Vauva (2,5kk) sai ekan silmätulehduksen joulun tienoilla ollessaan 1,5kk. Lääkäri määräsi fucithalmic kuurin viikoksi 1 tippa molempiin silmiin 2 kertaa päivässä. Noin viikko kuurin loputtua tulehdus tuli uudestaan ja taas laitoin fucithalmic-tippoja muutaman päivän ajan.
Pari päivää sitten annoin viimeset tipat ja silmä rähmii jälleen=( Mistä tämä kierre johtuu ja mikä ihme tähän voi tehota??? Lääkäriin on tarkoitus mennä viimestään maanantaina mutta kyselempä myös täältä jos jollain ois kokemusta tästä...
vauvalla jatkuvasti
5
2152
Vastaukset
- lääke
Lievittää oireita muttei poista tulehdusta kokonaan.
Lääkärin tulee määrätä eri valmistetta.- silmätulehdus
Ompahan ollut "hyvä" lääkäri taas asialla kun on kerta määrännyt tollasen lääkkeen...voi että tympii tollaset ihan pirusti!!! Ei auta ku mennä lääkäriin, tällä kertaa jollekin toiselle!
- silmätulehdus
Kiitos sulle kovasti kun selvensit asian=)!!
- usko..
silmätulehdus kirjoitti:
Ompahan ollut "hyvä" lääkäri taas asialla kun on kerta määrännyt tollasen lääkkeen...voi että tympii tollaset ihan pirusti!!! Ei auta ku mennä lääkäriin, tällä kertaa jollekin toiselle!
kaikkea, mitä netissä kirjoitetaan. Fucithalmic-tipat on ihan hyviä antibioottitippoja, jotka yleensä parantavatkin silmätulehduksen. Mulla on lapsille niitä kirjoiteltu useampaan otteeseen, eivät siis missään tapauksessa ole mitään vain "oireita lievittäviä" lääkkeitä!!
Mutta, sulla taitaa olla vauvan ongelma se, että kyynelkanavat eivät ole vielä auenneet. Se on todella yleinen syy alle vuoden ikäisten toistuviin silmätulehduksiin ja rähmimiseen. Mun yhdellä lapsella oli se. Toinen silmä (vasen) rähmi AINA, ja sitten rähmää kylkimakuulla valui oikeaankin silmään kun en ehtinyt koko ajan pyyhkimään ja sitten oikeakin alkoi rähmiä. Tulehduskierteessä oltiin, kunnes 6kk iässä sitten kyynelkanava aukesikin ja tulehdukset loppui. Meillä käytettiin pahimpina rähmäkausina Fucithalmic- tai Kloramfenikol-kuureja ja sitten normikautena vaan rähmän pyyhkimistä ja silmänsisänurkan painelua, tyhjää sitä märkää sieltä "kyynelpussista" se painelu. Lääkärissäkin käytiin tosiaan useaan otteeseen. Jos olis jatkunut pitkään, olis voitu kuulemma tehdä lähete sairaalaan kyynelkanavan avaamista varten (sellaisella puikolla nukutuksessa) mutta sitä ei tehdä kuin joskus kai vajaan vuoden ikäisille vasta, koska melkein kaikilla se aukenee itsestään, kun vaan odottelee. Nyt on erittäin kirkassilmäinen 1,5v tyttö tuossa :)
- mie vaan..
silmätipat on yleensä aika tehoavia yleisimpiin silmien bakteereihin. Melkein ekana määrätään tuota fucithalmicia ja usein se tehoaa. Viljelyä silmistä on turhaa tehdä (kallista..) ellei tulehdus ole oikein paha tai pitkity. Eli ei juuri koskaan tehdä.
Virheen olet tehnyt nyt sinä. Kun kuuri ei tehoa tai tuehdus pala aheti lääkkeen lopettamisen jälkeen ei se ole koskaan parantunutkaan. Silloin haetaan uusi lääke joka on laajakirjoisempi ja luultavammin tehoaa. Vauvat on vähän hankalia kun annokset on pieniä joilla hoidetaan ja siksi monasti määrätään voidetta koska se pysyy silmässä pidempään ja siitä aiheutuvat näköhäiriöt ei haittaa kun katse ei juuri muutenkaan ole ihan terävimmillään..
On myös se mahdollisuus että tippapullo on kontaminoitunut ja pöpöt elää pullossa tai pullon suulla..
Muutama päivä on sama kuin opettaisit niitä pöpöjä sietämään juuri tätä antibioottia. Kun nyt toitotetaan kuinka kaikki kuurit on syötävä loppuun niin sama pätee silmätippoihinkin. Muutama päivä ei vaikuta muuhun kuin resistenssin kehittymiseen ja entistä pahempaan tulehdukseen..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083306Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391658Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971513- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55872