla. Samanlanlaista, vähintään, potentiaalia kait siellä lienee kuin muuallakin vaikka mihin.