VAKUUTUSLÄÄKÄRIT

luottaisitko asiantuntijalääkäriin yhtä paljon, mikäli kuulisit että hän tekee epämääräisiä päätösiä hatusta vetäen VAKUUTUSLÄÄKÄRINÄ ja toimii sitten myös ns. auttavana lääkärinä luottamusvirassa?

Mitä mieltä olette siitä, että vakuutuslääkäri valitaan luottamusvirkohin?

Luotatteko vakuutuslääkäreihin?
2161
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

siitä, että toimivat VAKUUTUSLÄÄKÄREINÄ kertoo mistä on kyse. Eivät he luota edes itse itseensä, vaan tietävät mitä vakuutuslääketiede on. Valehtelua, valehtelun perään. Miten ottaa empaattisesti potilaan vastaan ja hoitaa sitä ASTMAA, kun sitä ei potilaalla edes ole...

Kahdella pallilla istuu itse saatana

Äänestä

http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Yleiskatsaus_vakuutusjärjestelmään

Yllä ohjeisteteen selkeästi miten lausunto tulisi tehdä... jotkut eivät vain osaa näistä vakuutuslääkäreistä lausuntojaan kirjoittaa, eivätkä tee työtään ammattitaitoisesti. SIKSI kaikki vakuutuslääkärit saavat kuraa niskaan!

"Vakuutuslääkäri ei voi ehdottaa korvauksen epäämistä, jos korvauksen saamisen oikeudelliset edellytykset ovat olemassa, eikä myöntämistä, ellei sille ole perusteita. Vakuutuslääkärin ratkaisut koskevat yleensä työkyvyttömyyden arviointia, annetun hoidon liittymistä vakuutustapahtumaan tai muita syy-yhteyksiä, eri tavoin eri vakuutuslajeissa. Tehtävänsä hoitamiseksi vakuutuslääkärillä tulee olla hyvä kokemus käytännön lääkärintyöstä, jotta hän puhuisi samaa kieltä hoitavan lääkärin kanssa. Hänen ei tarvitse olla minkään alan huippuasiantuntija, koska vakuutuslääketieteellisten kysymysten kannalta jonkin alan tuoreimmat tiedot ovat vain harvoin ratkaisevia. Tavallisesti tarvitaan yhden tai muutaman tosiasian luotettavaa selvittämistä ja vakuutuslääketieteellisen relevanssin arvioimista. Näistä tiedoista jotkut ovat puhtaasti lääketieteellisiä, jotkut tapahtumatietoja, tietoja työnteosta jne. Vakuutuslääkärin tulee osata seuloa tarpeelliset tiedot saadusta aineistosta tai koettaa hankkia ne, jos ne puuttuvat. Vakuutuslääkäri pyrkii toteuttamaan kulloisenkin lainsäädännön päämääriä siten, että hänen ratkaisunsa nojaavat vain tosiasioihin tai voimakkaisiin todennäköisyyksiin eivätkä otaksumiin tai vaikutelmiin ja toisaalta siten, että ratkaisukäytäntö pysyy samana, ellei sen perusteita muuteta lainsäädännöllisin tai vastaavin toimenpitein. "

Jotkut vain otaksuvat, ja päätelmät eivät perustu mihinkään.... jotkut ovat vain huonoja JOPA vakuutuslääkäreinäkin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luottamusviroissa.... kirjoitti:

luottaisitko asiantuntijalääkäriin yhtä paljon, mikäli kuulisit että hän tekee epämääräisiä päätösiä hatusta vetäen VAKUUTUSLÄÄKÄRINÄ ja toimii sitten myös ns. auttavana lääkärinä luottamusvirassa?

Mitä mieltä olette siitä, että vakuutuslääkäri valitaan luottamusvirkohin?

Luotatteko vakuutuslääkäreihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu