masennus muuttui surumielisyydeksi

Onkohan kellään muulla ollut vastaavaa tilannetta kaksisuuntaisen lääkehoitoon liittyen? Eli mulla aloitettiin syksyllä Sepramin lisäksi Seroquel tasaavana lääkkeenä ja ahdistukseen kun huomattiin kaksisuuntaisen oireita. Aluksi lääkityksen ja elämisen suhteen meni ihan hyvin, nyt on kuitenkin tullut todella surullinen olo kun Seroquelin annosta on nostettu (en tiedä johtuuko siitä vai mistä). Tällä hetkellä suren yksinäisyyttä (vaikka mulla pari kaveria onkin), kaikkea elämän toivottomuutta ja omaa huonouttani. Melkein joka ilta alkaa itkettää tämä kaikki. En kuitenkaan ole enää masentunut. Pelkästään alakuloinen ja onneton... yksinäinen.

Olo on täysin toivoton enkä tiedä mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä. Tiistaina näen lääkäriäni jälleen, en osaa kuitenkaan selittää sille kaikkea tätä. Ja lisäksi arveluttaa kun lääkäri haluaisi purkaa Sepramin pois kun mulla Seroquel menee säännöllisesti... ahdistaa.
71013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Hei,

En tiennytkään, että kaksisuuntaisen lääkehoitona on Sepram ja Seroquel, koska itse olen syönyt kyseisiä lääkkeitä masennukseen ja siihen, ettei tullut nukuttua tarpeeksi. Tosin tällä hetkellä lääkitykseni on Cymbalta ja Seroquel.

Mitä jos kokeilisit kirjoittaa kaikki, mikä mielessäsi on paperille ja annat tämän paperin hoitavalle lääkärillesi, kun tapaat häntä? Se voisi auttaa ainakin siinä, ettet mene ns. lukkoon, kun näet hänet. Itse tein näin, kun tuntui liian vaikealta puhua ääneen ja pelkäsin, etten osaisi selittää kaikkea.

Kerro juuri siitä, että sinua epäilyttää, että Sepram puretaan pois. Voisit selostaa syitä sille, niin lääkäri kyllä kuuntelee, mitä ajatuksia sinulla on pyörinyt mielessäsi.

Itsekin koen yksinäisyyttä ja omaa huonouttani. Usein ahdistaa ja tuntuu, ettei tiedä eikä osaa ajatella enää muuta kuin sitä, miten elämä tuntuu niin toivottomalta. Et ole näiden ajatusten ja tunteiden kanssa yksin - muista se! Toivon sulle paljon voimia ja jaksamista! Sitä toivoa paremmasta ajasta on vielä, uskothan!

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta, kai tässä jotain täytyy yrittää. Huomenna lääkäriin. Yritän saada mahdollisimman selkeästi nämä oireet sille selostettua, toivottavasti se lekuri keksisi jotain apua, säätäisi vaikka lääkitystä tms... Olen aika jyrkästi rauhoittavia lääkkeitä vastaan mutta tällä hetkellä toivon että lääkäri niitä kirjoittaisi, pääsisi pahimman yli (jos siitä yli voi päästä). Tuntuu että kaikki menee ojasta allikkoon, yhdestä vaivasta tai oireesta pääsee eroon, tulee kymmenen muuta... ja lääkitys menee aina vain monimutkaisemmaksi säätämiseksi.

    Noh, huomenna kai oon viisaampi. Toivotaan.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Kiitos vastauksesta, kai tässä jotain täytyy yrittää. Huomenna lääkäriin. Yritän saada mahdollisimman selkeästi nämä oireet sille selostettua, toivottavasti se lekuri keksisi jotain apua, säätäisi vaikka lääkitystä tms... Olen aika jyrkästi rauhoittavia lääkkeitä vastaan mutta tällä hetkellä toivon että lääkäri niitä kirjoittaisi, pääsisi pahimman yli (jos siitä yli voi päästä). Tuntuu että kaikki menee ojasta allikkoon, yhdestä vaivasta tai oireesta pääsee eroon, tulee kymmenen muuta... ja lääkitys menee aina vain monimutkaisemmaksi säätämiseksi.

    Noh, huomenna kai oon viisaampi. Toivotaan.

    Heippa!

    Miten sulla kävi siellä lääkärissä?

    Äänestä

  • UPDATE_6742609 kirjoitti:

    Heippa!

    Miten sulla kävi siellä lääkärissä?

    Lekurin mielestä se Sepram on mulle turha lääke kun Seroquelilla pelkästään pitäis hoitua masennus, ahdistus ja sekamuotoiset jaksot. Eli Seroquelia lisää ja Sepramit pois... vähän jäi kuitenkin epäluotettava olo siitä psykiatrista, tuntui kuin se olisi vältellyt minun ongelmiani. Toisaalta nyt se kirjoitti lausunnon Kelalle terapiaa varten. Toivotaan että sinne pääsisi pian ja jotain apua saisi...

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Lekurin mielestä se Sepram on mulle turha lääke kun Seroquelilla pelkästään pitäis hoitua masennus, ahdistus ja sekamuotoiset jaksot. Eli Seroquelia lisää ja Sepramit pois... vähän jäi kuitenkin epäluotettava olo siitä psykiatrista, tuntui kuin se olisi vältellyt minun ongelmiani. Toisaalta nyt se kirjoitti lausunnon Kelalle terapiaa varten. Toivotaan että sinne pääsisi pian ja jotain apua saisi...

    Moi,

    Ompas kummallista tuommoinen. Sepram on nimenomaan masennukseen tarkoitettu lääke, joka useimmilla ainakin auttaa. Mua ei tosin se lääke sopinut, mutta on yleisimpiä käytettyjä mielialalääkkeitä. Oliko sulla isoki toi lääkitys?

    Seroquelista en niin pidä kuin just ennen nukkumaanmenoa, koska se väsyttää kovasti, ainakin mua. Se on mieltä tasaava lääkitys, joten se sillä lailla kyllä tassaa, ettei tule "helposti" sellaista ahdistusta.

    Mitä tarkoitat sekamuotoisella jaksolla, jos saan kysyä? Onko sulla isokin tuo Seroquel-lääkitys? Niin kävitkö siis psykiatriaan erikoistuneella lääkärillä? Itse nimittäin jouduin ensin käymään terveyskeskuslääkärillä, sieltä psyk. polille ja lääkärin luokse, joka sitten kirjoitti mulle lausunnon terapiaa varten, jahka olin ensin kuukauden verran käyny siellä puhumassa psyk. sairaanhoitajalle.

    Siinä lausunnossa on tosi tärkeää se, että lääkäri on kirjoittanut, miksi terapa olisi sulle hyvä ja myös se, että et ole liian sairas. Muuten Kela yleensä hylkää hakemuksen. Mutta toivotaan sulle onnea ja paljon voimia!

    Äänestä

Seroquel saattaa olla syy surumielisyyteesi. Itse olen seroquelia kokeillut monet kerrat erilaisilla annoksilla ja jokaisella kerralla se on johtanut minut muutaman viikon jälkeen tasaisen masentuneeseen oloon, joka on kadonnut viikossa seroquelin lopettamisesta.
Suosittelisin kokeilemaan vaihtoa seroquelista johonkin toiseen tasaavaan psykoosilääkkeeseen, esim. zyprexaan tai risperdaliin.

Äänestä

Minä käytin myös mielialaa tasaavana Seroquelia Citalopramin lisänä useamman kuukauden.Aloin kokea apatiaa ja väsymystä, iltapäivisin nukuin töiden jälkeen jopa tunnin tai kaksi.Ennen joulu lopetin Seroquelin ja vireys on palannut, aloin jop opiseklla työn ohella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onneton poika kirjoitti:

Onkohan kellään muulla ollut vastaavaa tilannetta kaksisuuntaisen lääkehoitoon liittyen? Eli mulla aloitettiin syksyllä Sepramin lisäksi Seroquel tasaavana lääkkeenä ja ahdistukseen kun huomattiin kaksisuuntaisen oireita. Aluksi lääkityksen ja elämisen suhteen meni ihan hyvin, nyt on kuitenkin tullut todella surullinen olo kun Seroquelin annosta on nostettu (en tiedä johtuuko siitä vai mistä). Tällä hetkellä suren yksinäisyyttä (vaikka mulla pari kaveria onkin), kaikkea elämän toivottomuutta ja omaa huonouttani. Melkein joka ilta alkaa itkettää tämä kaikki. En kuitenkaan ole enää masentunut. Pelkästään alakuloinen ja onneton... yksinäinen.

Olo on täysin toivoton enkä tiedä mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä. Tiistaina näen lääkäriäni jälleen, en osaa kuitenkaan selittää sille kaikkea tätä. Ja lisäksi arveluttaa kun lääkäri haluaisi purkaa Sepramin pois kun mulla Seroquel menee säännöllisesti... ahdistaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu