Eli olisin kiitollinen jos listattaisiin vähän Oulussa tai läheisyydessä toimivia tehtaita, jotka saattaisivat tarvita kesätyöläisiä.
Tehtaat Oulussa?
kesätöitä
71424
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Storaenso ja sen kunnossapitoyhtiö Efora lomauttaa ja irtisanoo väkeään, että noiltaosin vaikuttas toivottomalta, mutta saman vekkoaidan sisällä oleva kemiantehdas Azzo Nobel saattas tarvita... kannattaa kysyä.
Kemiran tilannetta en osaa arvioida, mutta kysäse.
Turvesoilla tarvitaan osaavia traktorikuskeja..
Ennen saatto kesäpaikan löytää ratsutallilta tai maatilalta.
Marketit, rautakaupat ja nämä uudet tavaratalot kannattaa tsekata samoin VR ja Energialaitos.
Miten lie työlaitevuokraamot ja rakennusvirmat ??
Siivousvirmat ja sairaalat .. ?
Oulunkaupunki ja seurakunnat avaa kesäpaikkalistansa helmikuun alusta ja uutistietojen mukaan työllistävät edellisvuosien tapaan.
mutta, jos sulla ei ole siellä sukulaisia valmiiksi töissä, niin et pääse edes kesätöihin. Ja jos sinulla olisi sukulaisia niissä, et täällä kyselisi, ethän ?
Miksi Oulussa ei ole öljynjalostustehdasta?
Rautatie Venäjälle on Kuhmon Vartiuksen kautta auki. Öljyä (ja kaasua) tulisi junilla ainakin Kalottialueen tarpeisiin.
Ja miksi ei tuoda valmiiksi jalostettuna?
Katsastusasemilla pakokaasupäästöt on mitattu pienemmiksi kuin kotimaisella bensiinillä.
Eikö mahdollista?
Eräänkin Suomessa toimivan ketjun kannattaa tuoda polttoaineita Venäjältä Viroon junilla. Siellä sitten junat toimivat vielä varastoina, ennenkuin tavara saadaan rahdattua Suomeen.
Veikkaanpa, että Oulunkin autoista jopa neljännes jo ajaa em. firman polttoaineilla, huomaamattaan.
Tulisi niitä kesätyöpaikkojakin......
Heräätyys Ouuluu!!
suomalsille. Suomi tarvitsee 1000 000 maahanmuuttajaa paikkaamaan työvoimatarvetta. Erityisesti Romanialaiset ja Somalialaiset ovat osoittautuneet koviksi työntekijöiksi.
Miks täällä aina menee paskanjauhamiseksi yksinkertaiset kysymyksetkin?? Ensimmäinen vastaus oli hyvä ja asiallinen, ja loput paskaa. Halusin vain listaa tehtaista. Kiitos.
tehtaita esille??? Laiskuutta.
Kerroppa minulle sitten ystävällisesti hakusanat joilla löydän kaikki oulun tehtaat, jotka voisivat tarvita kestyöläisiä. :)