parvovirus

kertokaa viisaammat

miten tämä parvovirus tarttuu? ja miten helposti se tulee alle 12 viikon ikäiselle pennulle? voidaanko käydä lenkillä ihan normaalisti vaikkei olekaan noita "pentu" rokotuksia saanut??Pentu siis 8vko.

Kiitos paljon etukäteen!:)

8

6718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennen kuin kaikki

      rokotukset kunnossa!

    • jke

      "miten tämä parvovirus tarttuu?"

      Parvovirus lisääntyy suolistossa ja näin ollen sairaan koiran uloste sisältää taudinaiheuttajia. Pentu voi saada joko suoran tartunnan syömällä sairaan koiran ulosteita tai epäsuoran tartunnan jonkin sairaan koiran ulosteen kontaminoiman esineen kautta.

      "ja miten helposti se tulee alle 12 viikon ikäiselle pennulle?"

      Jos et päästä koiraasi maistelemaan muiden koirien jätöksiä (tai kanna niitä jollain konstilla kotiisi) niin tartunta on hyvin epätodennäköinen.

      "voidaanko käydä lenkillä ihan normaalisti vaikkei olekaan noita "pentu" rokotuksia saanut??Pentu siis 8vko."

      Ette ainoastaan VOI vaan olisi suorastaan ääliömäistä olla käymättä. Riski on kuitenkin niin olemattoman pieni (kun huomioi edellämainitut varotoimenpiteet), että ei sen vuoksi kannata jättää hyödyntämättä tuota kaikkein tärkeintä pennun sosiaalista kehitysvaihetta (8-12vko). On erittäin tärkeää koko koiran loppuelämän kannalta, että se saa tuossa vaiheessa mahdollisimman paljon kokemuksia ulkomaailmasta, ihmisistä, kaupungin vilskeestä ja aivan kaikesta mihin se joskus tulee törmäämään.

      Toiseksi, se ensimmäinen rokotus ei anna vielä suojaa tauteja vastaan. Täysi immuniteetti saavutetaan vasta kaksi viikkoa tehosterokotuksen jälkeen, eli kun pentu on 18 viikkoa vanha! Eli jos haluaisi pelata varmanpäälle, pitäisi koira teljetä asuntoon elämänsä ensimmäisten 4,5kk ajaksi.

      Ottaako pikkuruisen riskin vai jättääkö pentunsa mieluummin sosiaalistamatta? Jokaisen oma valinta.

      • ###

        kiitos hyvästä vastauksestasi :)


      • erittäin varovainen

        kun otin ensimmäisen koirani. Joskaan en niinkään parvon takia vaan penikkataudin. Asuttiin silloin pääkaupunkiseudulla ja siellä oli epidemiana tämä penikkatauti. Asuttiin vielä kerrostalossa, joten ei ollut omaa pihaakaan. Onneksi koirani oli pienikokoinen (aikuisenakin). Käytiin pikkuisen lenkillä ihan sellaisissa paikoissa, joissa ei koiran kakkoja näkynyt. Jos tuli koira vastaan, otin oman koirani syliin. Kun koira sitten oli 4,5 kk, oli kaikki rokotukset jo voimassa. Silloin annoin haistella muitakin koiria. Nyt on menossa neljäs koira eikä ole ollut penikkatautiepidemiaa, joten annoin jo aikaisemmin haistella luotettavia koiria. Sitä paitsi jokainen koirani oli jo kasvattajalta saanut parvorokotuksen ainakin kerran. Tämä viimeisin kaksi kertaa.


      • Varoittajaaf
        erittäin varovainen kirjoitti:

        kun otin ensimmäisen koirani. Joskaan en niinkään parvon takia vaan penikkataudin. Asuttiin silloin pääkaupunkiseudulla ja siellä oli epidemiana tämä penikkatauti. Asuttiin vielä kerrostalossa, joten ei ollut omaa pihaakaan. Onneksi koirani oli pienikokoinen (aikuisenakin). Käytiin pikkuisen lenkillä ihan sellaisissa paikoissa, joissa ei koiran kakkoja näkynyt. Jos tuli koira vastaan, otin oman koirani syliin. Kun koira sitten oli 4,5 kk, oli kaikki rokotukset jo voimassa. Silloin annoin haistella muitakin koiria. Nyt on menossa neljäs koira eikä ole ollut penikkatautiepidemiaa, joten annoin jo aikaisemmin haistella luotettavia koiria. Sitä paitsi jokainen koirani oli jo kasvattajalta saanut parvorokotuksen ainakin kerran. Tämä viimeisin kaksi kertaa.

        On totta ettei se helposti tartu, mutta koirapuistoon en pientä pentua veisi. Aikuinen koirani sai parvon koirapuistossa, onneksi selvittiin hengissä, mutta pentu ei parvosta yleensä selviä.


      • pff
        Varoittajaaf kirjoitti:

        On totta ettei se helposti tartu, mutta koirapuistoon en pientä pentua veisi. Aikuinen koirani sai parvon koirapuistossa, onneksi selvittiin hengissä, mutta pentu ei parvosta yleensä selviä.

        Kyllä se pentukin selviää kun tajuaa _ajoissa_ viedä hoitoon, sellaiseen paikkaan jossa pääsee tehohoitoon osastolle ja sitten vielä kotiutuksen jälkeen seuraa lääkärin ohjeita tarkasti. Luin jostain että eläinlääkäri oli lähettänyt parvoa sairastavan koiran KOTIIN omistajan hoidettavaksi! Ihmekö silloin jos pentu kuolee, me vietiin mielellään Viikkiin eristyksiin vaikka kallista oli, siellä sai hoitoa mitä ei KOSKAAN kotioloissa voitais järjestää.


    • Glip

      Eikös tuo aika helposti tartu. Meidän pentu joka tänään täytti 10 viikkoa, sairastaa parhaillaan parvoa, mutta onneksi on jo toipumassa! Ei olla käytetty ulkona paitsi kerrostalomme ulko-oven edessä kokeillen, ja sitten taas omakotitalon pihassa, jossa ei muita koiria pitäisi liikkua. En usko että kennelistäkään tulisi, kun siellä parhaillaan monta pentua, eikä kellään ole ollut suoliston kanssa ongelmia..

      Mutta tosiaan, ei ole helppo tauti, koiramme oli pahimpina päivinä erittäin huonossa kunnossa, mutta sinnikkäästi häntä hoidimme. ERITTÄIN tärkeää on tuo veden saanti! meillä muistutus soinut tunnin välein, jotta laitettaisiin vettä ruiskulla. Nopea hoitoon vieminen saattoi myös olla yksi syy siihen että pentumme on edelleen tuossa. Heti kun löytyi ripuli ja oksennus, niin mentiin päivystykseen. Parvoksi tauti tosin todettiin vasta toisella kerralla kun lääkäriin hänet veimme. Mutta niinä kahtena kertana kun lääkärissä kävimme, sai koira vielä nesteytysä niskaan.
      VETTÄ ei voi tuossa tilassa koskaan antaa liikaa! siis mieluummin näkee vaivaa ja on laittamassa sitä joka käänteessä.

      Olen lukenut että jotkut ovat luopuneet toivosta liian kalliiden hoitokustannusten takia. Me olimme jo päättäneet, että viemme koiramme Helsinkiin parvo-osastolle hoidettavaksi, ja maksaisimme laskun sitten lainaa ottamalla..(opiskelijoita kun olemme). Onneksi päätöstä seuraavana aamuna koira alkoi näyttää jo parantumisen merkkejä, niin ei sitten tarvinnut.

      Muistakaa, että jos rahalla kerta saa rakkaalle hoitoa, niin siitä kannattaa maksaa!! On sairauksia, joihin ei välttämättä löydy rahallakaan hoitoa....Itse ryöstäisin vaikka pankin, jos tarve vaatisi, jos se vain koirani saattaisi pelastaa.
      Voimia parvo-potilaille sekä heidän omistajilleen!

    • dfgdfgdfgdfgrt

      Vanha ketju, mutta meidän pennulla on parvovirus. Erittäin lievänä, välillä kakka on kiinteää ja "normaalia", välillä suht. koht. vetistä ja mukana verta. Mitään muita oireita ei ole. Koira ei ole kuumeinen, kuivunut, oksentanut, ei mitään. Hyvin vähän löytyy parvoviruksesta tietoa netistä, esim. juurikin tästä lievemmästä versiosta. :( Olisi mukava saada vertaistukea ja muiden ihmisten kokemuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      422
      3145
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      84
      2436
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      80
      2053
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1768
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      143
      1657
    6. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      8
      1330
    7. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      73
      1299
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      294
      1116
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      16
      1097
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1049
    Aihe