Nimitetäänkö kokelaaksi
6
1473
Vastaukset
- harmiharmi
Sääli että vei kurssipaikan joltain toiselta.
 - ...
Paitsi jos jostain syystä tutkinnassa tullaan siihen tulokseen ettei mitään rikosta ole tapahtunut.
Vähän tuntuu siltä että iltapökäleelle ei ole kerrottu ihan kaikkea. Nimittäin hieman varmemmista lähteistä kuultuna tuo tarina ei mennyt ihan noin....... hehheh ;)- jatkossa?
Vaikka tuolla niin lukeekin, niin eihän mistään kotiuttamisesta ollut kysekään (..päivää ennen kotiutusta) vaan RUK:n päättymisestä, jonka jälkeen palataan kokelaana perusyksikköön.
Miten tällaisessa tapauksessa palvelus jatkuu ja millä sotilasarvolla? Aikaisempina vuosina upseerioppilas rinnastettiin alikessuun, eli jatkaako tuo palvelusaikansa loppuun alikessuna vai ihan rivijääkärinä? Rukki kuitenkin on ilmeisesti ollut yhtä päivää vaille käyty. - kutsuu..
jatkossa? kirjoitti:
Vaikka tuolla niin lukeekin, niin eihän mistään kotiuttamisesta ollut kysekään (..päivää ennen kotiutusta) vaan RUK:n päättymisestä, jonka jälkeen palataan kokelaana perusyksikköön.
Miten tällaisessa tapauksessa palvelus jatkuu ja millä sotilasarvolla? Aikaisempina vuosina upseerioppilas rinnastettiin alikessuun, eli jatkaako tuo palvelusaikansa loppuun alikessuna vai ihan rivijääkärinä? Rukki kuitenkin on ilmeisesti ollut yhtä päivää vaille käyty.ja ne päättää, mitä jatkossa tapahtuu.
 
 - lölleri
Kun jäi kiinni. Olis hyvä muisto ollu.
 - kapt res
Soturi palvelee loppuajan alikersanttina ja jos hyvin palvelee niin kotiutus kersanttina.
Asian ratkaisee joko j-os komentaja (järjestysrikkomus,pk)tai käräjäoikeus (sakkoja,ehdonalaista tms)Arstia ei enää tunneta.
Sotaoikeudet on lakkautettu ajat sitten!
Itse kurssilta 143 toin sotamuistoina savuja ja t-kuvauspaukkuja,kuten moni muukin.Nykyisin valvonta on tarkkaa ja niin pitääkin olla! 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1295312Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1935017"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste863496Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1093008Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan302384SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei102185Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2561835Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan71467- 1081374
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.821355