Valmennuskeskuksen Juristi Takuu- kurssi

JuristiX1

Oletko käynyt kyseisen kurssin? Pääsitkö sisään oikikseen? Jos et päässyt, jouduitko maksamaan senttiäkään?

Minkälainen oli ko. kurssin ns. "henkinen valmennus?"

4

1105

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikka

      En ole ko. kurssia käynyt, mutta näyttäisi siltä että idea on ottaa rahat niiltä, jotka joka tapauksessa on menossa sisään. Tuo valintamenettely tuolle kurssille näyttää siltä, että siinä vaiheessaa karsitaan jyvät akanoista ja katsotaan kellä on motivaatiota ja kanttia, ja kuka on valmistautumisessaan riittävän hyvässä vauhdissa - lopullinen kurssilaisten valinta tehdään kurssin välikokeen jälkeen.

      Tuo kurssi - kuten mikään muukaan kurssi - ei vie ketään oikikseen. Niistä on apua, mutta ne ei vähennä sitä työtä, jota jokaisen on tehtävä itse.

      • kanssa345235

        Mä otan kans jokin 100 tyyppiä, valkkaan nisstä 20 viskuinta ja velotan 4000 € nuppi. Jos 30 prossaa pääsee, mä nettoon 24 000 egee, ihan sama palauttaa loput. Ja vaikka kuinka paskaa opetusta antasin, osa pääsee kuitenkin. Vittu mikä huijaus.


      • fussi
        kanssa345235 kirjoitti:

        Mä otan kans jokin 100 tyyppiä, valkkaan nisstä 20 viskuinta ja velotan 4000 € nuppi. Jos 30 prossaa pääsee, mä nettoon 24 000 egee, ihan sama palauttaa loput. Ja vaikka kuinka paskaa opetusta antasin, osa pääsee kuitenkin. Vittu mikä huijaus.

        Pääsin oikikseen viime vuonna ja kaverini, jotka kävivät kyseisen kurssin, eivät olleet tyytyväisiä. Suurin osan sisäänpäässeistä oli käynyt oman ainejärjestönsä valmennuskurssit, eli Helsinkiin Pykälän, Turkuun Lexin ja Rovaniemelle Artiklan. Itse oli viime vuonna lexkurssien kursseilla. Se oli halpa mutta todella hyvä! (tämän vuoden fukseista 79%kävi lexin kurssin) Kaikki kaverini, jotka olivat samoilla kursseilla, ovat tykänneet. Suosittelen, että käyt tsekkaan kyseisten ainejärjestöjen nettisivuja :)


    • kannata

      mennä millekään takuukurssille. Parhaita ja edullisimpia ovat opiskelijajärjestöjen (pykälä, lex, artikla) kurssit. Pykälän kurssilta minäkin pääsin sisään. Eikä edes tarvi olla mikään pienryhmäkurssi, vaan tärkeintä on saada motivaatiota muiden pyrkijöiden näkemisestä. Päntätä pitää kuitenkin, oli kurssilla tai ei.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1341
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1225
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      857
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      307
      555
    Aihe