Ostin tänään 3510i datakaapelin ja sain sen kiinni kännykkään, mutta en löydä pöytäkoneesta kohtaa johon sen voisin kiinnittää?
T: Nainen
T: Nainen
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://puhelinkauppa.com/product.php?xProd=19&xSec=23&jssCart=d79070482084eceab8bca5f7b362353e
Sulla on kaiketi tuollainen kaapeli?
Ja sulla ei tietokoneessa varmaankaan ole sitä RS-232 eli COM-liitäntää (eli sarjaliitäntää)?
Ratkaisuksi tarjoaisin sellaista että ostat esim. Verkkokauppa.comista sellaisen adapterikaapelin joka muuntaa USB:n sarjaliitännäksi:
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=2036
Näitä löytyy muitakin samanlaisia ja eri hintaisia ja monestakin eri kaupasta, tuo nyt oli vaan yksi esimerkki. Tuo adapteri siis kytketään tietokoneen USB-liitäntään ja se laite jossa on sarjaliitin, kytketään puolestaan tuohon adapteriin.
Vanhaan tietokoneeseen se käy suoraan, mutten silti osaa siirtää tietokoneelta puhelimeen mitään. Vaikka johdot on paikoillaan.