...käytön?
Tänään on lasten oikeuksien päivä ja otan nyt sitten omana otsakkeena tämän asian esille.
Suomessa lasten asema on lainsäädännöllä turvattu, mutta näin ei ole kaikkialla maailmassa. Pieniä lapsia pakotetaan tekemään raskasta ja vaarallista työtä henkensäkin uhalla ja me teolistuneet hyvinvoivat länsimaat otamme ilomielin vastaan halpatuotteet, joiden valmistamiseen nämä pienet viattomat lapset ovat joutuneet osallistumaan vasten tahtoaan.
Voimmeko tai haluammeko vaikuttaa omilla toimillamme lasten asemaan vai suljemmeko silmämme tältä asialta.
"Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi"
Tänään on lasten oikeuksien päivä ja otan nyt sitten omana otsakkeena tämän asian esille.
Suomessa lasten asema on lainsäädännöllä turvattu, mutta näin ei ole kaikkialla maailmassa. Pieniä lapsia pakotetaan tekemään raskasta ja vaarallista työtä henkensäkin uhalla ja me teolistuneet hyvinvoivat länsimaat otamme ilomielin vastaan halpatuotteet, joiden valmistamiseen nämä pienet viattomat lapset ovat joutuneet osallistumaan vasten tahtoaan.
Voimmeko tai haluammeko vaikuttaa omilla toimillamme lasten asemaan vai suljemmeko silmämme tältä asialta.
"Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi"
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuli mieleen tästä eräs huvittava lehtihaastattelu, jossa ihmisiä oli haastateltu kadulla ja kysytty ostaisivatko he tuotteita, joiden tietäisivät olevan lasten tekemiä. Ihan kiva juttu sinänsä, mutta yksi "blondi" siellä kyllä nolasi itsensä täysin sanomalla, ettei varmasti kyllä ostaisi, koska lasten tekemät tuotteet ovat varmasti huonolaatuisia...
Itse en pidä lapsityövoiman käytöstä, mutta toisaalta kannattaa muistaa myös, mitä vaihtoehtoja kyseisellä lapsella on. Voi olla että muut vaihtoehdot olisivat vieläkin huonommat kuin tehtaassa töissä istuminen. Ehkä se on ainoa mahdollisuus selvitä edes jollain tavalla ihmisarvoista elämää eläen? Ehkä tässäkään asiassa ei voi olla ihan mustavalkoinen...
Emme missään tapauksessa saa ummistaa silmiämme tän asian edessä.
Tämä ilmiö laajuudessaan on vielä niin "uusi" että sen todellisuuden tiedostaminen on vasta saavuttamassa ihmiset. Tärkeämpää olisi saada meidät muuttamaan toimintatapojamme niin, että täällä lännessä kulutustottumuksemme eivät lisäisi lästen kärsimystä muualla maailmassa.
Pitäisi ennen kaikkea tietää, mitkä on toimintamme vaikutukset. Jos lasten tekemät (mm. H&M) vaatteet joutuu boikottiin, saattaa se merkitä lapselle joutumista ilotuliteteolllisuuteen tai prostituutioon.
Aiheen tuoreuden vuoksi näitä vaikutuksia on vaikea varmasti tietää, mutta juuri siitä syystä asialle ei saa kääntää selkäänsä. Asian kanssa ei pidä kyynistyä ja jatkaa porskuttamistaan.
Toinen asia on reilun kaupan tuotteet. Maksamalla esim. kahvista kunnon hinnan viljelijälle, hänen ei tarvitse välttämättä laittaa lastansa töihin ansaitsemaan leipäänsä.
Mikäpä ettei voisi olla myös reilun kaupan villapaitoja? Vaikka aasialaisille ompelijoille maksaisi tuplana palkan, se olisi silti vielä todella halpaa länsimaisen työn hintaan verrattuna. Eri asia on nostaako palkankorotus enemmän ostovoimaa kuin inflaatiota.
Samoin maailman nälkäongelmaa voisi helpottaa se, että tupakkapellot alkaisivat tuottaa elintarvikkeita.
Monimutkaisia asioita. Silti niiden kohdalla ei saa luovuttaa.
Tässä tarvitaan ennen kaikkea kansainvälisen kauppapolitiikan onnistumista, mutta merkittävä rooli on myös länsimaisella kuluttajalla.
Kiitos hyvästä avauksesta. Lapsityövoimalla tuotettujen tuotteiden ostaminen on niin selkeä synti kuin olla ja voi! Jeesus korosti lapsista HUOLEHTIMISEN tärkeyttä!
Joku mainitsee aika ajoin aina että parempihan niiden lasten on tehtaissa olla, kuin itseään myydä!
Tuo on mielestäni käsittämätöntä hurskastelua ja ajattelemattomuutta ! Koskaan ei voi vääryyttä puollustella vertaamalla sitä suurenpaan vääryyteen.
Kauppapolitiikan tulisi lisäksi olla aktiivista eikä vain passiivista boikotointia. Meidän täytyy selkeästi ilmoittaa ettemme osta lapsityövoimalla tehtyjä tuotteita, mutta vielä tiukemmin suhtaudumme tuotteisiin, jotka valmistetaan maassa, joka ei puutu lapsiprostituutioon!
Meidän tulee myös selkeästi ilmaista, että olemme valmiita jopa maksamaan hieman enemmän tuotteista, joiden tekoympäristössä huolehditaan lapsista ja tarjotaan näille koulutusta.
Muistakaa että usko on myös tekoja ja teot uskoa!
Ande
nortti huuleen ja palamaan
...oli sellainen asia, jossa jokainen joudumme mietteisiin ja tunnustamaan epäonnistumisemme.
Näyttää keskustelu niin hiljaiselta, että täytynee vetää johtopäätös hiljaisuuden tarkoittavan arkaa asiaa jokaisen sydämmellä.
kun pitäisi antaa jotain tilalle ihan konkreettisesti, ettei lasten tarvitsisi tehdä työtä...
Ja se onkin vaikeampi homma.
Ehdottomasti siis vastustan lapsityövoiman käyttöä, mutta tunnustan, ettei sitä tule tarpeeksi ajateltua...
...myös erittäin jyrkästi. Katson omia lapsiani ja tulee väistämättä mieleen, että tuon kokoiset ja vielä pienemmätkin joutuvat tekemään näitä meidän länsimaalaisten "iloja" (sädetikut, tulitikut, kahvi, ilotulitteet, huonekalut ym.)
Täytyy todeta, että tietoisena lasten tekemistä tuotteista ostan niitä ja käytän hyväkseni, en usko, että lopetan kahvin juonnin tai en koskaan enää osta sädetikkuja tai tulitikkuja. Tämä on sitä hiljaista hyväksyntää ja asian painaisi mielellään mieleen taka-alalle pois muistuttamasta ihmisen raadollisuudesta ja rakkauden puutteesta.
Hävettää ihan täällä Suomessa hyvinvoivassa maassa, jossa asiat on paremmin kuin olisimme ansainneetkaan, mutta siitä huolimatta täällä ja muissa hyvinvointivaltioissa taidetaan purnata eniten maailmassa ihan tyhjänpäiväisistä asioista.
...itse asun pienehkössä kaupungissa, mutta nettisivuilla (siis kaupungin) käydessä oikein naurattaa mistä kaikesta ihmiset purnaamisen aiheita keksivät....
Tuosta toisesta asiasta vielä, itselläni on lapsia myös ja olen iloinen, että ovat "lapsellisia" lapsia.
Miten ovatkin sellaisina säilyneet, kun kavereiden ja muun ympäristön paineet ovat kovat nykyään.
Mitä mieltä oelt/olette siitä, kun eräs last.tarh.opettaja sanoi että parempi että nuo lapset ovat tehtaassa kuin bordellissa?!Hänestä Ikea ja Hennes tekevät melkein hyväntekeväisyyttä!
sitähän minäkin yritin sanoa, että jostainhan niiden köyhien ihmisparkojen on rahaa tehtävä.
Se on helppoa täältä käsin kauhistella ja moralisoida, täällä kun sentään on toimiva sosiaaliturva ym systeemit.
Vaan ei ole kaikkialla.
Kaksipiippuinen juttu, on se.
...silloin meidän ei ainakaan tarvitsisi ostaa heidän tekemiään tuotteita, joilla rahan valta sumentaa näkemyksen. Tämä edellinen ei ole rakkaudettomuutta vaikka noin sanoinkin, vaan tullaan yhteen ainoaan kysymykseen, että miksi maailma on niin paha?
Jos lapset ajautuisivat vaihtoehtona bordelleihin niin mitkä olisivat silloin konkreettiset keinot vaikuttaa asiaan jollakin tapaa? Vaikea asia ja sitäkin vaikeampi asia. Miksi maailma on niin paha?
...halutaan hyssytellä hiljaisuudessa ohitse ja kommentointia siihen ei tule, joten hyväksytään hiljaisuudessa tämäkin "syntimme"