ei maksuun ,kilo ja litra määrien mukaan maksettavat tuet 10 prosenttisia ,eu on jo päässyt asiasta yksimielisyyteen ,tukien pois tulee tapahtuun nopeesti alle kahden vuoden,.,.,
tuet tuotetun määrän
mukaan muita tukia
481116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
.................,
muutaaaa,.,.,.sano
ölvököintiään jos pulunnussinnaltaan ennättää
kiva. Ei ole vielä kaikkia tukia saatu irroitettua tuotannosta. Nyt tehdään täyskäännös ja aletaan maksamaan tuet tuotettujen määrien mukaan. Kirjoitti satuolento.
palkansaajille maksettavat nyt maksettavat pekkaspäivät, arkipyhäkorvaukset ja lomaltapaluurahat, sekä lomarahat puolitetaan. Uudet määräykset astuvat voimaan kunkin maan loman määräytymisajan alussa. Eli tarkoittaa Suomen kahdalla 1.4.-09 alkaen.
haaahhhh haaaahhhhh hiiiiihhiiiih,.,.,
kuulemma lomittajatki ja niitä aletaan muutenki kohdella kuin normaali yrittäjää
ethän sinä voi tietää sellaisisista kuin esim. lomaltapaluurahasta, kun et ole koskaan palannut lomalta.
joka kuukausi ja tuet pyörii viljaviljelijöille nykkin tukee raksuttaa vaikkei siemen kasva,.,.,
tutti ja vaipat historiaan sano eikä aina porat lissää tukkee,.,.,
silloin tällöin. Viimeksi palasin yhden päivän vuosilomalta. Silloin oli syntymäpäiväjuhlat. Edellisen kerran olin vähällä saada yhden päivän loman ylioppilasjuhlien aikaan. Vaikkei nyt vilja kasva, niin eläimet kasvavat.
kohdentuu pelkästään pulunpaskan pesuaineisiin
veronmaksajat,.,.,
lomalla ei sua tarvit mee lomalles vaan,.,.,
jatkoivat niitä juuri viidellä vuodella.
eri mieltä. Ne eivät anna minulle lomaa kuin 25 vrk vuodessa.
ei hullummin ja tukaa tulee ei hullummin pummattu,.,.,
valitan ne on poiston alaisia lajeja,.,.,
ole kuin yksi tilikään
Suuntaus on aivan päinvastainen, eli EU on koko ajan entistä enemmän irrottamassa tukia tuotannosta. Tästä kehityksestä saamme kiittää maailmankaupan neuvottelukierroksia joiden tuloksena tällaisesta on sovittu.
Mutta jos nuo maailmankaupan neuvottelusopimukset voi heittää roskapönttöön niin tervetuloa vaan tuotantoon sidotut tuet.
uudenseelannin malli tulee suomeen älä suotta hermostu eikä ole kovin kaukana ne ajat tukien pakkolunastusten aika on ohi ja demokratia tervetuloa myös suomeen .,.,
kilpailutetaan työntekijät. Kuka halvimmalla tekee työt, niin saa pitää työpaikan.
suomesta kiinaan indonesiaan intiaan unkariin jne.MAASEUTUA EI VOI TUODA MUTTA VOISKO SITÄ VIEDÄ
Tulkoon vaan seelannin malli meillekin, siihen loppuu yhteiskunnan tulonsiirrot, esimerkiksi asumistuet, työttömyyskorvaukset ilman työvelvollisuutta, opintotuet, ilmainen sairaanhoito ym. Uudenseelannin mallissa tällaisia menoja karsittiin kovalla kädellä, jokainen sai pärjätä omillaan. Toki todellisessa puutteessa olevista pidettiin edelleen huolta. Niin ja karsittiin siellä maatalouden ja muunkin elinkeinotoiminnan tuet, mutta se oli vain yksi osa suuresta uudistuksesta.
minkä takia maaseutua täytyisi viedä jos tarkoitat elintarvikkeita niin tuonti ja vienti on täysin vapaata.
joka kuun palkasta tietyn prosentin työttömyyskassaan,se EI OLE vastikkeeton tuki.myös eläke on ite maksettu työuran aikana.ja verottaja vie joka tilistä tietyn prosentin....siinä ei mee vähennykseen omakotitalon öljy vesi sähkö laskut!!!!!!
Nämä eivät olekaan tulonsiirtoja.
aikana esim tanskalaiset kinkut loppu heti alkuvaihees ja lisää ei saatu kun oli rajotettu ,.,
uudenseelannin malli suomeen.,.,
ei veronmaksajilla ole tukia maksella jotta hinnat saatas alas ja pohjanmaan suurtilalliset pääsis rasvojaan suurentaan kolmoisleualla ,on jo korkee aika maajussien ruvet pärjäileen omillaan päivähoito on loppu yhteiskunnan taholta,.,
minkäänmoisii verottajaan päin,.,.,
ei käy. EU ei anna devalvoida euroa. Uuden-Seelannin dollarihan kellui monta vuotta sen uudistuksen jälkeen.
todellakaan karsittu, pulunnussinta-avustukset pyörii ennallaanm, mutta töihin joutu joka ölvökki niin että roikuu ja jos ei kelpaa työ niin rottinki ruoska soi perseessä, ekkö sää sen takkee tullukki pis sieltä, perse punasena
Ei se sitten enää mikään uudenseelannin malli ole jos se pelkästään maataloustukia koskee. Uudenseelannin malli oli sellainen, että suunilleen ruotsin kaltaisesta kansankodista hypättiin usa:takin kovempaan markkinatalouteen. Siitä lähtien uusiseelanti on ollut kaikkien talousliberalistien (=kovan markkinatalouden kannattajien) lempilapsi. Asioista pitää puhua oikeilla nimillä eikä vääristellä totuutta.
taas mennä tuonne pulunkakan puolelle.
ottaa salmonella kinkuja myyntiin, ihan viisas päätös.
uudenseelannin malli on ja pysyy ei vääristy ,mutta miten sitten vääriustellään tukien julkistamisessa suurempia tukia pienentäen ei saa vääristellä ettei totuus vääristy.,.,.,
euroopan kalleinta ja suurimat tuet ,.,.,
jos pankol meni ei rottingit kestännä kun vereltiin että maailma mouku ei auttanna muu kun muurat umpeen kaik pankot ettei törskyt päässy makoileen töihin vaan laitettiin ilmen tukii,.,.
on palauttanut nuo tuet jo 2000 luvun alkuun mennessä. Ja valuuttansa arvo onkin devalvoinnin ansiossta heikko joten helppo myydä halvalla.
ja ruoka on keskiluokassa, ölvökki ei vain ymmärrä sitä.
muuttikin sitten suomeen, täällä saa ilmasta rahaa sossusta tuhansia euroja viikossa.
Euroopan halvimpiin kuuluvat tuottajahinnat.
Eikös muuten sinun ruokakoriisi mahdu muuta kuin ne 24 pulloa, nehän kuuluvat Euroopan kalleimpiin.
nuo palkkakustannukset. Pitäisi ottaa mallia Kiinasta.
euroopan kallein suomes siitä johtuu ettei kaikki pysty syömään kunnolla vaikka tuetaan ruokaa miljardeilla,.,.,
joten suomi uudenseelannin mallin mukaiseksi ja heti,.,
dementikko, koska et enää muista palkkavertailuja eri maiden kesken. Suomi oli siinä korkeasti palkattujen maa.
Ja valuuttahan tasoa turkin liira. Toiseksi heikoin dollari euroon verrattuna