Poikani aloitti asepalveluksen 12.1. Hän kävi lääkärissä joulukuussa ja sai todistuksen, jonka mukaan hänen polvensa eivät kestä suurempaa rasitusta.
Polvet ovat kipeät jatkuvasti. Hetkellinen rasitus saa ne kipeytymään. Poika on ollut vapautettuna liikunnasta tämän viikon. Nyt mietitään, miten pärjätä alokasaika kipeillä polvilla? Tuntuu, ettei kukaan osaa sanoa mitään. Poika haluaisi käydä intin alta pois. Siirtyä alokasajan (8 viikkoa) vaikkapa huoltohommiin tai muuhun kevyeen juttuun.
Lääkäri oli väläyttänyt, että pojalle annetaan lykkäystä. Sinä aikana polvet ehkä operoidaan. Leikkaus ehkä onnistuu tai sitten ei.
Onko olemassa joku tietty päivien määrä, jonka saa alokasaikana olla ns. vapautettuna marssista ja liikunnasta.
Kiitos vastauksistanne, jokaisesta.
Hyvät neuvot tarpeen, kiitos
4
630
Vastaukset
- pekka intin rekka
poikasi kuuluisi saada vapautus intistä jos kerran polvet ovat noin huonossa kunnossa ja mikään lykkäys ei auta poikaa eikä edes suomen armeijaa poika joutuu inttiin myöhemmin ja siellä rääkissä pojan polvet takuulla tulevat kipeiksi.
jos poikasi haluaa käydä intin ja vastustaa vapautusta niin hänet on kasvatettu joko kiltiksi pojaksi tai sitten pojan isä pakottaa pojan käymään intin.
poikasi saa olla vempassa niin kauan ja paljon kun lääkärit vain antavat vemppaa.
pojan kannattaa pyytää ehdottomasti vapautus! - --------
Ite en ainakaan näe mitään järkeä mennä sitä armeijaa jos on riski, että sen polvet menee lopullisesti siihen jamaan, että se tulee sitten haittaamaan henkilöä koko sen loppuelämän. Ymmärrän kyllä, että pojalla kovat paineet alla, kun keskeyttäjät yms. saa aina paskaa niskaansa vanhemmilta ja sukulaisilta.
Tohon sun varsinaiseen kysymykseen en tiiä vastausta. - wetwet
Ei missään tapauksessa oikeasti huonoilla polvilla inttiin.. kohtuu terveetki jalat aina väsyvät kun saatetaan seisoa tunti paikallaan melkein esim. niin saati sitte huonoilla polville....vaupautus ja viimesenä keinona sivari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1935147Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,374537Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699113171Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633092Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1603021- 542578
- 271949
- 561903
- 841896
- 241829