Ax?

hankala pelata

Jos sä oot jostakin syystä pelissä mukana Aq, Aj,At tai vielä pienempien korttien kanssa ässällä, niin se on hankala pelata, kun floppiin tulee A. Mistä voit tietää mikä vihulla on ässän kans? Jos ei kellään usko olevan huippukortteja, mutta ässä kai? kädessä. Ite heitän pois helposti vaikka tää kärkipari olisikin kiinni. Mutta juuri näin kun joku uskoi A6 olevan vahvoilla(vain ässä kiinni) ja pelasi sillä kauheita korotuksia mua vastaan. Ite en uskoisi pitävän.

4

508

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      pelata kun ei ylipelaa.

    • kun ässä

      kiinni, niin lyö siihen silleen sopivasti. Haistele hiukan tilannetta, mutta älä lyö liikaa. Usein miten tilanne kuitenkin se, ettei toisella ole ässää, tai sit silläkin huono kicker, ja uskoo sulla olevan vahvempi. Eipä ne oikein muuten selviä kuin kokeilemalla. Välttämällä ylimaksuja tai lyöntejä.

    • Näin meillä

      No ensinnäkin AQ olet korottanut pf jos toisellakin on A niin tuskin se A6 on. AJ on hankala pelata alkupuolelta heitä pois lopusta pelaat kuten Aq.

      Mut siis jos porukka on limpannut sisään ja sulla on A10 niin voit varovasti olettaa olevasi johdossa kun A tulee pöytään. Jos joku on korottanut pf ja olet jostain syystä A10 mukana niin vaikea uskoa että johdat vaikka se A floppiin tuleekin.

      Mutta tsekaa miten kaverit lyö miten paljon ne pelaa käsiä. Esim jos kaveri pelailee 40 prosenttia käsistä ja toinen noin 10 prosenttia käsistä niin sinun pitää älytä että tuon 10 prosenttia pelaavan kädet eivät sisällä käsiä jotka sun A10 voittaa jos sen lyönti näyttää A osumalta flopilla.

      Tottakai sitten lyönti ja siihen vastaus kertoo yleensä paljon kaverin käden suuruudesta. Loppujen lopuksi harvoin sitä aivan törkeitä bluffeja tulee eli kaverin lyönti on sitä miltä se näyttääkin.

      Tottakai kannattaa kuunneella sitä alitajuntaasi eli yleensä kun tulee fiilis kohtuu kädellä että tämä ei taida nyt riittää niin totuus on että ei riitäkkään ja niitä pitäis pystyä foldaamaan.

      Mutta noitten lisäksi tarvitset toki paljon jakoja alle pelaamalla oppii.

    • The Rat

      Kymmenen hengen pöydässä, jos sinulla on A, niin todennäköisyys että jollakulla toisellakin on, on noin puolet. Viiden hengen pöydässä Ax alkaa olla yllättävän pelattava. Heads upissa ässä on ihan kuningas (pun intented).

      Mitä siis tehdä jolla A8 -kädellä? No, jos flopin näkee halvalla, miksipä ei. Sitten jos flopissa on A muttei sitä kikkeriä, niin valmiina foldaamaan...

      No jaa. Peruspelinä kannattaa joko korottaa tai kipata. Maksaminen on mitä luultavimmin väärin, samoin check-nappula antaa turhan heikon kuvan kädestäsi IMO.

      Oma pelityyli on kuitenkin jotain, mikä muodostuu ajan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2104
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      71
      1119
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      928
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      710
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      636
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      617
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      567
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      563
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      536
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      529
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      27
      492
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      480
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      116
      468
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      447
    18. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      71
      439
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    Aihe