Paljonko Saab 95 2000 jakokoetjun vaihto

Kuulin, että ketjun vaihgto olisi tehtävä n.2 200 000 km? Pitääkö paikkansa ja mitä sellainen maksaisi? En voi köyhänä viedä konetta Saabille.
2334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Saab-klubin sivuille.Ellei etsi-toiminnolla löydy,niin kysymällä saat varman vastauksen,sekä vihjeitä edullisista korjaamoista jakoketjun vaihtoon.

Äänestä

jos kerran saabillasi on ajettu jo yli kaksi miljoonaa kilometriä, niin etköhän saa jo saabilta ilmaisen uuden auton, kuten amerikan maalla miljoona mailista!

Yleensä jakoketju ja mahdollisesti rattaat vaihdetaan, kun ketju on venynyt tietyn raja-arvon yli. Moottori mallista, käytettyjen öljyjen laadusta ja vaihtovälistä riippuen jakopää menee kunnostukseen n. 200-500tkm paikkeilla. Mittaus ei ole mikään erikoinen työ. "pitäisi" onnistua pienemmässäkin korjaamossa. Käy katsomassa suositeltuja paikkoja Suomen Saab-klubin sivuilta. http://www.saabclub.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maksaa??? kirjoitti:

Kuulin, että ketjun vaihgto olisi tehtävä n.2 200 000 km? Pitääkö paikkansa ja mitä sellainen maksaisi? En voi köyhänä viedä konetta Saabille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu