olen yrittänyt etsiä netistä tietoa koneen virrankulutuksesta ja sen laskemisesta.voisiko joku kertoa että paljonko kone vie keskimää rin virtaa rahallisesti jos kone on 24/7 12kk auki,joku sanoi että 500mk 24/7 12kk maksaisi sähkö,senhän pystyy laskemaan mutta en tiedä miten.kertokaa joku linkkejä/tietoa että paljonko kone kuluttaa virtaa ja miten se lasketaan ja että onko sähkön vienti teistä rahallisesti kallista.Kone:Msi 655 Max Celeron 2000@2860Mhz 1024Mt Ddr 350 Qtec virtalähde
Pc:n virrankulutus?
Pc:n virrankulutus?
71086
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei sinun tietokoneesi takuulla kuluta satojen mummomarkkojen edestä vuodessa sähköä ellet pidä konettasi auki koko vuotta yhtämittaa!
laske se maksimin mukaan eli virtalähteen tehosta.
tarkotinkin että jos konetta pitää 24h vuorokaudessa 7pv viikossa 12kk putkeen päällä.ja miten se lasketaan ku mulla on 350w poweri niin mikä on laskutoimitus?
vuosi tunneiksi ja kerro se 0,35kw:llä,niin saat vastaukseksi KiloWattitunteina ko.tehonkulutuksen.
365*24h=8760tuntia
8760*0.35kw=3066kwh
eli n.3000kwh/vuosi
Luku on paljon yläkanttiin koska eihän kone toimi maksimi teholla oikeastaan koskaan vaan tässä voisi käyttää kerrointa 0,7
3066kwh*0,7=2147kwh
n.2000kwh lienee aika lähellä.
Mikrobitissä on ollut juttua tietokoneen sähkönkulutuksesta ja miten se lasketaan,
jossain vanhemmissa numeroissa. Hae se tieto
sieltä.
sähkölaitokselta, siis kulutusmittari.
Pelkkä keskusyksikön kulutus ei riitä, kai nyt töllöäkin käytät?
Hinta on jotain e/kWh (kiloWattitunti) ja se taas tulee, kun 1000 Watin kone on tunnin päällä.
--> 350 W x 3 h=1050 W --> 1,05 kWh, joka siis on maksaa 0,? euroo, riippuu sähkölaitoksesta.
Tuo powerin ottama maksimi ottotehoa ei kannata ottaa laskelmien pohjaksi, menee laskelmat metsään niin, että pölähtää. Oman PC:n tasainen ottoteho oli noin 160w, tämän lisäksi pöytälamppu, monitori ja muiden laitteiden tarvitsema sähkö.
Oma AMD XP1600 (palomino) neljällä kiintolevyllä sekä iso nippu muita lisälaitteita. Kaikki laitteet yhdessä kuluttivat sähköä noin 5kWh vuorokaudessa. Tarkimmin oman koneen kulutus saa laskettua kun haee paikallisesta sähköyhtiöstä kulutusmittarin ja kytkee PC:n kaikkineen laitteineen sen taakse pariksi kolmeksi vuorokaudeksi ja sen jälkeen tutkii paljonko sähköä on kulunut. Yleensä sähköyhtiöt lainaavat mittarin veloituksetta kuittausta vastaan.