Ensiasunnon veroetu

Menetänkö ensiasunnon veroedun jos muutan itse ensiasunnostani pois ja jätän sen vuokralle?
2434
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

et menetä.

Äänestä
  • sillä tuo kahden vuoden asumisajan vaatimus liittyy luovutusvoittoveroon. Kysyjä ilmeisesti tarkoittaa menettääkö ensiasunnon 30 %:n alijäämähyvityksen vuokratessaan asunnon, vai? Joku viisaampi voisi vastata katsotaanko laina vuokrausajalta tulonhankkimisvelaksi? Tällöinhä alijäämähyvitys olisi sen perus 28%. Veikkaan, että menetät tämän 2 %:n veroedun vuokrausajalta, millä on lähinnä merkitystä jos sinulla ei ole po-tuloja.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zizizizi kirjoitti:

Menetänkö ensiasunnon veroedun jos muutan itse ensiasunnostani pois ja jätän sen vuokralle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu