Eli olisin kiinnostunut
Pomerian rodusta :)
Mitä tämä rotu "tarvitsee?"
Asialliset vastaukset kiitos :)
Pomerian rodusta :)
Mitä tämä rotu "tarvitsee?"
Asialliset vastaukset kiitos :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
yleisen käsityksen mukaan kovia haukkumaan ja rakastavat vapaana omalla pihalla telmimistä. En tiedä onko oikeasti näin (joku omistaja tai rotuun enemmän perehtynyt voi tulla kertomaan ja oikaisemaan), mutta näiden kahden seikan takia itse luovuin haaveestani ottaa pomeranian - asun näet kerrostalossa.
Tapasin kuitenkin tässä yksi päivä lenkillä pomeraniantytön (joka oli kleinspitziä isompi), jonka omistaja kertoi, ettei hauku ollenkaan :)
Käsitykseni mukaan kääpiöpystykorvat ovat yleensäkin melko energisiä ja aktiivisia, eli pörräävät paljon ympäriinsä, joten omistajankin pitää olla melko virkeää tyyppiä. Ei siis mikään sohvaperunarotu.