Hei,
Olen homesairas ja etsin hammaslääkäriä, jolle uskaltaisi mennä täällä pääkaupunkiseudulla. Muovipaikkoja tulee varmaan taas hampaisiin lisää ja pelottaakin että homma tehdään huonosti niin vaikuttaa taas koko elimistöön jos muovipaikat ns. vuotaa.
Oletteko käyneet biohammaslääkärillä? Kaipaisin kokemuksia. Ei paikka-aineissa varmaan ole oikein valinnanvaraa. Harmittaa vaan kun home ja muovi on niin paha yhdistelmä.
Olen homesairas ja etsin hammaslääkäriä, jolle uskaltaisi mennä täällä pääkaupunkiseudulla. Muovipaikkoja tulee varmaan taas hampaisiin lisää ja pelottaakin että homma tehdään huonosti niin vaikuttaa taas koko elimistöön jos muovipaikat ns. vuotaa.
Oletteko käyneet biohammaslääkärillä? Kaipaisin kokemuksia. Ei paikka-aineissa varmaan ole oikein valinnanvaraa. Harmittaa vaan kun home ja muovi on niin paha yhdistelmä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pitäisi hoidattaa tuo yksi hammas loppuun,mutta missä Oulussa on homeeton hammaslääkäri,eli puhtaat tilat ettei homeiden takia tarvitse sairastaa kun saa jo sairastaa tuon hampaan ja aineiden takia.
Eli mihin tilata aika Oulussa?Ja missä tekisivät hoidon suojauksessa???
Olisin kiitollinen .
Minun ymmärtääkseni muovipaikat/ liima jolla niitä paikkoja kiinnitetään, sisältää pieniä määriä hartsia. En muista kumpaa... Katso netistä minkälaista ainetta hartsi on, niin ehkä ei jää epäselväksi minkä takia oireilet.
Moni homesairas kokee, että on tullut yliherkäksi kaikenlaisille aineille, sairauden puhjettua. Et ole ainut, jos se lohduttaa.
Valitettavasti en voi auttaa, koska minulla ei ole kariesta (reikiä hampaissa). Ei ole tätä enempää tietoa, eikä ollenkaan kokemusta. Minulle vaan erikoistunut hammaslääkäri kerran totesi, että jos saan hampaisiini reikiä hän ehdottaa kultapaikkoja, just näitten muovipaikkojen hartsin takia.
Kiitos vastauksesta. Aion nyt mennä hakuammunnalla jollekin biohammaslääkärille.
Tuo hartsi on minulle uusi asia. Kultapaikat varmaan maksaa hirveästi :-( Minulla on siis home-,kemikaali- ja lateksiyliherkkyys.
Pitänee varmaan zapperoida hampaat muovipaikkauksen jälkeen et muovi ei valu elimistöön. Olen sen jo kerran tehnytkin.
Muovipaikat siis sisältävät jotain hartsia.
Kun Salve Qvick-laastarin puolentoista vuorokauden käyttö aiheutti minulle angioödeeman, niin selvitellessäni sen sisältöä mainittiin sana HARTSI.
TTL:llä ollessani ammattitautitutkimuksissa siellä oli pari hammashoitajaa, jotka olivat saaneet KELA-astman muovipaikka-altistuksesta.
Kummankin kohdalla TTL totesi astman ammattiastmaksi, eli astmasta johtuvat sairaanhoitokustannukset vakuutusyhtiön piikkiin kuin myös koulutus uuteen ammattiin. Ja ovathan hammaslääkäritkin saaneet ammattiastmagiagnooseja liittyen muovipaikkojen käyttöaltistukseen.
Todella hyvä tieto sinulta minullekin tuo kultapaikkauksen vaadinta, mikäli joskus tarvitsisin hammaspaikkausta.
Kultapaikkojen huono puoli on niitten kestävyys. Ne ovat liian pehmeät, joten ne kuluvat nopeasti. Sen lisäksi ne vaativat montaa erilaista työvaihetta, mikä sekin tulee kalliiksi.
Mutta, mitä ei tekisi, jotta pysyisi jotenkuten terveenä?!
Minulla on jossain lista siitä, mitkä kaikki tuotteet yleensä sisältävät hartsia. Taisi ennen vanhaan ainakin löytyä kynsilakasta, liimasta ja niin edelleen. Jos löydän sen listan, pistän pienen lisäyksen tähän alle...
Listat löytyivät! :)
Löysin ainakin kahta hartsilajia:
-tolueenisulfonamidiformaldehydihartsi
- p-tert.-butyylifenoliformaldehydihartsi
Aikamoisia sanahirviöitä! Alla lista siitä missä nämä tuotteet yleensä (ei aina) käytetään.
Ensimmäinen mainitsemani hartsi yleensä esiintyy ja sitä käytetään:
- kynsilakoissa, aluslakoissa ja kynnenkovetusaineissa
- PVA-liimoissa ja akrylaattituotteissa
- vinyylilakoissa
Viimeinen käyttökohta on minusta huolestuttava:
- kelmuissa joilla pakattaan ruokaa, papereissa, kartongeissa ja elintarvikepakkausten liimoissa
Toinen mainitsemani aine esiintyy:
- kenkä ja nahkaliimoissa (esim. nahkalaukut, kellonhihnat, vyöt, hatun sisäpuolella olevat nahkanauhat, lompakot)
- autojen sisustusliimoissa, huonekaluliimoissa ja harrastusliimoissa
- tekokynsien liimoissa
- lattianpäällysteliimoissa
Näillä hartseilla on myös synonyymejä tai kaupannimiä, mutta niitä en osaa enää. Kai niitä löytyy yllä mainittujen sanojen avulla?
Kun sekä hammaslääkärit sekä hammashoitajat allergisoituvat muovipaikkojen laiton takia, niin jostain olen lukenut mikä niiden paikkojen laitossa allergisoit, vaan en muista oliko se hartsi vai joku muu muovipaikkaukseen liittyvä ainesosa/-osat.
Ei tullut kysyttyä noilta parilta hammashoitajaltakaan millä altistuksella TTL totesi heidän ammattiastmansa. Kela-astma oli kummallakin jo ennestään.
Lueskelin vakuutusyhtiöltä saamaasi KIRJETTÄ (ei siis päätös), jonka julkaisit 22.1.2009 tällä palstalla
Ammattiastmahan sinulla on todettu TTL:n homekeuhkoaltistuksella ja vakuutusyhtiö on antanut sinulle siitä päätöksen PYSYVÄ, ei määräaikainen.
Sen mukaan vakuutusyhtiö korvaa sinulle jatkumona ammattiastmaasi liittyvät lääkärinpalkkiot, lääkkeet ja tutkimukset.
Vakuutusyhtiöllä ei ole oikeutta määrätä sinua luopumaan HOITAVASTA keuhkolääkäristäsi, joten mikäli vakuutusyhtiö ei keuhkolääkärisi lääkärinpalkkiota korvaa, niin se antaa siitä päätöksen ja ei kun valittamaan.
Mitä ammattiastman aiheuttamaan työkyvyttömyyteen tulee, niin tapaturmaeläkkeen myöntökriteerit ovat todella tiukat.
Kriteerit ovat nähtävissä vaikkapa Keuhkosairaudet (p.2000) kirjan sivulla
645.
Myöntökriteerit ovat erittäin tiukat myös COPD:n ja keuhkoparenkyymisairauksien osalta.
(Toki jos sairastaa hitaasti etenevää kroonista alveoliittia aiheuttajana kosteusvauriotyöpaikka-altistus, niin tapaturmaeläke heltiää tuon sairauden etenemistä osoittavien E-lausuntojen perusteella, kirjoittajana hoitava keuhkolääkäri.)
Eli harvapa kosteusvauriosairastunut noita kriteereitä täyttää (Keuhkosairudet s.646).
Vakuutusyhtiön kirjeestä päätellen olet anonut vakuutusyhtiön korvattavaksi myös nebulisaattoria.
Oliko vakuutusyhtiön käytössä keuhkotutkimuksiin perustuva keuhkolääkärisi kirjoittama E-lausunto, joka puoltaa tuon laitteen hankkimista?
Muuten jos et saa sitä vakuutusyhtiöltä, niin voit anoa keuhkolääkärisi lausuntoon pohjautuen sitä myös terveyskeskuksen apuvälineyksiköstä tai pyytää keuhkolääkäriäsi antamaan lähetteen keuhkopolille, jonka tutkimusten nojalla voit saada ko. laitteen myös keskussairaalasi apuvälineyksiköstä.
Mitä tuohon vakuutusyhtiöltä saamaasi kirjeen kohtaan VAATIA SINUA HANKKIMAAN PARISSA VIIKOSSA SELVITYKSIÄ ettei sinulla ole MUITA SAIRAUKSIA tai KEUHKOSAIRAUKSIA, niin heillähän on käytössään esim. työkykysi arviointitutkimus kuntoutuslaitoksessa kuin myös sinua koskevia tutkimuksia aina sairastumisestasi lähtien, joten viittaa antamassasi vastineessa noihin asiapapereihin toteamalla, että uusia sairauksia eikä uusia keuhkosairauksiakaan, kuin astma, yksikään lääkäri ei ole kohdallasi todennut.
Toivon että kirjeen saatuasi olet välittömästi ottanut yhteyttä keuhkolääkäriisi LISÄlausunnon saamiseksi. Toki hänenkin pitää nähdä tuo kirje ja antaa siihen vastineensa. Mikäli vastaanotto viivästyy, joten et ehdi antaa vastinettasi vakuutusyhtiölle tuon kirjeen johdosta, niin pyydä heiltä KIRJALLISESTI vastineesi antamiseen vaikkapa kolme viikkoa lisäaikaa.
Kirjeenvaihdon jälkeen vakuutusyhtiö antaa päätöksen, josta voi valittaa aina vakuutusoikeuteen asti ja vakuutusoikeuden päätöksen jälkeen pyytää valituslupaa korkeimmalta oikeudelta.
Ja aina on Euroopan ihmisoikeustuomioistuinkin (EIT) käytettävissämme.
Vakuususyhtiön kirje näyttää olevan tositörkeä lajissaan, eli kun saat kirjeenvaihdon päätökseen, niin lähetä koko helahoito kanteluna eduskunnan oikeusasiamiehelle vaikkapa otsikkona perusustuslain suoman oikeusturvan törkeä loukkaus.
Toki lakimiehen käyttöönotto olisi paikallaan sinunkin tapauksessasi, vaan siihenhän on vain harvalla meistä varaa.
Miten on työkyvyttömyyseläkeanomuksesi laita, jota eläkettä kehoitin sinua hakemaan?
oli joskus juttua ja muistan, että taisi olla niin, että kun se muovipaikka-aine on siinä "liukoisessa" muodossa, niin se on allergisoiva. Eli sitten kun se on kovetettu, niin ei ole. Eli siis työvaihe on riskialtis. Mutta ajattelepa potilasta, siinäpä vain hengittelet koko työskentelyn ajan ja vetelet keuhkoihisi altistetta. Mutta kiitos siitä, että tuo hartsiosuus tuli esiin, jospa se onkin se, joka aiheuttaa rakkulat limakalvoille, kielen turpoamisen ja koko kasvojen alaosan turpoamisen.
Melkoisessa kemikaalimaailmassa elämme!
ja hammasläkä'ri sanoi, että se on 100%:sesti psykologista... Väitin tietysti vastaan ja sanoin, että ne teidän aineet oksettaa...
Näissä mainitsemissani hartseissa on myös formaldehydiä, kuten niistä nimistä selviää, joten saattaa olla että hammashoitajat sairastivatkin hartsissa olevan formaldehydin takia. Formaldehydi aiheuttaa monelle ärsytysoireita, esim. nuhaa ja yskää ja voivat pahimmassa tapauksessa aiheuttaa syöpää. Formaldehydiä löytyy myös huonekaluista, varsinkin lastulevyisistä sellaisista. Sitä saattaa myös olla muissa huonekaluissa, esim. kankaissa. Me ostimme avomieheni kanssa PCB- ja formaldehydivapaata sohvaryhmää, joten nykyään löytyy jo vaihtoehtoja.
Nyt kun formaldehydiä ei saisi enää laittaa kosmetiikkaan, hiustuotteisiin ja voiteisiin (säilöntäaineena), niin laitetaan formaldehydiä vapauttavia aineita. Silloin voi laittaa "ei sisällä formaldehydiä" vaikkapa kynsilakan pullolle. Edelleen halvoissa hiustenpesuaineissa on formaldehydiä vapauttavia aineita, ja kalliimmissakin. Moni meikkituote myös sisältää niitä aineita.
Näin tapaturmavakuutuslaista, etteivät voi kieltää minut menemästä samalle hoitavalle keuhkolääkärille, mutta voivat valita maksaa pienempiä matkakorvauksia ja olla maksamatta koko käyntimaksua jos katsovat että kuuluisin käydä vaikka sairaalan keuhkopolilla. (Jos ymmärsin asian oikein.)
Minulla on kolme E-lausuntoa, jossa keuhkolääkärini ensin pyytää ja sitten vaatii nebulisaattoria minulle. Hän myös selittää, minkä takia sitä tarvitsen. Kuntoutustutkimuksen paperissa lukee, että tarvitsen sitä samaa laitetta. Sekä sen paikan palkkaama keuhkolääkäri että lausuntoani laatinut lääkäri toteavat, että kone on tarpeellinen.
Olen saanut lainaksi sairaalasta yhden koneen, mutta se on valtavan iso ja toimii sähköllä. Kun tulee sähkökatkoksia on mentävä autoon istumaan otamaan lääkettä, muuntajan avulla autosta saa sähkööä. Kerran soitin sähköyhtiölle ja kysyin kuinka kauan kestää saada sähköä, että minulla on vaikea astma ja nyt en saa lääkettä otettua. Olin niin huonossa kunnossa silloin, etten jaksanut kävellä autoon. Soittivat takaisin hetken päästä ja kysyivät jos vielä elään, ja kertoivat että sähköt toimivat kohta taas. Olisi hyvä saada paristioilla toimivaa pientä konetta turvaksi. Kaiken lisäksi sumutinlaitekone on kosteusvaurioituneesta sairaalasta, eli joka kerta kun pitää filtteriä vaihtaa... :(
Kiitos vihjeestä siitä, miten todeta ettei minulla ole muita sairauksia. Muita keuhkosairauksia ei ole hoidettukaan.
Löysin lain, jonka nojalla voin pyytää lisäaikaa. Keuhkolääkärini sanoi, että kaikissa papereissani jo lukee musta valkoisella vastauksia/vastaväitteitä niihin vakuutusyhtiön väitteisiin. Pyysin keuhkolääkärini luvalla vielä toiselta minua hoitaneelta keuhkolääkäriltä vastausta niihin kysymyksiin, lausunnon muodossa. Odotan, että postissa tulisi kohta.
Joo, on sellainen tunne että vakuutusoikeuteen joudun menemään. Eihän tämä "asiantuntija" ole edes lukenut kaikkia papereita ja hän kuitenkin väittää vaikka mitä. Tuttavapiirissä tätä on kutsuttu kiusaamiseksi ja jopa herjaukseksi.
Lakimies minun on haettava viimeistään vakuutusoikeutta varten. Vaikka maksaa. On kai otettava lainaa - jos vähätuloisena sellaista saa...
Työkyvyttömyyseläkettä myönnetään tämän vuoden toukokuuhun asti, sen jälkeen on haettava uudestaan.
muovipaikat voivat valua.
Jos olet vähätuloinen sinulla saattaa olla mahdollisuus saada ilmaista oikeusapua. Käytännössä se tarkoittaa, että voit palkata haluamasi asianajajan ajamaan asiaa ja valtio maksaa hänen palkkionsa. Katso täältä: http://www.oikeus.fi/4345.htm
Senkin voi selvittää, että sisältyykö kotivakuutuksesi sellaien oikeusturvavakuutus, joka korvaisi myös tällaisesta riidasta tulevat kulut.
Lakimies kannattaa myös valita huolella eli selvittää, onko tämä hänen erikoisalaansa. Tietoa saa mm. asianajajaliitosta.