Kertokaas siskot

Onko todellakin kovin yleistä että ennen lesbo-identiteetin hoksaamista moni tyttö/nainen on ollut lukuisissa miessuhteissa harrastaen seksiä monen miehen kanssa? Todella kuvottavaa ajatella että tyttöystävä on saanut m..naa kilometrikaupalla ties miten ja minne. Miten hyväksyä tämä?

Olisi kiva kuulla muiden kokemuksia ja ajatuksia ennen kuin ero tulee tällaisen takia.
152400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

tuskin kukaan aikuinen neitsyt on,aika harvinaista ainakin, et sinäkään.
mun neuvo ois, että lopeta tuon asian aatteleminen ei johda mihinkään.
yhtä hyvin voisi ajatella, että enpä ole tuon tai tuon kanssa kun se on syönyt varmaan tuhat pitsaa elämänsä aikana.

mitähän eroa siin on onko ollut suhteita miesten vai naisten kanssa, eikös oma sexlife ole kuitenkin aika henk.koht.asia?

Äänestä
  • asiasta edellisen kirjoittajan kanssa!! miettiä nyt tuollaisia asioita eiköhän se oo tärkeempää jot on elämässään joku jota rakastaa ja jonka kanssa elää !!! se on minun mielipide tähän asiaan kun itsellä ei oo ketään kun oma itsensä!!!

    Äänestä

  • mieltä kirjoitti:

    asiasta edellisen kirjoittajan kanssa!! miettiä nyt tuollaisia asioita eiköhän se oo tärkeempää jot on elämässään joku jota rakastaa ja jonka kanssa elää !!! se on minun mielipide tähän asiaan kun itsellä ei oo ketään kun oma itsensä!!!

    jos naisesi ajattelee, että kokeiltu on mutta ei nappaa enää. Eriasia on pelko siitä, että kumppanillasi saattaa miehenkaipuu vielä iskeä. Asia ei selviä kuin puhumalla tai luottamalla siihen rakkauteen, mikä teillä nyt on.

    Äänestä

On minun käsittääkseni yleistä varsinkin vanhemmilla lesboilla, että on ollut miessuhteitakin. Nuorilla ehkä eri juttu. Kun lesbous on nykyään enemmän esillä ja hyväksytympää, monen on varmasti helpompi löytää oma lesboutensa nuorempana.

Et taida olla kovin vakavissasi tyttöystäväsi suhteen, jos tuollaisen takia eroa mietit. Mitä väliä sillä on, kenen kanssa tyttöystäväsi on aiemmin ollut, kun hän on nyt sinun ja vain sinun kanssasi. Kaikilla meillä oma menneisyytemme on, mitä enemmän tulee ikää, sitä pienempi todennäköisyys olla kumppanilleen ensimmäinen (jos siis suunnilleen samanikäisen kanssa seurustelee).

Jos tyttöystäväsi määrittelee nykyään olevansa nimenomaan lesbo eikä bi, sehän tarkoittaa sitä, että hän on todennut, että miehet eivät olleet hänen juttunsa vaan naiset. Joten sitäkään pelkoa ei ole, että hän lähtisi taas miehen matkaan, jos nyt pelkäät.

Minua loukkaisi kovasti, jos tyttöystäväni miettisi eroa vain sen takia, että olen joskus miehenkin kanssa ollut.

Äänestä
  • itse olen konservatiivinen, enkä katso hyvällä useita seksikumppaneita, olivat ne sitten miehiä tai naisia. ja niin, moraali lähtee teoista. eli olen myös omalla kohdallani pitänyt tämän linjan. ei esim. yhdenillansuhteita. moni katsoo mua kieroon tämän takia, mutta en välitä. mä ainakin pystyn arvostamaan itseäni. :)

    mun mielestä toi on vähän sama asia kuin että joku ei huolisi tupakoitsijaa. kaikilla on makunsa. toisen roska on toiselle aarre.

    Äänestä

  • aloittajaa. kirjoitti:

    itse olen konservatiivinen, enkä katso hyvällä useita seksikumppaneita, olivat ne sitten miehiä tai naisia. ja niin, moraali lähtee teoista. eli olen myös omalla kohdallani pitänyt tämän linjan. ei esim. yhdenillansuhteita. moni katsoo mua kieroon tämän takia, mutta en välitä. mä ainakin pystyn arvostamaan itseäni. :)

    mun mielestä toi on vähän sama asia kuin että joku ei huolisi tupakoitsijaa. kaikilla on makunsa. toisen roska on toiselle aarre.

    Olennaista on suhteiden määrä, ei laatu. Pelinaista ei voi pysäyttää ja jos yrittää, se sattuu.

    Exien sukupuolella ei ole väliä. Tärkeintä että nainen osaa tunnustaa itselleen ja muille mitä tuntee, ja on sinut sen kanssa.

    Tai jos tarkkoja ollaan: mun nähdäkseni on paljon turvallisempaa että nainen (etenkin jos puhutaan nuorista, vielä epävarmoista naisista) on kokenut edes jonkinlaisen miessuhteen ja omakohtaisesti havainnut sen mahdottomaksi.

    Mulla niitä kokemuksia on yksi, siinä meni vuosia ja se opetti paljon. Olen nyt valmis jakamaan elämäni naisen kanssa.

    Miksikö on hyvä, että miesvaihtoehto nollataan alta pois? En toivoisi kenenkään löytävän itseään tilanteesta, jossa toinen päättää yhtäkkiä muuttua heteroksi. En myöskään haluaisi suhteeseen naista, joka oksentaa heti jonkun miehen nähdessään.

    Ihmisiä me kaikki olemme.

    Sorgen tämä pieni provokatiivisuus. You get my point.

    Äänestä

on oma menneisyytensä, siitä ei pääse irti.
Asia erikseen on sitten se kuinka rehellinen on toiselle siitä menneisyydestä,
kaikkia ei tietenkään tarvitse selostaa yksityiskohtaisesti.

Kyllä ainakin itseä alkaisi mietityttämään suhteen vakavuus toisen puolelta jos suoranaisesti valehdeltaisiin.
Kysymys kuulukin ap:lle onko kumppanisi kertonut rehellisesti menneisyydestään sinulle?
Oletko kysynyt onko hänellä edelleenkin seksuaalisia tunteita miehiä kohtaan?
Paras tapa selvittää asioita yleensä on keskustella
ja nimeenomaan rehellisesti.

Äänestä
  • On hän rehellisesti kertonut menneisyydestään. Mutta miten ymmärtää sekin että hän jakanut kehoaan miehille saadakseen huomiota ja ettei tarvitse olla yksin? Vaikka hän on tiennyt pitävänsä tytöistä.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    On hän rehellisesti kertonut menneisyydestään. Mutta miten ymmärtää sekin että hän jakanut kehoaan miehille saadakseen huomiota ja ettei tarvitse olla yksin? Vaikka hän on tiennyt pitävänsä tytöistä.

    vähän samanlainen tilanne exän kanssa,
    menneisyys sinällään ei häirinnyt minua,
    se kolahti pahasti että hän valehti siitä minulle.

    En oikein ymmärrä sellaisia naisia jotka hyppäävät sänkyyn kenen kanssa vaan että tuntisi olevansa arvostettu ja eikä tarvitsi olla yksin.
    Jos ihminen ei tule toimeen itsensä kanssa,
    miten voi tulla muiden tai jos ei arvosta itseään, ei sitä tee kyllä kukaan muukaan.
    Siinä käy juuri päinvastoin.
    Jos hyppää sänkyyn kaikkien halukkaiden kanssa,
    siitä saa tietylaisen maineen,
    eikä siitä pääse kovin helposti eroon.

    Äänestä

teidän suhteella ei ole tulevaisuutta, kun sua jo alkuvaiheessa haittaa tuo asia. Mieti kuinka paljon se haittaa esim. vuoden päästä. Voi mennä lopulta jo niin pitkälle, että sua ällöttää koskea toiseen.
Tottakai kuulet ihmisiltä saarnaamista siitä kuinka toisen menneisyys tarvitsee hyväksyä ja blaa blaa. Ei tartte. Jokaisella on omat mielikuvat ihanteesta, ja sen mukaan on oikeus ajatella ja toimia.

Äänestä

Voi se olla yleistä. Ei kaikille se asia ole heti päivän selvää.

Jos ystäväsi menneisyyttä et voi hyväksyä, hän ei ole sinun arvoisesti. Kehottaisin eroamaan jo nyt, ettei mene monta vuotta hukkaan.

Hän on kuule voinut menneisyydessään tehdä vaikka mitä. Jokaisella on oma taustansa. Sinäkään et ole niin täydellinen, ettei se kuvottaisi jotain. Jos ei pysty elää nykyhetkessä vaan ajattelee vain toisen menneisyyttä, niin silloin suhteella ei ole mitään toivoa. Tuskin oikeasti edes rakastat häntä, jos se tulee esteeksi.

Sinulla on siis vaihtoehtona vain lopettaa tuollaiset ihmeelliset ajatuksesi ja hyväksyä toinen sellaisena kuin on tai yksinkertaisesti lopettaa tuo tuhoon tuomittu suhteenne ja yrittää heinäsuovan seasta etsiä (jos edes löytyy) joku tyttö, jonka menneisyyden hyväksyt.

Äänestä

vaikeassa tilanteessa ajatella ennen kaikkea itseäsi, ja jättää se lumppu, kyläluuta.

Äänestä

alkuun minuakin alkoi välillä puistattaa, kun ajattelin miten monien miesten kanssa hän on ollut. itseäni ällöttää heteroseksi, ja ehkä osa minusta piti nykyistä tyttöystävääni silloin jotenkin "likaisena". nyt olen kuitenkin päässyt asian yli. seurustelumme alkoi viime vuoden huhtikuussa, ja hänen edellinen (hetero)suhteensa oli päättynyt vasta maaliskuussa, joten asia sinänsä oli hyvin tuore.

mutta nyt olen ajan myötä oppinut rakastamaan häntä sellaisena kuin hän on, ja hyvin meillä menee :)

Äänestä

ollu miehenkin kans. Vielä parempi jos on tehnyt lapsenkin jo valmiiksi suhteeseenne. Ei enää tarvitse adoptiota järjestellä,eikä muumimukien kanssa läträtä vaan saatte yhdessä hoitaa ja kasvattaa jo valmiina olevaa lasta,jonka hän on tehnyt miehen kaa.

Äänestä
  • Täh. Mitä vikaa Muumimukeissa. Meil kaikki kahvi/teemukit on just noit Muumimukeja, vaikkei kersan kersaa. Paitsi toi mun mikälie on niin beibifeis, että jotta... Tuntuu. että on vieläkin rinta ruokinnalla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Iso mutta kirjoitti:

Onko todellakin kovin yleistä että ennen lesbo-identiteetin hoksaamista moni tyttö/nainen on ollut lukuisissa miessuhteissa harrastaen seksiä monen miehen kanssa? Todella kuvottavaa ajatella että tyttöystävä on saanut m..naa kilometrikaupalla ties miten ja minne. Miten hyväksyä tämä?

Olisi kiva kuulla muiden kokemuksia ja ajatuksia ennen kuin ero tulee tällaisen takia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu