koulu siis pilaa mun elämän täysin!
joskus kun olin 6-7 asuin vie kuusankoskel joka on nykyään kouvolaa mua kiusattiin niin paljon et se vietiin poliisille joskus sain rautakangesta päähän joka ei ollu oikeen kivaa ku verta
valukuinsterin perseestä ihme etten pyörtyny
ja kaikkee tämmöstä!si muutin tampereelle enkä vieläkäänsaa rauhaa oon 11v ja kaikki mun luokkalaiset melki hakkaa mua siis pojat paitsi jotkut nörtit on poikkeuksia esim. kaikki muslimit ja muut ulkomaalaiset hakkaa mua ja jotkut suomalaisetkin mua hakataan joka välitunti syyttä vaikka en tee mitää ja sit saan syyt niskoilleni kun hakkaajia on esim. 5
ja ne keksii et haukun ja ärsytän vaikka en tee mitään ja sit ite saan jälkkää se on musta ihan epistä kun oo puoliks venäläinen vaikka en voi sille mitään haluisin ite olla kokonaan suomalainen mut en voi sille mitään en yhtikäs mitään välillä tekis mieli kuolla kun 1vastaan 5
en ees hakkaa koska tiedän saavani sit pahemmin turpaani eikä mulla sen takia kun oon puoliks venäläinen nii ei mul oo kun vaa 3-5 kaveria se on musta selkeetä rasismia ja tuon takia musta on tullu peli riippuvainen ja rikollinen vaikka en haluis kun ei oo mtiään tekemistä en halua olla rikollinen mutta se on niinkun mulle pakkoliike oon hankkinu yli 1000eron sakot eli rikkonu koulnu ilmastoinnit varastellu kaupasta ja irkkonu ikkunoita ja tämmöstä päätin laittaa viestiä tänne ihan sen takia että voin purkaa hermojani ja ajatuksiani
joskus kun olin 6-7 asuin vie kuusankoskel joka on nykyään kouvolaa mua kiusattiin niin paljon et se vietiin poliisille joskus sain rautakangesta päähän joka ei ollu oikeen kivaa ku verta
valukuinsterin perseestä ihme etten pyörtyny
ja kaikkee tämmöstä!si muutin tampereelle enkä vieläkäänsaa rauhaa oon 11v ja kaikki mun luokkalaiset melki hakkaa mua siis pojat paitsi jotkut nörtit on poikkeuksia esim. kaikki muslimit ja muut ulkomaalaiset hakkaa mua ja jotkut suomalaisetkin mua hakataan joka välitunti syyttä vaikka en tee mitää ja sit saan syyt niskoilleni kun hakkaajia on esim. 5
ja ne keksii et haukun ja ärsytän vaikka en tee mitään ja sit ite saan jälkkää se on musta ihan epistä kun oo puoliks venäläinen vaikka en voi sille mitään haluisin ite olla kokonaan suomalainen mut en voi sille mitään en yhtikäs mitään välillä tekis mieli kuolla kun 1vastaan 5
en ees hakkaa koska tiedän saavani sit pahemmin turpaani eikä mulla sen takia kun oon puoliks venäläinen nii ei mul oo kun vaa 3-5 kaveria se on musta selkeetä rasismia ja tuon takia musta on tullu peli riippuvainen ja rikollinen vaikka en haluis kun ei oo mtiään tekemistä en halua olla rikollinen mutta se on niinkun mulle pakkoliike oon hankkinu yli 1000eron sakot eli rikkonu koulnu ilmastoinnit varastellu kaupasta ja irkkonu ikkunoita ja tämmöstä päätin laittaa viestiä tänne ihan sen takia että voin purkaa hermojani ja ajatuksiani
Vastaukset 16
Vanhimmat
Varastelu jne. ei auta.
Muut voi saada vaan uuden syyn hakata sua siitä.
Ja pilaat muutenkin sillä asioita.
Varastelu ja silleen on heti helppo lopettaa.
Yritä saada joku kaveri koulust.
Hengaa välkil hyvien tyyppien kaa.
Oo vaikka valvojien lähellä ettei sua voida hakata.
Äläkä todellakaan varastelemalla anna syytä hakata sua.
Kyllä tää tästä :)
Paremmat ajat on edessä.
Ei hakkaaminen ikuisesti jatku :)
Opiskele vaan rauhassa ja hyvin :)
kiitos et otat muut huomioon tsemppiä sullekki ja äritän parhaani
ei oo mikään hyvä syy kiusaamiseen...
ja tiedän kiusaamisen tunteesi :(
Mutta voin sanoa että varastelu ei auta mitään, se vain pahentaa tilannetta...
Toivon sinulle voimia ja toivottavasti pääset irtautumaan varasteluista =)
ZEMPPIÄ!!
kiitos ny sullekki ja yritän parhaani
Et nyt hiukan liiottelis, että sua hakataan joka välitunti? Itsellä tosin oli aika monta ulkomaalaista kaveria ja ongelmia oli, mutta lähes aina koulun ulkopuolella. Joten miten ei muka kukaan opettaja huomaa? Jos jo oli niin vakavasta kiusaamisesta kyse, että otettiin poliisiin yhteyttä niin luulisi, että vanhenpas olisi tästä uuden koulusi kanssa myös keskustellut.
Se, että lähet sitten rikolliselle polulle jo näin nuorena ni teininä meneekin sitten jo tosi huonosti.
Mene nyt huomenna saman tien terkkarille kertomaan tästä niin ihan varmasti hoitavat asian. Itse olin myös kiusattu ja kiusaaja sitten myöhemmin joten voin sanoa, ettei siinä ole mitään järkeä kestää sitä. Se on turhaa kärsiä, koska se saattaa johtaa tosi pahoihin ongelmiin möyhemmin.
kiitos sullekki mut yrtiän parhaani ja koitan lpettaa rikollisuuden tsemppiä sullekki
Todella surkea provo. Edes puoliksi venäläinen ei voi olla noin helvetin surkea kieliopissa. Joka ainut välimerkkikin puuttuu..
Jos taas tämä on ihan totisinta totta, en ihmettelisi vaikka sinua jonkin verran kiusattaisiinkin. Ethän osaa edes kirjoittaa ja olet puoliksi venäläinen, suomalaiset kun ovat rasistista, paskaa, katkeraa ja kateellista kansaa.
Ja olisit onnellinen niistä muutamista kavereistasi, minulla ei ollut ensimmäiseen 21 vuoteen yhtään kaveria. Ja minua kiusattii varmaan vielä pahemmin koulussa, mitä sinua. Ainakin jos tuohon tekstiisi on uskominen.
Nykyään on elämässäni asiat toisin, paremmin kuin koskaan ennen. Tätäkin piti 23 vuotta odottaa, en tietenkään ole päässyt täysin yli kiusaamisesta ja sitä seuranneista ongelmista mutta ylöspäin ollaan menossa kovasti. Toisin kuin nämä entiset kiusaajani, muutamalla alkoholi ongelmia, pari tappanut itsensä yms. Että tsemppiä sinulle, kyllä se parempi aika vielä koittaa vaikkei nyt siltä tunnukkaan. Ja sen verran vielä, että kerro poliisille niin johan alkaa tapahtumaan.
Mene juttelemaan kouluterveyden hoitajalle, tai kuraattorille. Tuollaista ei kannata missään nimessä kestää, voi olla huonoja seurauksia.
välitunnilla ulkona? Pysyttele aina hänen lähellään. Katso, kuka kulloinkin vuorossa oleva olisi mukava ja luotettava, ja kerro, mitä sinulle tehdään ja että asiat käännetään ylösalaisin. Kysy opettajalta myös, että onko koulussa tukioppilaita ja pyydä itsellesi sellainen. Pyydä opettajaa ja vanhempia ilmoittamaan aina poliisille, jos sinut hakataan. Sehän on pahoinpitely. Kannattaa olla johdonmukainen eikä painaa yhtään pahoinpitelyä villaisella.
Ala-asteesta, 11-vuotiaista.. Eihän siihen nyt poliisia tarvita. "Hakataan" meinaa todennäköisesti pientä tappelua, joka on aika normaalia tuon ikäisillä lapsilla. Jos siellä todella jotain oppilasta hakattais joukolla joka välitunti niin eiköhän se oltais jo huomattu. En halua uskoa, että aloittajan viesti on edes puoliksi totta.
mä oon kertonu tänne ihan kaiken ja ihan rehellisesti jä tänään mua potkittii lyötii ja hakattii kaikkee muutaki pahinta tänään ehk oli potku päähän tai si se kun 6 kaveria kasana mun pääl eli noni 120kg-150kg eli ei kauheen kvia toshan voi mennä munuaiset
voi auttaa. Alle 15 vuotiaat ovat rikosoikeudellisesti syyntakeettomia, mutta jo 12 vuotiaat voidaan tuomita vahingonkorvauksiin mm. varastelusta, juuri siitä mitä sinäkin teet. Kaivat siinä kuoppaa itsellesi ja joudut poliisin ns. "Mustalle Listalle", eli he oppivat tuntemaan sinut rikollisena jo lapsesta asti eivätkä halua ainakaan mielellään auttaa sinua sinulle mahdollisesti tulevissa ongelmissa, eli tässä tapauksessa kertomissasi pahoinpitelyissä, vaikka se onkin lain vastaista. Mutta toivottavasti olet ne jo lopettanut kuten kerroit edellisissä viesteissäsi. Joka tapauksessa näistä pahoinpitelyistä voit kertoa rehtorille, mitkään tukioppilaat sun muut hömpötykset eivät auta!! Vain isommille tahoille puhuessa homma saattaa lähteä toimimaan, ei kuitenkaan tässäkään tapauksessa aina. Jos vanhempasi ovat esim. sosiaalipummeja/yms. on todennäköistä että rehtorikin sivuuttaa ongelmasi olankohautuksella. Tällöin käske vanhempiesi ottaa yhteyttä SUORAAN kaupunginhallituksen sivistys/opetuslautakunnan puheenjohtajalle. Muutoin tilanteesi ei selviä ikinä! Ja käske vanhempien puhua heille VAKAVALLA, KÄSKEVÄLLÄ ja KÄRKKÄÄLLÄ äänensävyllä, iloisesti puhuessa ongelmat kuulostavat viisi kertaa pienemmiltä kuin ne oikeasti ovat. Voimia, jaksamista ja toivottavasti asiasi lähtee rullaamaan. Ja muista - toimimalla lainvastaisesti ei voi saada apua laillisilta tahoilta, VARSINKAAN kunnalta.
Ensinnäkin, älä ikinä siis IKINÄ häpeä tai oo pahoillas et synnyit puol venäläiseks! Sun pitäis olla ylpee ittestäs just tollasena kun sä oot!
Vaikka susta voi tuntuu ettei sun kanssa oo kukaan ja kaikki on sua vastaan ni silti se on sun elämäs, pidä toivo yllä, eti sun oma juttus ja tee mitä tahansa saavuttaakses sun unelmat. Hei kato kuinka pitkälle sä oot jo päässy, vaikket sä sovikkaan niitten asettamaan muottiin, ja hei silti sä oot siinä! Ja kaikki sun eroavaisuudet on kauniita, tai ainaki ne on kauniita mulle!
Sä oot tosi vahva ihminen et sä oot tähän asti päässy! Muista se!! Ja vaikka sua kohtaan on tehty niin paljon vääryyttä, ni silti sä oot päässy tähän asti! Oo ylpee ittestäs. Koita jaksaa! Mä oon 'henges' mukana :D
Mun mielest vaaditaan aika paljon et myöntää et on varastanu ja on riippuvainen jostain, sä tunnet itses aika hyvin ja se on jo paljon. Ja on hienoo et purat mieltäs ja kirjoitat tänne kiusaamisestas.
mut kannattaa lopettaa varastelu ja kannattaa hakea apua peliriippuvuuteen.
Tält sivustolt löyät tietoo peliriippuvuudesta ja miten hakea apua:
http://www.paihdelinkki.fi/Tietoiskut/412-peliriippuvuus
PS. toivottavasti tää autto sua edes vähän :)
kiitti.sain pisteiks 69
Nyt otat siellä AIVAN rauhallisesti. Älä puhu, elle kysytä, älä tee, ellei käsketä(ei mitään rikollista tai vastaavaa). Jos yrität saada huomiota varastelemalla tai valehtelemalla, ei siitä seuraa mitään hyvää. Minuakin kiusattiin Ala-asteella, ihan samalla lailla kuin sinua. Hakattiin, potkittiin, syljettiin. Silloin yritin hakea hyväksyntää esittämällä jotain mitä en ole, mutta siitä ei kuitenkaan tullut mitään. Niinpä 11v (5lkl) otin rauhallisesti. En puhunut kenellekkään, olin kiltisti tunneilla ja olin hyvä koulussa. Sain sitä kautta hyviä kavereita. Tietenkin ne entiset kiusaajat vieläkin haukkuivat mutteivät enää hakanneet eikä mitään muutakaan väkivaltaan liittyvää. 6lkl kukaan ei kiusannut, kaikki vanhat kiusaajat kyselivät apua koulutehtäviin. Ja autoin heitä tietenkin, mutten ikinä sen kummemmin puhunut kenellekkään. Ylä-asteelle mennessäni olin jo omaksunut sen persoonan, olen hiljainen. Menestyin koulussa. Kavereita en liiemmin saanut, koska eihä minua kukaan tuntenut. Taisin puhua Ylä-asteella ainoat sanani opettajalle nimeä kysyessä tai muussa vastaavassa tilanteessa. Eli neuvon sinua nyt siihen, että olet se "hissukka" "nörtti" mikä vain, mutta ota rauhallisesti, MUTTA ÄLÄ MISSÄÄN NIMESSÄ jatka sitä enää ylä-asteella. Siellä porukat vaihtuvat. Etkä ehkä ole enää kiusattu. Ylä-Asteella on monesti sellaisia porukoita joihin tunnet jonkulaista yhteyttä, samanlaisuutta. Hyvää kannattaa odottaa, mutta ei liian kauan! Toivottavasti tästä on sinulle apua.
Toi tappelu kuulostaa tutulta.Että potkastiin päähän ja niin ees päin ja tapahtu tampereel.