Rautaruukin suunnittelemista vänennyksistä Raahessa löytyi netistä YLEMMÄT TOIMIHENKILÖT YTN ry sivulta, jossa oli, että työntekijöitä irtisanottaisi 115 ja toimihenkilöitä 40, ovatkohan ylempiä toimihenkilöitä mahdollisesti. Luvut ovat varmasti tarkkaan laskettu, koska säästöjä pitää saada 60 milj. euroa.
Rautaruukin vähennystarve
netissä
41447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
jotka katkaisevat huhumyllytyksen.
kertoo Hesarin verroversio Raaheen viitaten. Onnek- si suuri osa on eläkeputkilaisia. Mutta ei liene vaikea ennakoida, että nyt alkaneen laman aikana käydään vielä ainakin 1-2 uutta neuvottelukierrosta
henkilöstön vähentämiseksi.Kurjaa menoa tässä euron hallitsemassa maailmassa.
Erittäin hyvä, että peltitehtaalta vähennetään väkeä. Se on alusta asti ollut suojatyöpaikka. Jos joskus joku kummin kaima on vahingossa vilkaissut tehdasta päin, niin koko hänen sukunsa saa työpaikan ja töitähän ei siellä tarvitse tehdä. Hyvä, että työpäivä tiivistyy ja joutuu tekemään töitä. Liian helpolla päässeet kaikki! Vielä parit yt-neuvottelut, KIITOS!
PS. itsekin olen ollut tehtaalla yli 10 vuotta, joten nähnyt touhun ja takaisin en mene!
PPS. Joo, minäkin pääsin suhteilla kyseiseen peltitehtaaseen.
Raahen tehdas on Ruukin syopä joka täytyy leikata!