Onko liian iso agilityyn?

Lalla-lalla-laa

Alun perin harkitsin jotakin pientä koirarotua, kun mietin, mihin rotuvalintani loppujen lopuksi johtaisi. Olen näet pitkään haaveillut agilityn harrastamisesta koiran kanssa, mutta minulla ei ole pitkään aikaan ollut koiraa.

Haluan nyt koiran ja harrastaa sen kanssa agilitya, mutta rotuvalintani johtikin loppujen lopuksi johonkin muuhun kuin kovin pieneen rotuun. Kadulla minua vastaan tuli nainen, joka talutti espanjanmastiffia. Tervehdin naista ja kysyin koiran rotua ja saako sitä silittää. Nainen antoi luvan ja koira tuli ystävällisesti minun luokseni, ennen kuin ehdin edes itse lähestyä sitä. Oli se ihana koira, rauhallinen ja ystävällinen, näyttikin kauniilta ja turkki oli ihanan tuntuinen.

Mutta kun haluan harrastaa koirani kanssa agilitya, niin teenkö aivan väärän rotuvalinnan, jos hankin espanjanmastiffin? Onko se liian suuri agilityyn? Olen niin innoissani, kun ajattelen harrastavani koiran kanssa agilitya, mutta ihastuin hetkessä niin suuresti myös espanjanmastiffiin. Tuli melkein kyynel silmään, kun se koira lumosi minut. Mutta niin on lumonnut agilitykin.

Mitä sanoisitte, jos toteuttaisin tämänhetkiset haaveeni? Teenkö mielestänne järkevästi? Kiitos vastaajille etukäteen!

8

597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kettulettu

      No et varmaan saa tästä rodusta välttämättä mitään ruusukehaita. Liian iso koira ei ole, niitä on agilityluokkia isoillekin koirille. Espanjanmastiffi on ketterä koira. Rotu ei ole luonteeltaan kovin aktiivinen, mutta toimintahalua kuitenkin löytyy. Eli saat siitä varmasti mukavan harrastuskaverin agilityyn, se on sitten eri asia että haluatko kunnolla alkaa kisaamaan.:)

      • Lalla-lalla-laa

        Alun perin haaveenani oli päästä pyrkimään koiran kanssa kilpailutasolle asti, mutta kun tutustuin espanjanmastiffiin, niin muutin mieltäni. Nyt olen sitä mieltä, että mennään agilityssa koiran ehdoilla. Espanjanmastiffi tosiaan vaikuttaa vähän liian köntysmäiseltä kilpaillakseen agilityluokissa, mutta jos saan espanjanmastiffista rakastettavan perheenjäsenen, niin iloksi riittää harrastustasoinen agility.

        Kiitos vastauksesta ja neuvoista!


    • periaatteessa laumanvartijoilta puuttuu tuo miellyttämisen halu. Saattavat jopa stresaantua agista, mieti mieluummin rotuominaisuuksiltaan paremmin sopivia

      • Sopii tai ei

        No harvemmin laumanvartijoita hankkivilla kriteerinä on agility. Koira voi kyllä soveltua siihenkin, tykkääväthän nämä luonnossakin kiipeillä ja hyppiä. Mutta kouluttaminen voi olla kovin työlästä jos miellyttämishalua ei ole. Jos pystyt tarjoamaan espanjanmastiffille sopivat olosuhteet ja haluat juuri sellaisen, kokeile agilitya mutta varaudu ettei siitä tule yhtään mitään.


      • espanjan mastiffi

        ei todellakaan ole agility rotu..ja jos agility kiinnostaa niin hanki toinen rotu. Joudut vielä pettymään jos meinaat harrastaa sen kanssa. laumanvartija on laumanvartija eikä mene edes harrastustasossa.
        ehkä sinun pitää ottaa kaksi eri rotua toinen ketterä ja osallistuva rotu agiin ja toinen sitten espanjanmastiffi ihan muuten vaan.


      • Mastiff
        espanjan mastiffi kirjoitti:

        ei todellakaan ole agility rotu..ja jos agility kiinnostaa niin hanki toinen rotu. Joudut vielä pettymään jos meinaat harrastaa sen kanssa. laumanvartija on laumanvartija eikä mene edes harrastustasossa.
        ehkä sinun pitää ottaa kaksi eri rotua toinen ketterä ja osallistuva rotu agiin ja toinen sitten espanjanmastiffi ihan muuten vaan.

        ...vaikka ei olekaan aivan tietty rotu.

        http://www.youtube.com/watch?v=493ObYMabkk


      • vauhtia vaan ei siihen saa
        Mastiff kirjoitti:

        ...vaikka ei olekaan aivan tietty rotu.

        http://www.youtube.com/watch?v=493ObYMabkk

        Mä en kestä tälläsii! koiran rakennekaan ei ole soveltuva tohon, ennen pitkää paikat hajoo! raskas etupainoinen agilityyn on yhtä paha kuin pitkäselkäinen ja matalajalkainen. Ja sit hei haloo laumanvartija! nyt järki käteen...


      • espiksen omistaja
        Mastiff kirjoitti:

        ...vaikka ei olekaan aivan tietty rotu.

        http://www.youtube.com/watch?v=493ObYMabkk

        Kyseisessä filminpätkässä ei ollut espanjanmastiffi vaan mastiffi ja kyseessä on eri rotu. Ei taitaisi espis suostua kyseiseen hommaan. se ajattelee itse että onko homma järkevää ja tekee sit jos katsoo asialliseksi hommaksi tai sitten ei.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7335
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3897
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2612
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2605
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2339
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2045
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe