kyssäriä perinteisestä

Olen aloittamassa hiihtoa pitkän tovin jälkeen, ja mietin missä tyylissäni on vikaa. Edellisestä hiihtokerrasta on varmaan 10v ja nyt kilsoja on n 100. Ihmetyttää se kun vauhtia ei ole ja vuorohiihdossa suksi läpyttää latua ja lipsuu koko ajan.
5695
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sieltä tulee pikkuhiljaa..tekniikka ja lajivoima kehittyy ajan mittaan..kattele kanssatovereita ladulla..ja varsinkin niitä joilla homma on hanskassa..ja hyviä videoita on netti pullollaan!
ps.vauhtia ei kannata vielä pitää ollenkaan..hiljaa hyvä tulee..sanotaan!

Äänestä
  • Tarkkaile,että potku lähtee lantiosta,niin silloin siinä on enemmän tehoa ja pito siten parempi

    Äänestä

kun lantion kierto eteen puuttuu, siksi potku lähtee liian takaa, eikä painopisteen alta jolloin potkusta ei tule pitävää ja tehokasta vaan "juoksua suksilla"
Kannattaa harjoitella painononsiirtoa ja potkua sauvoitta hiihdolla.
Potku lähtee liikkeelle lantion kierrolla taakse, painon ollessa koko jalkaterällä, painon siirtyessä pakiälle lähtee jalan terävä potku ja lopuksi tehokas nilkan ojennus. Laitan hyvän linkin tähän alle, mistä voit eri tekniikoita tutkailla.

http://www.karhuskiing.com/hiihtotekniikat/tasatyonto.html

Äänestä
  • ja joku joskus neuvoi että kun yrittää pitää ns. kantapään potkussa mahdollisimman pitkään suksessa kiinni niin silloin potku tulee oikeamman lainen.
    Ainaki itse oon huomannu että jos pito ei oo hyvä niin potkusta tulee helposti varovainen ja sitte suksi pitää viä huonommin kun ei pito ota kiinni latuun juuri lainkaa.

    Äänestä

pitoahan on kiva olla mutta myös voimaa ojentajissa ja hartioissa sekä pakaroissa kyl nää on ok. luistosta en välitä pakkaslumellakin pito a ja o ylämäes menen luistelijoista edelle. eikä nuo pahemmin jätä muuallakaan. treenaan monipuolisesti vartaloa kunstosalilla jalihaskuntoharjoitteilla. mm maksimivoimaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Abs-afterburner kirjoitti:

Olen aloittamassa hiihtoa pitkän tovin jälkeen, ja mietin missä tyylissäni on vikaa. Edellisestä hiihtokerrasta on varmaan 10v ja nyt kilsoja on n 100. Ihmetyttää se kun vauhtia ei ole ja vuorohiihdossa suksi läpyttää latua ja lipsuu koko ajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu