Mikä on SRKn merkitys vl-uskossa? Onko Srk järjestössä henkilöitä joilla on valta sanoa mikä on oikein tai väärin "uskon" asioissa? Ovatko nämä henkilöt sellaisia jotka ovat käyttäneet "tuomarin" valtaa vuosikausia, vuosikymmeniä? Vaihtuuko valtaa pitävät henkilöt SRKssa? Onko ydin joukko vain muutama henkilö? Palvotaanko heitä? Hännystelijät pyörivät lähellä?
SRKn merkitys
kenttäoikeus
8718831
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 87
Vanhimmat
Ukko Ylijumala. Valinta tapahtuu lestadiolaisten omassa suojalkapallo-ottelussa, josta tapahtumasta käytetään nimitystä Saviseurat. Ukko Ylijumalalle valitaan parisenkymmentä viitankantajaa, joiden on oltava jäykkä- ja punakkaniskaisia sekä hoitokokousliemessä hyvin kyllästettyjä. Jokaisen Jumalan lapsen velvollisuus on heittäytyä kuraan Ukko Ylijumalan taikka viitankantajien kulkiessa ohi. Ne, jotka eivät ole näköetäisyydellä, voivat suorittaa oikeaoppisen palvonnan karistelemalla tupakantuhkat päälleen. Ukko Ylijumala viitankantajineen julkaisee lehteä Päivänies, jossa viikottain kerrotaan uudet elämäntapasynnit.
Muuta kysyttävää?
paikallaan kerrata:
1 osa omavanhurskautta
1/2 osaa omahyväisyyttä
1 rkl lähimmäisenrakkaudettomuutta
1 tl mauttomaksi käynyttä suolaa
1 osa eltaantunutta jumalanhuoneenhallitusoppia
1 osa väärää rippioppia
1 dl julkirippioppia
10 osaa olemattomia henkiä
1/2 hehtolitraa kyttäystä
kauhallinen televisiomurskaa
Kuorrutuksena ja koristeena heikkisaariyrttiä.
Tarjoillaan usljettujen ovien takana.
juhlassa, jossa esitetään näytelmä "Mummot Saatanalle".
kvartetti:
Admata: Näin kitken elävän uskon maan päältä ja se luetaan minulle vanhurskaudeksi
Moppi: Näin kritisoin elävää uskoa ja se luetaan minulle vanhurskaudeksi
Taavetti: Näin tiukkis olen elävässä uskossa ja se luetaan minulle vanhurskaudeksi
Kicki: Näin meillä Ruotsissa kikkaillaan ja se luetaan minulle vanhurskaudeksi.
ovat julistaneet akanKAATOkilpailun. Tämä on lestadiolainen muunnelma akanKANNON maailmanmestaruuskilpailuista.
Mitä useammin onnistut kaatamaan akkasi ja laskemaan siemenet vakoon, sitä parempi Jumalan lapsi olet.
Ne, joilla on vain 4 lasta taikka vähemmän, eivät ole mitään, koska uskovaisen tunnusmerkki on suuri lapsilauma.
nimeltään Uolavi Voidokka?
saatana, maustanut SRK ja sen tarjoilevat vl-hoitomiehet sekä puhujaveljet.
pirun soppa maistuu hyvälle aidon vanhoillislestadiolaisen suussa. Nam!
Meinasin nauruun tukehtua, kun oli niin luontevasti ja jouhevasti kirjoitettu( nykysuomeksi), Loistavaa kirjoitustyyliä, josta ei ilo puuttunut ja väritys oli paikallaan.
MAHTAVAA LUETTAVAA, EI NUKUTTAVAA
tuo onkin ollut varmaan ennenkin jo tarjolla, vaan en ole edes huolinut sitä, kun luulin sokeasti........
joka on perehtynyt DNA:n ja Jumaluuden integraatioon, on jo vuonna 1984 tehnyt mullistavan havainnon.
Kerronko lisää?
Uskallanko kertoa lisää? Tämähän on Oulun Punaniskojen mielenrauhaa vavisuttava salaisuus, jonka tuntevat vain harvat ja valitut: kolme tohtoria (Kinnunen, molemmat Sala-Aarelan veljekset, Lohi ja Piri.
pääsit vaihtiin. Sulla on kyllä todella hyvät kirjoittajan lahjat.
että Jumalan lapsen DNA:ssa on ylimääräinen sakara, joka kiinnittää sielun ikiaikojen Jumalaan. Tuo sakara on niin sanottu Pyhän Hengen Siima.
Kokeissa havaittiin, että osalla ns. uskovaisista taas on ns. Mätäkalasiima, jolla he ovat yhteydessä pimeyden pääruhtimaaseen.
Keksinnöstä kuultuaan Lohi ja Piri, kristittyjen rakkaudessa olevat puhvelit, halusivat testattavaksi Ukko Ylijumalan viitankantajineen.
Pinnan alla myös kyti tarve tutkia x-vl:n, Leena Huovisen ja monien muiden meteliä pitäneiden DNA:t.
Kuvitelkaa! Enää ei tarvitsisi arvuutella, kuka on OIKEA uskovainen ja kuka MäTä kala. DNA kertoisi kaiken.
Tohtori Sala-Aaarela tiettävästi on tutkinut lukuisia yhteisöjä eri puolilla maapalloa ja havainnut, että Pyhää Henkeä on mitä yllättävimmissä paikoissa. Lohi ja Piri aikovatkin ensi puhvelikokouksessa esittää, että VAIN ME -opista sanouduttaisiin irti.
Kentällää lisääntyvät vaatimukset, että koko jumalanhuonenehallitusleikkiä leikkivän puhvelilauman DNA:t olisi tutkittava.
jo ennakkoon tyrmännyt Sala-Aarelan keksinnön. Se sanoo, että jumaluus ei ole DNA:ssa vaan sydämen uskossa.
Piri ja Lohi ovat diplomaattisesti asettuneet lievästi vastahankaan mainiten mm, ettei kai pitäisi olla mitään estettä sille, että jumaluus vihdoinkin tulisi tieteellisesti todistetuksi.
Kentällä epäillään, että valtaapitävä puhvelilauma pelkää paljastuvansa mädiksi kaloiksi.
Tohtori Kinnunen on esittänyt sovitteluratkaisuna, että mädille kaloille annettaisiin sopivan kunniallinen siirtymäaika, jolloin he voisivät näytellä uskovaista. Tohtori Sala-Aarela on esittänyt vieläkin parempaa: peulaloitaisiin mätien kalojen DNA:ta niin että heistä tulisi totisia uskovaisia. Rivikristittyjen keskuudessa tuota on vastustettu: pitäisi muistaa perinteinen ahdas portti -teoria.
erityistä ongelmaa: DNA on niin pieni, ettei sitä voi silmin havaita ja niin ollen jokainen poropeukalo keittiöveitsineen ei pääse DNA:han käsiksi. Miksei DNA siis voisi olla yhtä kuin ahdas portti?
Jos saataisiin koulutetuksi riittävästi DNA-kirurgiaan perehtyneitä eksperttejä, koko ihmiskunta ilmeisesti voitaisiin pelastaa eikä kenenkään tarvitsi suistua helvettiin.
jolla voitiin vaikuttaa DNA:n kehitykseen.
Maallikkosaarnaaja H. Saari oli taannoin lytännyt lääkäri Suppo Setisen videomyönteiset ajatukset, mutta Saaren kuoltua Piri ja Lohi olivat saaneet Suppo Setisen taas kiinnostumaan kehitysyhteistyöstä. Olisihan toki helpompaa syöttää kadotetulle ihmissukukunnalle pillereitä kuin käsitellä jokikisen ihmisyksilön DNA kirurgisesti.
Piri ja Lohi katsoivat, että tässä olisi ajan iltaan soveltuva Jumalan tahdon mukainen tilaisuus lähetyskäskyn täyttämiseen.
Oulun punaniskat linnoittautuivat bunkkeriinsa ja vastustivat niin kuin aina olivat vastustaneet kaikkea uutta ja ennenkuulumatonta. Eivätkä ymmärtäneet, ettei ole mitää uutta auringon alla.
Suppo Setinen oli vain huolestunut pillereittensä sivuvaikutuksista: ne aiheuttivat hedelmättömyyttä. Olisiko siis hyväksi pelastaa syntinen ihminen Jumalan luokse nykytieteen keinoin ja samalla olla myötvaikuttamassa siihen, ettei uusia ihmisiä syntyisi? Kun yksi ongelma oli ratkaistu, edessä aina naytti olevan toinen ongelma.
eriseurakseen, Oulun Punaniskojen tulkinnan mukaan.
Keskustelupalstoilla oletettiin, että moppilaiset olivat alistuneet tohtori Sala-Aaarelan testeihin ja tulleet vakuuttuneiksi siitä, että heillä oli DNA:ssaan jumalallinen siimasakara, myös Mtthh:lla, joka tosin oli homo, mutta oli urheasti useammankin kerran pidättäytynyt homoutensa toteuttamisesta.
Piri ja Lohi olivat julistaneet, että Oulun Punaniskojen Kerho oli omavanhurskasta elämäntapaharhaa ja olivat käytettävissään olevin mediakeinoin tehneet laajasti tiettäväksi, että vastedes Jumalan valtakunnan nimenä oli moppilaisuus, kuitenkin sillä lisälisukkeella, että myös taavettilaisuudessa ja admatalaisuudessa esiintyi Jumalalle otollista mieltä.
oli hyljättävä, mutta että punaniskaisten puhveleiden joukossakin oli autuaaksi tekevää uskoa, sillä useat olivat vain perinteen takia viljelleet VAIN ME -opetusta huolimatta siitä, että sydämessään olivat tienneet, ettei Jumala asu talkoovoimin rakennetuissa rauhanyhdistysten taloissa.
tultaessa, kun kukaan ei enää halunnut ostaa viheliäsiä kännyköitä (miksi olla jatkuvasti tympeiden sukulaisten tavoitettavissa taikka miksi jatkuvasti soittaa jollekulle?), Nokia keskittyi tuottamaan ylimääräisiä DNA-Jumala -sakaroita, jotka säilöttiin Suppo Setisen keksimään pelastuspilleriin.
Kirkon ulkomaanapu jakoi näitä pillereitä kehitysmaissa ja niitä saattoi ostaa mistä tahansa huonostikin varustetusta putiikista.
Jumalan lasten luku kasvoi suuresti.
vahvistettuna taavettilaisilla ja admatalaisilla, kuitenkin katsoivat, että heillä, jotka olivat tulleet uskoon kätten päällepanemisen kautta, päinvastioin kuin kemiallis-kirusgisilla menetelmillä uskoontulleet, tuli olla Jumalan valtakunnassa ylivalta-asema muihin uskovaisiin nähden.
Piri ja Lohi jumaluusoppineina joutuivat ratkomaan ongelmaa...
moppilaiset hännystelijöineen Oulun Uuden Punaniskojen Kerhon (OUPK), mutta että Jumalan Henki kulkee missä tahtoo.
tuli lopultakin täytetyksi, kun autuaaksi tekeväisiä pillereitä oli saatavissa kaikilla maailman kulmilla.
Siten pantiin kädet ristiin ja odotettiin Herran toista tulemista.
(Ps. Korvarenkaatkaan eivät olleet enää taivaskelpoisuuden esteenä.)
niitä autuuspillereitä Karhin puiston kioskilta, ja he napsivat niitä aamulla, päivällä ja illalla ja tulivat totuuden tuntoon, joten siltäkin osin kaikki meni hyvin.
Oulun Puhvelikerhossa, ennen siellä istuneet lisättynä Taavetilla, Admatalla ja Mopilla. Mopille istutettiin imatralaiselta papilta leikatut munat, joten miehisistä perinteistä laadittua perinnäissääntöä ei tarvinnut rikkoa.
että ei tässä raamatuita tarvita.
runsas määräraha, ja tutkimus tehtiin, mutta kukaan ei sitä viitsinyt lukea, koska kaikille oli syötetty autuuspillereitä ja kaikki tyytyivät siihen, että menneet harhailut olivat menneitä ja että oli aika kaydä käsiksi uusiin harhoihin sitä mukaa kuin niitä ilmenisi.
tai vähemmän onnellisina elämänsä loppuun asti, ja osa elää vielä tänäkin päivänä.
Kolehtirahoista kustannettiin Punaniskojen runsas elanto ynnä maksettiin asunto- ja autolainat. Ei mitään uutta auringon alla.
että vanhat punaniskat olivat napsineet autuuspillereitä ylisuuren annoksen. Näin he olivat sidoksissa jumaluuteen paksulla köydellä, kun taas perinteisten uskovaisten sidonnaisuun oli vain heikon siiman luokkaa.
Kai Jumalan valtakunnassa vahva sidonnaisuus tulisi jotenkin palkita?
luokitellaan
I
ja
II
luokan
uskovaisiin. I luokkaan kuuluvat ne, jotka itse katsovat olevansa parempia uskovaisia, ja II luokkaan ne,
joiden uskonelämä I luokkaan luuluvien mielestä on jotenkin arvelluttavaa ja jotka eivät riittävällä huolellisuudella noudata perinnäissäännöksiä.
Piri, Lohi, Kinnunen ja Sala-Aarela eivät olleet pysyä nahoissaan: mikään ei ollut muuttunut!
työryhmä sen selvittämiseksi, miten perisynnistä päästäisiin lopullisesti eroon.
pieli koskella, avreluttafasdi?
uskoo nykyään omiin saarnoihinsa. Voisinpa kertoa kaikenlaista uskovaisesta Erin Pirkistä. Hänhän kokosi hoitokokouskiireiltään "Nuorten Poikien Veljespiirin". No niistähän tuli alkoholisteja ja osa tappoi itsensä, kun eivät kestäneet sitä "hoitoa"
leikatuista Erin Pirkki oli erittäin kiinnostunut. Hänhän niitä oli eri yhteyksisä paljonkin tutkinut. Kaikki veljet eivät tykänneet tunkeilusta, mutta Pirkki sanoi,että Pietarillakin oli sama piikki lihassa - tyydy osaasi.
pirin erkkihän keksi pillunkin sen kerran vahingossa nähtyään, ei tosin tiennyt mikä se on ja mihin sitä käytetään. Erkki: ei se ole pelkästään kusemista varten.
tämä, joka sinulle -ja minullekin- vastasi tyhjentävästi.
Kyllä vl-liikkeessä jos missä uskotaan auktoriteetteihin, mitään ei kyseenalaisteta mitä srk ja saarnamiehet sanoo/määrää.
avoimuus ja keskustelukulttuuri. Pelko on sen käyttövoima.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000041154130
viimeisimmän sanansa pää-äänenkannattajassaan Päivämies-lehdessä. SRK päättää esimerkiksi sen, että onko ehkäisy syntiä ja mihin kohtaan synnin raja vedetään. SRK:n kanta ehkäisysynnin rajaamiseen vaihtelee, kuten eri aikakausien Päivämiesten julkilausumista voidaan lukea.
SRK on päättänyt myös sen, ettei tupakointi missään muodossaan ole syntiä vaan täysin synnitöntä.
SRK on siisvl-uskovaiselle Jumalan sijainen maan päällä, joka määrää mahtikäskyllään alamaistensa omatuntoja.
pidettävässä puhujainkokouksessa päätetään aina mahdollisista uusista synneistä vanhoillislestadiolaisille. Mitään vanhoja ei koskaan poisteta syntiluettelosta. Esim. TV, korvakorut, puuteri jne. ovat koko ajan listassa.
noin kymmenen vuotta sitten! vielä 80-luvulla parran kasvattaminen oli kadottava synti, josta olisi heti saanut lähtöpassit Jumalan valtakunnasta sekä Ry:n jäsenyydestä!
...
kuolemansynti vl-opetuksen mukaan. Jaahas...
vl-johtomiehet ja vl-saarnamiehet on aina ollu.
että vanhoillislestadiolaiset on koko maailman ainoita oikeita uskovaisia. Nämä otukset menevät taivaaseen ja kaikki muut maailman uskovaiset menevät helvettiin. Tällaista opetusta kuulet vl-rauhanyhdistyksillä.
Tuo ei ole täysjärkisten oppia.
myöskin psykiatri sen jälkeen, kun vl-pomot ja vl-saarnamiehet kertoisivat, mitä he opettavat ihmisille.
Muistatte ehkä vanhan lauluyhtyeen nimeltä "Kipparikvartetti". Tuli vain mieleeni, että pitääkö paikkansa, että SRK:lla on oma vastaava kvartetti: "Norttikvartetti", jossa laulavat Aimo, Ari-Pekka, Olli ja Topi.
He kuulemma esittävät erilaisissa vl-juhlatilaisuuksissa humppaa, jenkkaa, valssia, tangoa, twistiä, hoogibuugia yms.
Pitääkö tämä paikkansa?
Norttiahan kaikki vanhoilliset palvoo
ilman iltaNorttia yönsäkin hän valvoo
moni pikku vl-lapsi polttaa ennen koulua
samalla kun odottelee jälleen uutta Joulua.
Vl-pyhäkoulu monet johtaa Nortin pariin
siellä nikotiini tarttuu Jussiin sekä Sariin
vl-opettaja kovasti yskii ja myös köhii
naapurin porsaiden lailla oppilaille röhii.
Raamattua tärkeämpi monelle on Norttitoppa
savua niin täynnä muuten tyhjä pääkoppa
myös odottavat äidit nikotiinin ovat orjia
ovatpa he vartaloltaan paksuja tai sorjia.
Ei ymmärrä epäuskoinen tupakoinnin siunausta
siksi tämä harrastus herättää kummastusta
vain ainoalla oikealla onkin ymmärrys ja taju
hänet ekstaasiin johdattaa Norttipötkön haju.
Veljet nämä puhuvaiset mallia he näyttävät
heidän taskut pulleat Norttiaskit täyttävät
he yskivät ja räkivät - harmaa on tuo naama
sitä jopa kadehtisi Andien sylkevä myös laama.
ja pohtiva ketju.
voisi keksiä perisynninehkäisypillerin?
onko Amilla ja Ollilla kummallakin 20 lasta?
tietoa. Sen sijaan pieleen meni kun julistettiin, että monilapsisuus on yksi oleellisista uskovaisten tunnusmerkeistä. Eihän edes kaikilla aviopareilla ole lapsia ollenkaan. Miksi rakennella tuollaisia tunnusmerkistöjä?
"Miksi rakennella tuollaisia tunnusmerkistöjä?"
turvaamaan harhaherätysliikkeen (vl) jäsenmäärä. Samaan tavoitteeseen tähdätään Raamatun vastaisella valheopilla "Raamattu kieltää ehkäisyn".
olipa ehkäisy syntiä tai ei.
Joka tapauksessa on edesvastuutonta ja suorastaan Jumalan halveksimista väittää, että monilapsiset perheet olisivat autuaampia kuin muut. Jumala pieraisee moisille omatekoisille uskomuksille. Ja tiedättekö: kun Jumala pieraisee, siinä teltannarut eivät kestä, sillä pierun voima on mahtava, hajusta puhumattakaan.
kielenkäyttöä.
pahanhajuisen tuhnupierun semmoisille uskomuksille, että monilapsiset perheet olisivat autuaampia kuin muut - ja pilkalliset räkänaurut päälle. Vai oletko sitä mieltä todella, että monilapsiset perheet ovat parempia uskovaisia kuin muut, esimerkiksi sinkut taikka lapsettomat perheet?
Miksei Jumala muka voisi piereskellä? Eihän pieremistä ole vielä hoksattu ottaa edes maailman ihmisten syntilistaan.
Eikö hän, joka loi silmän, näe. Eikö hän, joka loi korvan, kuule. Eikö hän, joka loi peräsuolen, ...?
opetus saattaisi olla Raamatun mukaista.
Srk kerää rahat "kansalta" ja jakaa rahat keskenään. rahoilla voi mm matkustella ja harrastaa muita omia busineksia. Rahan pyöritys toimintaa pitäisi tarkastella kriitisemmin.
kävivät mm. toissakesänä pitämässä suuret lähetysseurat Unkarissa. Paikalle oli saatu haalittua ainakin 13 vl-vaihto-oppilasta ja muuta siellä lomailevaa vanhoillislestadiolaista.
Rankan urakan jälkeen veljien oli mukava pulahtaa Balaton-järven vilvoittaviin aaltoihin.
vanhoillislestadiolaiset yleensä tupakka hampaissa?
niin pahasti nikotiinin orjat kuin mitä vanhoillislestadiolaiset on pystyy käymään uimassa ilman, että sätkä roikkuu suupielessä. Uimahallissa eivät ilmeisesti käy lainkaan, koska siellä ei saa altaassa tupakoida.
ei polteta malboroa kun bonusta se on parempaa uidessakin..
= Suomen Raukkamaisimmat Kahjot
Nimi kertoo melko paljon SRK:n roolista vl-herätysliikkeessä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000041172321
kaiken pahan alku ja juuri.
Keskustelun taso riittää vastaukseksi, ette tienneet mistään mitään.
ellei vastaukset kelpaa?
hyvin informaatiotäyteinen ja asioita valaiseva ketju.
Keskustelun perusteella sanoisin SRKn olevan erittäin tarpeellinen järjestö. Olette kuin kanaparvi, jokainen räpistelis omaan suuntaan ...voisiko sanoa että päättömästi. Teillä pitää olla johtaja, olkoon se SRK.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000041172321
on vanhoillislestadiolaiselle huomattavasti rakkaampi kuin Raamattu. Raamattua ei ehkä avata kertaakaan kuukauden aikana, mutta Norttiaski avataan 20-40 kertaa päivässä.
Norttiaskissa ei ole 40 tupakkaa.
Oot sinä kyllä Mellu pikku höpseliini !
2 askia x 20 = 40
kaupassa. Kyllä niitä on vain 20 kpl.
Mellu pienelle pitää hommata vanhan kansan helemitaulu.
helluntalaiset lopettaa tuon tyhmäilyn tupakasta, se on kuitenkin niitä pienimpiä syntejä, mitä lessut tekevät.
kaikki muutkin tupakoi,, tupakki ei ole synti on vaan paha tapa.. ja tosi on että raamattua ei ttle luettua,, vaikka väliilä ois hyväkin, mutta kun raamattua lukemallaei tule auatuaaksi vaan uskomalla
= Huumeherätysliike
Kaikki vl-ryhmät tupakoivat silmät ristissä. Törkeimpänä tapauksena raskaana olevat vl-naiset.
sasno mitä se haittaa jos joku tupakoi,, miksi se on muka melle vl lle pahempi kuin muille selitä selitä
= Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys ry
= Vanhoillislestadiolaisen herätysliikkeen keskuselin, jonka toimipaikka on Oulussa.
SRK:n johtokunnan puheenjohtajana toimii rovasti Olavi Voittonen ja pääsihteerinä Aimo Hautamäki. Entinen hoitomies Olavi Voittonen on hiljattain todennut: "Hoitokokouksiin ei ole tarvis palata, ne ovat vain pienen joukon ongelma".
Samoilla linjoilla on pääsihteeri Aimo Hautamäki, joka lausui taannoin Kotimaa-lehdessä: "Hoitokokoukset olivat siunauksellisia".
vastata tähän HS:n oppipoikana. Puppelihan on aina ollut sitä mieltä, että "hoidot" ovat olleet "siunauksellisia", eikä niihen ole syytä palata. Siinähän olisi paljastunut vaikka mitä.
piriä?
ja siitäköhän johtuikin se hllunkiilto silmissä, kun se "saarnasi". Naiset se kyllä jätti rauhaan, siis noin fyysisesti.
ei tykännyt naisista. Sehän meni kihloihinkin jonkun Annin kanssa, mutta nehän erosi parin viikon päästä ja Anni meni sekaisin. Olihan se uskomaton juttu silloisissa lestispiireissä.
srk miehetki uskoo raamttun mukaisesti ninkun me me muutkin vl. t uskovaiset,, ja usko on henkiläö kohtainen,, ei me sn takia päätä taivaaseen että uskotaan srk miehiä vaan siksi että uskomme omat syntimme anteeksi
valtaa samalla tavoin kuin SRK. Vallankäytön menetelmät ovat yhteneviä: uhkailu, kiristys, pakottaminen, eristäminen jne. Mitä tekemistä tällaisella on kristillisen seurakunnan keskellä?